آموزش 9 راه برای جلوگیری از نصب برنامه در ویندوز 10 و ویندوز 11


زمانی که افراد زیادی به سیستم شما دسترسی دارند، بهتر است از نصب برنامه ها جلوگیری کنید تا با مشکلات امنیتی مواجه نشوید. در آموزش 9 روش جلوگیری از نصب برنامه در ویندوز 10 و ویندوز 11 می توانید با روش های مختلف این کار آشنا شوید.

چگونه از نصب نرم افزار در ویندوز 11 و ویندوز 10 جلوگیری کنیم

چگونه کاربران را از نصب نرم افزار در رایانه ویندوز خود مسدود کنید

فرقی نمی کند که از سیستم کارفرمای خود استفاده می کنید یا سیستم دسکتاپ خود را، اگر شخصی بتواند نرم افزاری را روی دستگاه شما نصب کند، یک خطر امنیتی بزرگ است. یک برنامه ناشناخته ممکن است سیستم شما را آلوده کند یا می تواند فعالیت های شما را تحت نظر داشته باشد که این یک تهدید مهم برای امنیت شخصی شما است. علاوه بر این، حذف برنامه های بی فایده ای که دیگران نصب کرده اند واقعا وقت گیر و آزاردهنده است. در ادامه به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید از ابزارهای داخلی ویندوز برای جلوگیری از نصب نرم افزار بر روی ویندوز 11 و ویندوز 10 خود استفاده کنید.

با افزودن یک حساب محلی از نصب برنامه در ویندوز 11 و 10 جلوگیری کنید

قبلا در Enzel Web 4 نحوه جلوگیری از اجرای خودکار برنامه در شروع ویندوز 10، 8 و 7 را به شما آموزش دادیم، اما برای جلوگیری از نصب برنامه در ویندوز 11 و ویندوز 10 می توانید یک حساب محلی اضافه کنید. که مجوز Admin را ندارد و نمی تواند برنامه ها را مدیریت کند یا تنظیمات سیستم را تغییر دهد. در اینجا نحوه اضافه کردن یک حساب محلی در ویندوز 11 آمده است، اما مراحل برای ویندوز 10 یکسان است:

تنظیمات سیستم خود را وارد کنید. سپس Accounts را انتخاب کنید.

در اینجا Family & other users را انتخاب کنید.

روی دکمه افزودن حساب در کنار افزودن یک عضو خانواده کلیک کنید.

مراحل نمایش داده شده روی صفحه را دنبال کنید و یک حساب کاربری غیر اداری ایجاد کنید.

همچنین، می‌توانید هر اکانت مایکروسافتی غیر از حساب کاربری خود را حذف کنید.

با افزودن یک حساب محلی از نصب برنامه در ویندوز 11 و 10 جلوگیری کنید

از نصب نرم افزار از منابع دیگر در ویندوز 11 جلوگیری کنید

برای جلوگیری از نصب نرم افزارهای شخص ثالث بر روی سیستم خود و ایمن نگه داشتن سیستم از هرگونه حمله بدافزار، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

تنظیمات سیستم خود را با فشار دادن کلیدهای Win + I وارد کنید.

در پنجره تنظیمات، Apps را از سمت چپ انتخاب کنید.

روی Apps & features کلیک کنید.

منوی Choose where to get apps را باز کنید و The Microsoft Store only (توصیه شده) را انتخاب کنید.

جلوگیری از نصب نرم افزار در ویندوز 11

با ویرایشگر Group Policy Editor از نصب برنامه توسط کودکان جلوگیری کنید

ویرایشگر خط مشی گروه شامل چندین گروه از سیاست ها است که به شما امکان می دهد تنظیمات سطح مدیریت را تغییر دهید. یک خط مشی اختصاصی Windows Installer وجود دارد که می توانید آن را غیرفعال کنید و از نصب نرم افزار جدید کاربران بر روی سیستم خود جلوگیری کنید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

کلیدهای Win + R را با هم فشار دهید تا پنجره RUN باز شود.

gpedit.msc را تایپ کرده و enter را فشار دهید.

اکنون در پنجره Group Policy Editor، به Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Installer بروید.

در سمت راست، گزینه Turn off Windows Installer را پیدا کرده و باز کنید.

Enabled را انتخاب کنید.

برای ذخیره تغییرات در سیستم روی Apply و سپس OK کلیک کنید.

پس از انجام مراحل بالا، سیستم خود را ریستارت کنید. اگر می‌خواهید این تغییرات را لغو کنید، مراحل بالا را طی کرده و به جای گزینه Enabled، Disabled را انتخاب کنید.

