آیا اپل پس از 6 سال روند افزایش قیمت آیفون را آغاز می کند؟


طبق ادعا جف پوتحلیلگر Haitong International Securities، اپل در نظر دارد آیفون 15 پرو و ​​آیفون 15 پرو مکس با قیمت گران تر آیفون 14 پرو و آیفون 14 پرو مکس معرفی شد. جف پو می گوید افزایش قیمت آیفون های پرچمدار نسل جدید حاصل استفاده از قاب تیتانیومی، دکمه غیر متحرک، پردازنده سه نانومتری A17، افزایش ظرفیت رم و لنز پریسکوپی در مدل پرو مکس می باشد.

این دومین بار است که به افزایش قیمت آیفون 15 پرو و ​​آیفون 15 پرو مکس اشاره می شود. در ابتدای سال جاری یکی از افشاگران چنین ادعایی را در شبکه اجتماعی ویبو مطرح کرد. اپل تاکنون واکنشی نشان نداده است و مطمئناً تا زمان رونمایی از آن واکنشی نشان نداده است آیفون 15 در سپتامبر 1402 در این مورد چیزی نخواهد گفت.

از زمان انتشار آن آیفون X در سال 2017، اپل پیکربندی اولیه مدل های آیفون را با قیمت 999 دلار در بازار ایالات متحده عرضه کرد. همچنین، از زمان انتشار آیفون XS مکس در سال 2018، قیمت مدل های آیفون پرو مکس در 1099 دلار ثابت مانده است.

اپل به دلیل تغییرات نرخ ارز، قیمت آیفون را چندین بار در بازارهای خارج از آمریکا افزایش داده است. به عنوان مثال، آیفون 14 پرو در بریتانیا با قیمت 1099 پوند به فروش می رسد. در حالی که آیفون 13 پرو در این کشور 949 پوند قیمت داشت.

با توجه به افزایش نرخ سود در سال گذشته، افزایش قیمت آیفون دور از انتظار نیست. اپل 6 سال است که قیمت تنظیمات اولیه آیفون های پرو را تغییر نداده است. اما در نهایت برای حفظ سودآوری خود مجبور است قیمت گوشی های خود را افزایش دهد.

مشخص نیست که قیمت آیفون 15 و آیفون 15 پلاس نیز افزایش خواهد یافت یا خیر. گوشی های اپل آیفون 14 و آیفون 14 پلاس را به ترتیب با قیمت 799 و 899 یورو عرضه کرد.