آموزش 9 راه حل مشکل پرس F1 هنگام بوت شدن کامپیوتر و لپ تاپ


گاهی اوقات وقتی کامپیوتر خود را روشن می کنید، هنگام بوت شدن ویندوز با مشکل Press F1 ⌨️ مواجه می شوید. این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در این مقاله از تیرازیس فایل 9 راه حل مشکل پرس F1 هنگام بوت شدن کامپیوتر و لپ تاپ را آموزش می دهیم.

نحوه رفع خطای F1 در کامپیوتر

نحوه رفع خطای F1 هنگام راه اندازی ویندوز

ویندوز ممکن است در هنگام بوت با خطاهای مختلفی مانند خطای Bootmgr is missing مواجه شود. یکی دیگر از خطاهایی که ممکن است کاربران هنگام بوت کردن ویندوز با آن مواجه شوند خطای کامپیوتر F1 است. هنگامی که کامپیوتر در هنگام بوت با مشکل مواجه می شود، از شما می خواهد که برای ادامه، کلید F1 را فشار دهید. راه های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد. در ادامه روش های حل مشکل Press F1 برای از سرگیری را بررسی می کنیم.

دستورالعمل ها را برای رفع مشکل دنبال کنید. F1 را فشار دهید تا تنظیمات اجرا شود

هنگامی که با خطای F1 مواجه می شوید، اولین کاری که می توانید انجام دهید این است که متن خطا باید انجام دهید. یعنی می توانید کلید F1 را روی صفحه کلید خود فشار دهید و دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید. این ممکن است مشکل شما را حل کند.

حل مشکل F1 را فشار دهید تا با تمیز کردن فن CPU ادامه دهید

فن CPU ممکن است بعد از مدتی کثیف و گرد و غبار شود. وقتی این اتفاق افتاد می توانید آن را تمیز کنید تا هنگام بوت شدن ویندوز با مشکل مواجه نشوید. می توانید از پنبه آغشته به الکل برای تمیز کردن فن CPU استفاده کنید. الکل هرگونه آلودگی را از روی پنکه پاک می کند. همچنین می توانید از تفنگ بادی برای حذف گرد و غبار استفاده کنید.

خطای BIOS هنگام روشن کردن کامپیوتر

گرم شدن بیش از حد کامپیوتر، علت مشکل F1 را فشار دهید تا تنظیمات اجرا شود

همانطور که می دانید کامپیوتر هنگام کار گرما تولید می کند. اگر کامپیوتر را در جای گرم بگذارید، باعث داغ شدن بیش از حد کامپیوتر می شود. این گرما می تواند به سیستم شما آسیب برساند و باعث شود با مشکلاتی مانند مشکل F1 مواجه شوید. بنابراین کامپیوتر را در جای خنک قرار دهید تا گرم نشود.

حل پرس F1 برای از سرگیری مشکل با نصب یک فن مناسب برای کامپیوتر

به غیر از تمیز کردن فن، می توانید از فن های مناسب برای کامپیوتر خود برای خنک کردن کامپیوتر استفاده کنید. فن ها در اندازه های مختلف هستند و شما می توانید با توجه به کامپیوتر خود پنکه مناسب تهیه کنید. همچنین محل قرارگیری فن ها را طوری تنظیم کنید که تهویه هوا به خوبی انجام شود.

بوت نشدن ویندوز بعد از قطع برق

نوسانات برق علت بالا نرفتن ویندوز بعد از قطع برق است

گاهی اوقات برق در برخی مناطق دچار نوسان می شود و جریان آن کم یا زیاد می شود. این امر می تواند به سلامت دستگاه های الکترونیکی مانند رایانه آسیب برساند و مشکلات مختلفی را ایجاد کند. به همین دلیل باید از نوسانات برق خودداری کنید.

برای رفع مشکل، F1 را فشار دهید تا ادامه دهید، تنظیمات فن CPU را بررسی کنید

برای بررسی تنظیمات فن CPU در تنظیمات بایوس، ابتدا تنظیمات بایوس را باز کنید. سپس Advanced را وارد کنید.

