آموزش 9 روش تغییر جهت جدول و جهت متن در اکسل


در اکسل به راحتی می توانید جهت جداول و متن را تغییر دهید. 🔁 حتی می توانید متن خود را در یک سلول بچرخانید. در این مقاله از تیرازیس فایل 9 روش برای تغییر جهت جدول و جهت متن در اکسل را آموزش می دهیم.

آموزش تغییر جهت نوشتن و جدول در اکسل

نحوه تغییر جهت متن و جهت صفحه در اکسل

به دلایل مختلف ممکن است نیاز داشته باشید تغییر جهت نمودار در اکسل شما دارید. روش های مختلفی برای تغییر جهت حرکت در اکسل وجود دارد. در ادامه به بررسی این روش ها می پردازیم.

تغییر جهت جدول در اکسل با استفاده از تب Page Layout

ساده ترین راه برای چرخاندن صفحه در اکسل استفاده از تب Page Layout است. بنابراین وارد برنامه اکسل شده و از بالای صفحه وارد تب Page Layout شوید.

از راست به چپ در اکسل

در قسمت Page Setup روی Orientation کلیک کنید.

جهت حرکت را در اکسل تغییر دهید

حال از منوی باز شده اگر می خواهید صفحه کار عمودی باشد روی Portrait کلیک کنید اما اگر می خواهید صفحه افقی باشد گزینه Landscape را انتخاب کنید.

تغییر جهت متن در اکسل

استفاده از میانبر صفحه کلید برای چرخاندن صفحه در اکسل

همچنین می توانید ALT + P + O را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا منوی پرتره و افقی باز شود. اکنون می توانید از بین گزینه ها انتخاب کنید.

تغییر جهت جدول و متن در اکسل با گزینه Print

شما همچنین می توانید تغییر جهت جدول در اکسل این کار را در زمان چاپ اطلاعات خود انجام دهید. برای این کار ابتدا جدول خود را بکشید و اطلاعات خود را به طور کامل بنویسید. برای مشاهده نحوه رسم جدول می توانید آموزش تصویری کامل طراحی و ساخت جدول در اکسل را مطالعه کنید.

تغییر جهت جدول در اکسل

پس از نوشتن اطلاعات جدول، از منوی بالا بر روی File کلیک کنید. در کادر باز شده گزینه Print را انتخاب کنید. همچنین می توانید از کلیدهای صفحه کلید Control + P استفاده کنید.

راست چین در اکسل 2010، 2013، 2016 و...

گزینه Portrait Orientation را انتخاب کنید.

تغییر جهت نمودار در اکسل، حرکت دادن ستون ها از چپ به راست در اکسل

اکنون می توانید انتخاب کنید که صفحه نمایش شما افقی یا عمودی باشد.

از راست به چپ در اکسل

تغییر جهت جدول و جهت متن در اکسل از طریق Page Setup

راه دیگری که می توانید برای تغییر جهت برگه در اکسل استفاده کنید، تنظیم صفحه است. برای باز کردن این کادر، دوباره وارد تب Page Layout شوید. سپس بر روی مربع با فلش داخل کلیک کنید. این نماد در پایین قسمت تنظیم صفحه در سمت چپ قرار دارد.

جهت حرکت را در اکسل تغییر دهید

با انتخاب این آیکون کادر Page Setup برای شما باز می شود. در این کادر وارد تب Page شوید. اکنون می توانید یکی از گزینه های Portrait و Landscape را در قسمت Orientation انتخاب کنید. در نهایت روی OK کلیک کنید.

تغییر جهت نمودار در اکسل

نحوه چرخش تمام صفحات در اکسل با استفاده از VBA

وقتی صفحه را با روش‌های بالا می‌چرخانید، این تغییر فقط روی همان صفحه‌ای اعمال می‌شود که در آن هستید. با این حال، ممکن است بخواهید این تغییرات را در تمام صفحات اکسل مشاهده کنید. به همین دلیل می توانید از VBA برای تغییر جهت تمام صفحات استفاده کنید. برای این کار در برنامه اکسل وارد تب Developer شوید. روی ویژوال بیسیک کلیک کنید. اگر تب Developer را نمی بینید، می توانید کلیدهای میانبر ALT + F11 را انتخاب کنید.

تغییر جهت متن در اکسل

پس از باز کردن ویرایشگر VB، اگر پنجره فوری را مشاهده نکردید، روی تب View کلیک کنید و سپس پنجره فوری را انتخاب کنید.

