آیا ایکس باکس و پلی استیشن به سیستم خنک کننده خارجی نیاز دارند؟


آخرین چیزی که هر گیمری می خواهد این است که عملکرد کنسول به دلیل دمای بالا در لحظه حساس بازی افت کند. ممکن است بسیاری از افراد برای خنک کردن کنسول خود به فکر خرید یک سیستم خنک کننده خارجی باشند، اما آیا واقعاً لازم است؟

نوید سیستم های خنک کننده کنسول چیست؟

در بازار می توانید تعداد زیادی فن خنک کننده مختلف را پیدا کنید که مخصوص کنسول های پلی استیشن و ایکس باکس طراحی شده اند. این فن ها معمولاً نوید عملکرد خنک تر، جلوگیری از گرم شدن بیش از حد و افزایش طول عمر کنسول را می دهند. برخی از آنها حتی وعده افزایش عملکرد کنسول و در نتیجه تجربه بازی سریعتر و روانتر را می دهند.

برای بسیاری از گیمرها، این وعده ها مانند یک رویا هستند. تصور کنید ساعت ها بدون نگرانی از تبدیل شدن کنسول خود به کوره از بازی مورد علاقه خود در روان ترین حالت ممکن لذت می برید. با این حال، حقیقت ممکن است آنقدر که شما امیدوارید جذاب نباشد!

چرا بسیاری از فن های خنک کننده کار نمی کنند؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که همه فن های خنک کننده یکسان ساخته نمی شوند، برخی ممکن است قوی تر از بقیه باشند. اما بیشتر آنها تاثیر محسوسی روی عملکرد کنسول ندارند، چرا؟

پاسخ این سوال در طراحی این فن ها نهفته است. بسیاری از این فن ها به گونه ای طراحی شده اند که به قسمت خارجی کنسول ها متصل می شوند تا با دمیدن هوا بر روی پلاستیک خارجی دستگاه، آن را خنک کنند. این روش برای خنک کردن گرمای تولید شده در داخل کنسول که بیشترین نیاز به خنک شدن دارد، بهینه و موثر نیست.

حتی اگر فن بتواند جریان هوا را از طریق دریچه‌ها به کنسول بفرستد، احتمالاً آسیب بیشتری به کنسول وارد می‌کند. کنسول ها به گونه ای طراحی شده اند که هوا با سرعت معین و در جهت خاصی در داخل کنسول جریان داشته باشد، افزودن یک فن باعث ایجاد جریان هوایی می شود که کنسول و سیستم خنک کننده برای آن طراحی نشده اند. علاوه بر این عدم اتصال سیستم خنک کننده خارجی با سنسورهای حرارتی و فن های داخلی کنسول باعث می شود که این فن ها نتوانند سرعت خود را بر اساس نیاز کنسول تغییر دهند.

کنسول های مدرن مانند Xbox Series X یا PlayStation 5 شگفتی های مهندسی هستند. آنها به گونه ای طراحی شده اند که به دلیل داشتن سیستم خنک کننده بهینه، عملکرد پایداری در شرایط مختلف داشته باشند. سنسورهای حرارتی متعدد و سیستم کنترل خنک کننده هوشمند آنها، بر اساس فشار روی پردازنده و دمای آن، سرعت فن ها را برای بهترین عملکرد تنظیم می کند.

هنگامی که در حال انجام یک بازی سنگین هستید، سیستم کنترل حرارتی با افزایش سرعت کنسول را خنک نگه می دارد و زمانی که در حال تماشای فیلم در سرویس ویدئویی مورد علاقه خود هستید یا در حال گشت و گذار در اینترنت هستید، طرفداران سرعت خود را کاهش می دهند تا در مصرف انرژی صرفه جویی کنند. و میزان صدای تولیدی را کاهش دهید. نتیجه همه این بهینه سازی ها کنسولی است که می تواند در اکثر مواقع به طور قابل اعتماد و بهینه کار کند.

