آیا به مانیتورهایی با نرخ تازه سازی بسیار بالا نیاز داریم؟


شاید کاهش نرخ تاخیر به کمتر از 10 میلی ثانیه برای اکثر کاربران و حتی برخی از گیمرها چندان مهم به نظر نرسد. با این حال، این ویژگی می تواند در هنگام انجام بازی های با تحرک زیاد یا افرادی که علاقه مند به اجرای روان تر بازی ها هستند، مفید باشد. نرخ تاخیر ورودی نیز از جمله ویژگی هایی است که همه کاربران به یک شکل متوجه آن نمی شوند.

باید توجه داشته باشید که نرخ رفرش با نرخ تاخیر ورودی ارتباطی ندارد. هر زمان که روی دکمه های ماوس کلیک می کنید یا کلیدی را روی صفحه کلید فشار می دهید، رایانه شما آن را با همان سرعت دریافت و پردازش می کند. نرخ تازه سازی فقط به سرعت مشاهده نتیجه عملکرد روی صفحه بستگی دارد، که می تواند کل زنجیره ورودی را به خطر بیندازد.

آیا واقعاً به یک مانیتور 120 هرتزی یا 240 هرتزی نیاز داریم؟

شاید به نظر برسد که استفاده از مانیتور با نرخ تازه سازی بسیار بالا در مقایسه با مانیتور 4K برای گیمرها بهتر است. لازم به ذکر است که دو نوع مانیتور گران هستند. نمایشگرهای 120 هرتز و 240 هرتز به عملکرد روان‌تر و روان‌تر و نرخ تاخیر ورودی کمتر کمک می‌کنند. این ویژگی بهبود یافته به ویژه در بازی‌هایی که واکنش سریع برای برنده شدن ضروری است و در تیراندازی‌های رقابتی مانند Fortnite، Overwatch و Mortal Kombat مفید خواهد بود.

برای خرید یک مانیتور مناسب توصیه می کنیم به فروشگاه های فیزیکی مراجعه کنید و بهتر است از خرید اینترنتی صرف نظر کنید. بهترین راه برای درک تأثیر نرخ تازه سازی بسیار بالا، دیدن نمونه های واقعی از این نوع مانیتورها است تا بتوانید خرید آگاهانه تری داشته باشید. در ضمن می توانید به قسمت راهنمای خرید تیرازیس فایل مراجعه کنید.

اگر گیمر نیستید، نرخ تازه سازی بالای مانیتور تفاوت چندانی در تجربه کاربری شما ایجاد نمی کند. این کار باعث می شود که دسکتاپ شما در هنگام گشت و گذار در وب صاف و روان تر به نظر برسد. اما در هنگام پخش فیلم و… تغییر چندانی احساس نخواهید کرد. برخی از تلویزیون هایی که از پنل های 120 یا 240 هرتزی استفاده می کنند از پردازنده های تصویر برای بهبود کیفیت حرکت استفاده می کنند. برخی از این محصولات حتی می توانند فریم هایی را به تصویر نهایی اضافه کنند که باعث افزایش نرخ فریم می شود.

اکثر مانیتورها پردازنده ندارند. به همین دلیل نرخ تازه سازی بسیار بالا در این محصولات مانند تلویزیون ها به خودی خود کیفیت تصویر را بهبود نمی بخشد. در نهایت باید اشاره کنیم که گیمرها با سخت افزار قدرتمندی که در اختیار دارند احتمالاً از مزیت نرخ رفرش بسیار بالا در مانیتورها برخوردار خواهند شد. در غیر این صورت ویژگی ذکر شده تفاوت چندانی در تجربه کاربری شما ایجاد نخواهد کرد.

منبع: Digital Trends