آیا ادامه محدودیت واتس اپ و اینستاگرام قانونی است؟


حدود یک هفته دیگر فیلترینگ واتس‌اپ و اینستاگرام دو ماه دیگر می‌شود، در حالی که از طرفی تعدادی از حقوقدانان ادامه چنین محدودیتی را بیش از یک ماه برخلاف اصل ۷۹ قانون اساسی کشور می‌دانند و برخی معتقدند تصمیم شورای عالی امنیت ملی برای فیلترینگ طبق اصل 176 قانون اساسی است و تصمیم گیری در این زمینه به این نهاد بستگی دارد نه مجلس.

محمدصالح مفتاح، وکیل دادگستری و معاون سابق ستاد امر به معروف در این خصوص به خبرآنلاین توضیحاتی ارائه کرده و گفته است که طبق اصل ۷۹ قانون اساسی «در شرایط جنگی و شرایط اضطراری از این قبیل، دولت حق دارد با تصویب شورای اسلامی محدودیت‌های لازم را موقتاً ایجاد کند، ولی مدت آن نمی‌تواند بیش از سی روز باشد و در صورت پابرجا بودن ضرورت، دولت موظف است مجدداً از مجلس مجوز بگیرد. “

مفتح با بیان اینکه محدودیت های طولانی مدت حق آزادی مردم را نافی می کند، گفت:

ماندگاری فیلترینگ این دو تریبون بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی با اصل 79 قانون اساسی مغایرت دارد. البته نه تنها این تصمیم، بلکه بسیاری از محدودیت های بلندمدتی که در زمان کرونا از سوی ستاد ملی برای مبارزه با کرونا صورت گرفت و حق آزادی را از مردم سلب کرد، دقیقاً همین مشکل را داشت. بارها بحث های مفصلی توسط وکلا مطرح شده است. بود. در مورد فیلترینگ اینستاگرام و واتس اپ نیز دقیقاً همین شرایط وجود دارد و این تصمیم با قانون و اصل 79 قانون اساسی مغایرت دارد.

به گفته مفتح، در بحث فیلترینگ، سایر نهادها مانند قوه قضائیه و کمیته تعیین مصادیق کیفری نیز می توانند با طی مراحل قانونی خود حکم صادر کنند. اما هر محدودیتی فقط برای 30 روز اعتبار دارد و پس از آن دولت باید لایحه ای در این زمینه صادر کند.

این وکیل دادگستری درباره روند این لایحه نیز توضیح داد: این لایحه باید در صحن علنی بررسی شود و رای گیری شود و اگر رای آورد به شورای نگهبان می رود و آنجا هم تایید می شود، این مجوز. فقط یک ماه اعتبار خواهد داشت.”

تمامی این توضیحات در حالی ارائه شده است که ادامه فیلترینگ اینستاگرام و واتس اپ برخلاف اصل 79 قانون اساسی خوانده شده و محمد بهادری جهرمی حقوقدان، استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصولگرا اصل دیگری را اعلام کرده است که در راستای این قانون به تصویب رسیده است. اصلاح ماده 79 و محدودیت های امنیتی اختصاصی. بهادری جهرمی اصل 176 قانون اساسی را چنین تشریح کرده است:

برخی معتقدند با تصویب اصل 176 قانون اساسی در اصلاحیه های سال 1368 و تصویب شورای عالی امنیت ملی، اصل 79 به محدودیت های امنیتی اختصاص یافته است و مرجع تصمیم گیری در این خصوص بر عهده شورای عالی امنیت ملی است. شورای امنیت ملی نه مجلس

بر اساس این اصل، شرح وظایف شورای عالی امنیت ملی به شرح زیر تعیین می‌شود: «تعیین سیاست‌های دفاعی-امنیتی کشور در محدوده سیاست‌های کلی تعیین‌شده از سوی رهبری، هماهنگی‌های سیاسی، اطلاعاتی، اجتماعی، فعالیت های فرهنگی و اقتصادی در ارتباط با اقدامات کلی دفاعی-امنیتی «استفاده از امکانات مادی و معنوی کشور برای مقابله با تهدیدات داخلی و خارجی».

اگرچه این اصل در سال 1368 تصویب و اجرا شد، اما حداقل در دو ماه گذشته، نه قبل و نه پس از اعمال محدودیت بر پلتفرم هایی مانند اینستاگرام، واتس اپ و گوگل پلی استور، خبرهایی مبنی بر تصویب مصوبه اعمال فیلترینگ منتشر شد. برای این پلتفرم ها از سوی شورای عالی امنیت ملی منتشر نشده است.

به همین دلیل است که برخی حقوقدانان ادامه این محدودیت را خلاف اصل 79 قانون اساسی می دانند و بر لزوم کسب مجوز از مجلس پس از یک ماه محدودیت برای اینستاگرام و واتس اپ یعنی 10 آبان تاکید می کنند.

علیرغم وجود چنین اختلاف نظرهایی در مورد ادامه محدودیت اعمال شده برای تعدادی از تریبون های بین المللی، تاکنون هیچ ارگانی شفاف سازی و توضیحی درباره قانونی یا غیرقانونی بودن این موضوع نداده است.