آیا انویدیا بر تابوت گرافیک های سری RTX 3000 ضربه می زند؟


انویدیا در اقدامی غیرمنتظره فروش مدل Founders Edition کارت های گرافیک سری RTX 3000 را متوقف کرد. هنوز هم می توان گرافیک های تولید شده توسط شرکای تجاری انویدیا مانند زوتاک را خریداری کرد، اما مدل های مرجع تولید شده به طور انحصاری توسط انویدیا دیگر از طریق فروشگاه این شرکت در دسترس نیستند.

از زمان عرضه خانواده RTX 4000، انویدیا کاملاً بر روی این کارت های گرافیک تمرکز کرده است، با این حال محصولات سری RTX 3000 همچنان جزو بهترین کارت های گرافیک موجود در بازار هستند.

انویدیا هنوز بیانیه‌ای منتشر نکرده است، اما توقف فروش احتمالاً به این معنی است که تیم سبز قصد دارد گرافیک‌های سری RTX 3000 را بازنشسته کند. انویدیا قبلاً به طور تصادفی فروش برخی از کارت های گرافیک خود را متوقف کرده بود. اگر داستان این بار متفاوت باشد، احتمالا تولید RTX 3000 به زودی به طور رسمی متوقف خواهد شد.

کارت‌های گرافیک Nvidia RTX 4000 معماری بهبود یافته‌ای دارند و بسیار قدرتمندتر هستند، اما قیمت آن‌ها نسبت به نسل قبلی بیشتر است. طبیعی است که انویدیا می خواهد کاربران را به خرید محصولات گران تر تشویق کند.

با توجه به Digital Trends، برخی از فروشگاه های متفرقه مانند Newegg هنوز برخی از کارت های گرافیک Founders Edition انویدیا را می فروشند، اما قیمت آنها بالاتر از حد معمول است. با توجه به اینکه قیمت RTX 3090 در Newegg به 1900 دلار رسیده است، در صورت داشتن چنین بودجه ای، RTX 4090 گزینه بسیار معقول تری است.