دلیل فشار دادن کلید F1 هنگام راه اندازی ویندوز

برای دسترسی به فن CPU به بخش مانیتور سخت افزار بروید. سپس تنظیمات آن را به صورت زیر تنظیم کنید.

  • هیت سینک فعال: فعال است
  • کانال فن با فن: فعال است
  • سینک حرارتی غیرفعال: غیرفعال است
  • کانال فن بدون فن: غیرفعال است

تغییر تنظیمات بایوس برای رفع خطای بایوس در هنگام روشن بودن کامپیوتر

اگر می دانید تنظیمات فن CPU مشکلی ندارد و کامپیوتر خیلی داغ نیست، می توانید تنظیمات بایوس را تغییر دهید. برای این کار وارد تنظیمات بایوس شوید. با استفاده از کلیدهای جهت‌نمای چپ و راست صفحه‌کلید وارد بخش ورودی Fan Speed ​​Monitor شوید. در صفحه باز شده سرعت فن را از N/A به Ignore تغییر دهید. سپس از تنظیمات بایوس خارج شده و تغییرات را ذخیره کنید.

همچنین می توانید تنظیمات آن را در تنظیمات بایوس به تنظیمات پیش فرض بایوس برگردانید. اگر از فلاپی درایو استفاده نمی کنید، حالت فلاپی را غیرفعال کنید. همچنین گزینه Halt On را پیدا کرده و روی No Error قرار دهید. تنظیمات BIOS را ذخیره کرده و خارج شوید. اگر باز هم مشکل حل نشد، باتری CMOS را عوض کنید. دستگاه بوت اولیه را روی HDD در تنظیمات بایوس فعال کنید و تنظیمات را ذخیره کنید.

سایر خطاهای ناشی از فشار دادن کلید F1 هنگام راه اندازی ویندوز

خطاهای دیگری نیز وجود دارد که باعث می شود هنگام بوت شدن ویندوز با خطا مواجه شوید و از شما بخواهد که کلید F1 را فشار دهید. این خطاها عبارتند از:

  • خطای صفحه کلید: همانطور که از نام خطا پیداست، این خطا به دلیل شناسایی نشدن کیبورد رخ می دهد و به شما می گوید برای ادامه، کلید F1 را فشار دهید. بنابراین، می توانید اتصالات صفحه کلید خود را بررسی کنید یا یک صفحه کلید جدید تهیه کنید.
  • خطای بارگیری پردازنده uCode اینتل: این خطا زمانی ظاهر می شود که BIOS نتواند CPU نصب شده را تشخیص دهد. در این شرایط باید از پردازنده ای استفاده کنید که با نسخه BIOS سازگار باشد.
  • اورکلاک نامناسب CPU: اگر CPU کامپیوتر خود را اورکلاک کنید و این کار را به درستی انجام ندهید، ممکن است با مشکل بوت نشدن ویندوز مواجه شوید. برای آشنایی با اورکلاک سی پی یو می توانید مقاله اورکلاک سی پی یو کامپیوتر را مطالعه کنید.

خطای کامپیوتر F1

برای حذف F1 در هنگام بوت، کامپیوتر خود را به یک متخصص ببرید

اگر هیچ یک از روش های بالا حل نشد خطای کامپیوتر F1 کمکی نکرد. می توانید رایانه خود را به یک متخصص نشان دهید. گاهی اوقات کامپیوتر با مشکلات اساسی روبرو می شود و به دلیل این مشکلات هنگام بوت شدن با خطاهای مختلفی مواجه می شوید. بنابراین کامپیوتر خود را به یک متخصص نشان دهید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مقاله امروز به معنای Press F1 برای اجرای setup و روش های رفع این خطا پرداختیم. آیا با روش های فوق توانستید مشکل خود را حل کنید؟ شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در قسمت نظرات درباره علت کلید F1 هنگام راه اندازی ویندوز با ما در میان بگذارید.