با ویرایشگر Group Policy Editor از نصب برنامه توسط کودکان جلوگیری کنید

با انتخاب گزینه Don’t Run Specified Windows Applications نصب برنامه را در ویندوز غیرفعال کنید

به پنجره اصلی ویرایشگر سیاست گروه محلی برگردید و به تنظیمات کاربر > قالب‌های اداری > سیستم بروید. در قسمت سمت راست، به پایین بروید تا گزینه Don’t Run Specified Windows Applications را پیدا کنید. همانطور که از نام این گزینه پیداست، از این گزینه برای جلوگیری از اجرای برنامه های خاص استفاده می شود، اما می توانیم از آن برای مسدود کردن Windows Installer نیز استفاده کنیم.

روی آن دوبار کلیک کنید تا پنجره دیگری ظاهر شود. با کلیک بر روی Enabled گزینه جدید دیگری به نام List of Disallowed Applications ظاهر می شود که در آن می توانید مسیر برنامه ای که نمی خواهید اجرا شود را تایپ کنید.

باید مسیر نصب برنامه در ویندوز را مشخص کنید تا Local Group Policy Editor بتواند آن را پیدا کند. برای مثال اگر برنامه msiexec.exe در مسیر C:WindowsSystem32msiexec.exe قرار گرفته باشد. این مسیر را کپی کرده و در فضای مشخص شده در کادر پیست کرده و OK کنید. Windows Installer اکنون باید مسدود شود.

با انتخاب گزینه Don't Run Specified Windows Applications نصب برنامه را در ویندوز غیرفعال کنید

عدم نصب نرم افزار در ویندوز 10 و 11 از طریق رجیستری

قبلا در مورد 3 روش قفل و تعیین رمز روی درایو ویندوز 10، 8 و 7 صحبت کردیم، اما برای اینکه نرم افزار را در ویندوز 10 و 11 نصب نکنید، می توانید از رجیستری کمک بگیرید. قبل از ویرایش رجیستری توصیه می کنیم از آن یک نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید آن را بازیابی کنید.

در نوار جستجوی منوی Start، Registry Editor را جستجو کرده و Best match را انتخاب کنید.

در پنجره رجیستری، به HKEY_LOCAL_MACHINE > Software > Classes > Msi.Package > DefaultIcon بروید.

در قسمت سمت راست روی Default کلیک کنید.

فیلد Value data را به C:WindowsSystem32msiexec.exe,1 تغییر دهید و سیستم خود را ریستارت کنید.

عدم نصب نرم افزار در ویندوز 10 و 11 از طریق رجیستری

پورت های USB را غیرفعال کنید

حتی اگر سیستم خود را به اینترنت وصل نکنید، ممکن است شخصی همچنان بتواند با استفاده از فلش مموری یا درایو USB، برنامه ها را روی سیستم شما نصب کند. برای جلوگیری از این اتفاق، باید پورت های USB را غیرفعال کنید.

نرم افزاری برای جلوگیری از نصب برنامه در ویندوز

به عدم نصب نرم افزار در ویندوز 11 و 10، شما می توانید از ابزارهای مختلف استفاده کنید. در این قسمت چند برنامه را به شما معرفی می کنیم.

نسخه کامل برنامه های معرفی شده را از سرویس های داخلی دانلود و نصب کنید.

Install-Block زمانی که شخصی می خواهد برنامه ای را روی سیستم شما نصب کند از شما رمز عبور می خواهد. حتی اگر با یک حساب کاربری وارد شده باشید، این برنامه از ایجاد تغییرات در سیستم شما جلوگیری می کند زیرا می تواند دسترسی به منوی Start، Task Manager، Control Panel و غیره را مسدود کند. علاوه بر این، با استفاده از این برنامه می توانید از دسترسی سایر کاربران به پوشه ها، نرم افزارها و یا حتی بازی ها جلوگیری کنید.

Deep Freeze برنامه دیگری است که می توانید از آن استفاده کنید. هر بار که سیستم خود را مجددا راه اندازی می کنید، سیستم به حالت قبلی باز می گردد. به این ترتیب، هر تغییری که در سیستم شما ایجاد شده باشد، با راه اندازی مجدد لغو می شود.

نرم افزاری برای جلوگیری از نصب برنامه در ویندوز

نصب برنامه در ویندوز 10، 7 و 11 با AppLocker را ممنوع کنید

برای ممنوع کردن نصب برنامه در ویندوز 10 و 11، مراحل زیر را دنبال کنید:

دکمه Win + R را با هم فشار دهید تا پنجره Run باز شود.

حالا secpol.msc را وارد کرده و وارد کنید.

پنجره Local Security Policy باید باز شود.

در سمت چپ پنجره، روی ویژگی تنظیمات امنیتی کلیک کنید.