تغییر جهت متن در اکسل

در کادر باز شده، دستور For every ws را در Worksheets وارد کنید: ws.PageSetup.Orientation = xllandscape: Next ws. برای اجرای دستور، کلید Enter را از صفحه کلید انتخاب کنید. حالا کار شما تمام شده است و می توانید VB Editor را ببندید.

تغییر جهت نوشتن در اکسل

جهت نوشتن در اکسل را 90 درجه تغییر دهید

برای چرخش 90 درجه میز، می توانید جدول را انتخاب کنید. برای کپی کردن جدول، کلیدهای Ctrl + C را فشار دهید. یک سلول خالی را انتخاب کنید. در یک سلول خالی کلیک راست کرده و به Paste Special > Transpose بروید.

تغییر جهت ورق در اکسل

پس از تغییر جهت، عدد 1 تا 3 را از بالا به پایین در کنار هر ردیف بنویسید تا ترتیب جدول اصلاح شود.

تغییر جهت جدول در اکسل

سپس در تب Date بر روی Sort کلیک کنید.

تغییر جهت نمودار در اکسل

در کادر مرتب سازی، شماره ستون را در مرتب سازی بر اساس وارد کنید. در دو کادر کناری گزینه های Values ​​و Largest to Smallest را انتخاب کنید.

تغییر جهت حروف در اکسل

اگر می خواهید جدول را 90 درجه در جهت عقربه های ساعت بچرخانید، می توانید اطلاعات را در یک سلول خالی کپی و جایگذاری کنید. سپس یک ردیف زیر جدول و شماره را از چپ به راست اضافه کنید.

تغییر جهت متن در اکسل

دوباره وارد کادر Sort شوید. روی گزینه ها کلیک کنید. گزینه Sort left to right را انتخاب کنید.

تغییر جهت نوشتن در اکسل

پس از آن، ردیف را در قسمت Sort by انتخاب کنید. همچنین Order را روی Largest روی Smallest قرار دهید.

نحوه تغییر جهت جدول در اکسل

تغییر جهت متن در اکسل همراه با فرمول ها به میزان 180 درجه

برای تغییر جهت متن در اکسل می توانید جدول را در خلاف جهت عقربه های ساعت 180 درجه بچرخانید. برای انجام این کار، نام دلخواه خود را در کادر Name وارد کنید.

تغییر جهت جدول در اکسل

حالا یک صفحه جدید ایجاد کنید و فرمول OFFSET(myrng,ROWS(myrng)-ROW(),COLUMNS(myrng)-COLUMN()) را در سلول A1 وارد کنید. در این فرمول به جای myrng نام صفحه ای که در مرحله قبل وارد کرده اید را وارد کنید.

تغییر جهت نمودار در اکسل

نحوه تغییر جهت متن در اکسل

به تغییر جهت حروف در اکسل ابتدا سلولی را که می خواهید جهت متن آن را تغییر دهید انتخاب کنید. سپس وارد تب Home شوید. در قسمت Alignment بر روی Orientation که با حروف ab مشخص شده است کلیک کنید.

تغییر جهت حروف در اکسل

حالا منویی برای شما باز می شود و می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید تا حروف را به دلخواه بچرخانید.

تغییر جهت متن در اکسل

اگر آخرین گزینه یعنی Format Cell Alignment را انتخاب کنید، کادری برای شما باز می شود. در کادر باز شده در قسمت Orientation می توانید با حرکت دادن نقطه قرمز زاویه نوشته خود را تغییر دهید. همچنین می توانید این کار را با وارد کردن شماره در قسمت Orientation انجام دهید.

تغییر جهت ورق در اکسل

انتقال متن از راست به چپ در اکسل

می توانید تراز متن را در سلول تنظیم کنید. یعنی سمت راست سلول نوشته شده یا سمت چپ یا بالا نوشته شده است. برای این کار با انجام مراحل قبل دوباره وارد کادر Format Cell Alignment شوید. بر روی منوهای Horizontal و Vertical کلیک کنید و محل متن خود را در سلول انتخاب کنید.

نحوه تغییر جهت جدول در اکسل

می توانید اندازه سلول را تغییر دهید تا متن شما بهتر جا بیفتد. برای این کار آموزش تنظیم اندازه، ردیف، ستون، سلول و … جدول را در اکسل مطالعه کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مقاله امروز در مورد نحوه تغییر جهت نمودار در اکسل صحبت کردیم. آیا توانستید از روش های بالا برای جابجایی ستون ها از چپ به راست در اکسل استفاده کنید؟ شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در زمینه چین راست در اکسل 2010، 2013، 2016 و … در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.