اگر کنسول در خنک شدن خود مشکل داشته باشد و بیش از حد گرم شود، برای جلوگیری از آسیب به اجزای داخلی کنسول، یک هشدار به کاربر نمایش می دهد یا در برخی موارد خود را خاموش می کند. به عبارت دیگر، اگر کنسول شما در خنک شدن خود مشکل دارد، به جای خرید سیستم خنک کننده خارجی، به فکر تعمیر سیستم خنک کننده داخلی آن باشید.

در حالی که پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری اس و ایکس کنسول‌های تقریباً بی‌صدا هستند، ایکس‌باکس وان و پلی استیشن 4 وقتی داغ می‌شوند می‌توانند بسیار پر سر و صدا باشند.

با یک کنسول بازی پر سر و صدا یا داغ چه کنیم؟

اگر متوجه شدید که کنسول شما پر سر و صدا، داغ یا حتی داغ است، نترسید. داغ یا داغ شدن کنسول هنگام اجرای بازی های سنگین کاملا طبیعی است و سرعت بالای فن ها برای خنک شدن کنسول باعث ایجاد نویز می شود. باز هم اگر کنسول با کنترل دما مشکل داشته باشد یا به شما هشدار می دهد یا خود را خاموش می کند.

نکاتی وجود دارد که می توانید با رعایت آنها به خنک نگه داشتن کنسول خود برای مدت طولانی تری کمک کنید.

  • اولین کاری که برای داشتن یک کنسول خنک و بی صدا باید انجام داد این است که مطمئن شوید محل قرارگیری کنسول امکان تهویه مناسب را دارد. کنسول را در جای بسته یا نزدیک به دیوار میز قرار ندهید و وسیله دیگری را روی آن قرار ندهید. همچنین به کنسول فضای کافی برای جریان هوا بدهید و مطمئن شوید که دریچه ها مسدود نشده اند.
  • نکته مهم دیگری که باید انجام دهید تمیز نگه داشتن کنسول است. گرد و غبار می تواند در توری تهویه کنسول جمع شود و میزان هوای ورودی به سیستم خنک کننده را کاهش دهد که باعث افزایش دمای داخل کنسول می شود. تمیز کردن منظم توری های تهویه با هوای فشرده می تواند تأثیر محسوسی بر عملکرد کنسول داشته باشد. Play Station 5 دارای درگاه مخصوص جمع آوری گرد و غبار است که می توانید آن را تمیز کنید.
  • در نهایت، اگر همچنان نگران داغ شدن کنسول خود هستید، می توانید خمیر حرارتی آن را ارتقا دهید. این فرآیند مستلزم آن است که کنسول را باز کرده و خمیر حرارتی قدیمی را با یک جایگزین با کیفیت جایگزین کنید. این روند ممکن است کمی دشوار باشد. اما می تواند انتقال حرارت بین پردازنده و سیستم خنک کننده را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. این موضوع برای طرفداران کنسول نیز صادق است. در صورت افت عملکرد می توانید فن ها یا موتورهای فن کنسول را تعویض کنید.

ما توصیه می کنیم که این فرآیندها توسط پرسنل واجد شرایط روی کنسولی که خارج از گارانتی است انجام شود. به عنوان مثال، کنسول پلی استیشن 5 از سیستم انتقال حرارت فلز مایع استفاده می کند که اگر هنگام تعویض آن اشتباه کنید، هزینه از دست دادن کنسول برای شما تمام می شود.

در نهایت آیا نیاز به سیستم خنک کننده خارجی وجود دارد؟

در بیشتر موارد، پاسخ به این سوال منفی است. کنسول های مدرن با یک سیستم مدیریت حرارت بهینه طراحی شده اند که می تواند گرما را به درستی مدیریت کند. به جای خرید سیستم خنک کننده مجزا، ایجاد محیط مناسب برای گردش هوا و تمیز کردن کنسول و یا تعویض قطعات فن می تواند نتایج بیشتری داشته باشد.

برای کاهش دمای کنسول خود چه راهکارهایی دارید؟

منبع: How-To Geek