در تنظیمات امنیتی، باید روی پوشه سیاست های کنترل برنامه دوبار کلیک کنید.

در پوشه سیاست های کنترل برنامه، باید روی فایل AppLocker دوبار کلیک کنید.

نصب برنامه در ویندوز 10 و 11 با AppLocker را ممنوع کنید

در اینجا روی Package app Rules کلیک راست کنید.

نصب برنامه در ویندوز 10 و 11 با AppLocker را ممنوع کنید

روی Create New Rule در سمت چپ کلیک کنید.

اکنون باید پنجره Create New Rule را در مقابل خود داشته باشید.

در این پنجره روی دکمه Next کلیک کنید.

اکنون باید به صفحه مجوزها برسید.

در این صفحه باید گزینه Deny را انتخاب کنید تا از نصب اپلیکیشن جلوگیری شود و همچنین کاربر یا گروهی که این محدودیت را دارند انتخاب کنید.

روی دکمه Next کلیک کنید.

پنجره Conditions را در مقابل خود خواهید داشت.

شما می توانید محدودیت های خود را با توجه به سه شرط زیر اعمال کنید:

Publisher: این قانون نصب نرم افزار را به تعداد معینی از برنامه های کاربردی که توسط ناشر امضا شده اند محدود می کند.

Path: این قانون فقط یک مسیر پوشه خاص را محدود می کند.

هش فایل: می توانید یک قانون برای برنامه ای که امضا نشده است ایجاد کنید.

در اینجا Publisher را انتخاب می کنیم.

روی دکمه Next کلیک کنید.

در پنجره بعدی باید بر روی دکمه Browser زیر Reference file کلیک کنید و نوع برنامه ای را که می خواهید مسدود کنید انتخاب کنید.

توجه: به پوشه برنامه ای که می خواهید مسدود کنید بروید و آن را انتخاب کنید. می توانید نصب کننده برنامه را انتخاب کنید یا برنامه از پیش نصب شده را انتخاب کنید.

حالا روی دکمه Next کلیک کنید.

روی دکمه Create کلیک کنید تا قانونی ایجاد شود که از نصب نرم افزار در ویندوز جلوگیری کند.

تمام پنجره هایی را که باز کرده اید ببندید و با حسابی که محدود کرده اید وارد شوید و سعی کنید یک برنامه را نصب کنید تا ببینید نصب می شود یا خیر.

غیرفعال کردن نصب برنامه در ویندوز 11 و 10 با قابلیت نصب همیشه با امتیازات بالا

برای غیرفعال کردن نصب برنامه در ویندوز 10 و 11، می توانید از حالت Always install with elevated privileges استفاده کنید. در ویرایشگر خط مشی گروه، به تنظیمات کاربر > الگوهای اداری > اجزای ویندوز بروید. به پایین اسکرول کنید و Windows Installer را انتخاب کنید و آن را به حالت Always install with elevage privileges پیکربندی کنید.

نصب برنامه در ویندوز 11 و 10 را با قابلیت نصب همیشه با امتیازات بالا غیرفعال کنید

این حالت به Windows Installer دستور می دهد تا هنگام نصب هر برنامه ای روی سیستم از مجوزهای سیستم استفاده کند. این تنظیم مجوزهای فوق را به همه برنامه ها گسترش می دهد. این مجوزها معمولاً برای برنامه‌هایی محفوظ است که به کاربر، سیستم یا برنامه‌هایی که در کنترل پنل اضافه یا حذف کرده‌اید، اختصاص داده می‌شوند.

این تنظیم به کاربران اجازه می‌دهد برنامه‌هایی را نصب کنند که نیاز به دسترسی به دایرکتوری‌هایی دارند که ممکن است کاربر اجازه مشاهده یا تغییر آن‌ها را نداشته باشد.

اگر این تنظیم را غیرفعال کنید یا پیکربندی نکنید، سیستم مجوزهای کاربر فعلی را هنگام نصب برنامه ها اعمال می کند. این تنظیمات هم در پوشه Computer Configuration و هم در پوشه User Configuration ظاهر می شوند. برای اعمال این تنظیمات باید هر دو پوشه را فعال کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در 9 راه برای جلوگیری از نصب برنامه در ویندوز 10 و ویندوز 11 امروز Enzel Web در مورد مجوز نصب برنامه در ویندوز 10 و 11 صحبت کردیم، ابزارهای جانبی که اجازه نصب برنامه در ویندوز 10 و 11 را ممنوع می کنند. با استفاده از این روش ها می توانید امنیت خود و سیستم خود را افزایش دهید. اگر روش دیگری می شناسید، می توانید آن را در قسمت نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.