آموزش 8 روش برای رفع مشکل وضوح تصویر در ویندوز 10


تصویر مانیتور 💻 به دلایل مختلف می تواند مشکل داشته باشد و وضوح کافی نداشته باشد. این مشکل ممکن است در ویندوز 10 نیز رخ دهد. روش های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد. در این مقاله از تیرازیس فایل 8 راه حل مشکل وضوح تصویر در ویندوز 10 را آموزش می دهیم.

نحوه تنظیم وضوح صفحه نمایش در ویندوز 10

نحوه رفع مشکلات نمایشگر در ویندوز 10

گاهی ممکن است تصویر روی صفحه نمایش شما تار باشد، برنامه ها به درستی نمایش داده نشوند و … این مشکل به دلایل مختلفی رخ می دهد و با اجرای برخی تنظیمات و روش ها قابل حل است. در این مقاله از تیرازیس فایل با نحوه حل مشکل وضوح تصویر در ویندوز 10 آشنا می شویم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

حل مشکل تنظیمات وضوح تصویر در ویندوز 10 با Scale و layout

برای حل این مشکل، Win+I را فشار دهید تا تنظیمات باز شود. سپس بر روی System کلیک کنید.

تنظیم رزولوشن در ویندوز 10

حالا روی Display کلیک کنید. اگر چند مانیتور دارید، مطمئن شوید که مانیتور مشکل ساز را انتخاب کرده اید. اگر نمی توانید تشخیص دهید کدام یک از مانیتورهایی را که باید در تنظیمات انتخاب کنید، روی Detect ضربه بزنید تا مشخص شود که کدام مانیتور هستند.

تنظیم رزولوشن در ویندوز 10

سپس بر روی Scale and layout کلیک کنید.

تنظیم رزولوشن در ویندوز 10

بهتر است درجه قسمت اول را روی 100 قرار دهید تا موارد کشیده نشان داده نشوند.

همچنین می‌توانید با دریافت اعلان «اصلاح برنامه‌هایی که تار هستند» روی Yes, Open Settings کلیک کنید. سپس روی Apply کلیک کنید. اگر چنین اعلانی دریافت نکردید و نمادها هنوز تار هستند، به دنبال تنظیمات مقیاس‌بندی پیشرفته باشید. سپس گزینه Fix apps that blurry را انتخاب کنید. اکنون اجازه دهید ویندوز سعی کند برنامه ها را اصلاح کند تا تار نشوند را روشن کنید. اگر این علامت روشن است، آن را خاموش کنید. سپس پنجره ها را ببندید و آیکون ها را بررسی کنید.

اگر با این کار مشکل حل نشد، روی پیوند Advanced scaling settings کلیک کنید. سپس یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

رفع مقیاس برای برنامه ها: علامت موجود در این بخش را روی ON قرار دهید تا تار شدن برنامه ها و نمادها برطرف شود. این فقط روی مانیتور اصلی کار می کند، نه همه.

مقیاس بندی سفارشی: اگر روش های ذکر شده جواب نداد، می توانید درصدی را از 100 تا 500 انتخاب کنید و ویندوز مطابق با انتخاب شما نمایشگر را تنظیم می کند. می توانید هر زمان که بخواهید این مورد را حذف کنید و این مورد را برای هر نمایشگر به صورت جداگانه تنظیم کنید.

تنظیم رزولوشن در ویندوز 10

نحوه سفارشی سازی وضوح صفحه نمایش در ویندوز 10

برای تنظیم وضوح صفحه نمایش در ویندوز 10، روی دسکتاپ کلیک راست کرده و سپس گزینه Display Settings را انتخاب کنید.

تنظیم رزولوشن در ویندوز 10

رزولوشن نمایش را از منوی زیر انتخاب کنید.

تنظیم رزولوشن در ویندوز 10

حال از این قسمت گزینه ای را انتخاب کنید که جلوی آن نوشته شده است.

اگر باز هم مشکل حل نشد، اطلاعات مانیتور و دستگاه خود را در گوگل جستجو کنید. سپس ببینید چه وضوحی انتخاب شده است. در این قسمت همان را انتخاب کنید. گاهی ممکن است آیتم پیشنهادی خود دستگاه صحیح نباشد و دستگاه نتواند رزولوشن را به درستی محاسبه کند. بنابراین، بهتر است اطلاعات دقیق موجود در وب سایت سازنده دستگاه خود را بررسی کرده و همان را انتخاب کنید.

تنظیم رنگ صفحه نمایش لپ تاپ در ویندوز 10 با ClearType

برای فعال کردن این ویژگی، روی نماد ذره بین کلیک کنید و ClearType را جستجو کنید. سپس بر روی Adjust ClearType text کلیک کنید. سپس تیک Turn on ClearType را بزنید.

مشکل وضوح مانیتور

حال بر روی Next کلیک کرده و مانیتور مورد نظر را انتخاب کنید.

مشکل وضوح مانیتور

ویندوز مانیتور را با توجه به وضوح اصلی آن تنظیم می کند.

مشکل وضوح مانیتور

بر روی Next کلیک کنید و متنی را انتخاب کنید که به بهترین شکل روی مانیتور شما نمایش داده شود.

مشکل وضوح مانیتور

سپس روی Finish کلیک کنید.

مشکل وضوح مانیتور

حل مشکل تاری صفحه نمایش مانیتور در ویندوز 10 با تغییر DPI

برای رفع مشکل رزولوشن مانیتور و تار شدن برنامه ها، نام فایل نصبی برنامه ای که مشکل دارد را در ویندوز جستجو کنید. سپس بر روی Open file location کلیک کنید.

مشکل تار بودن صفحه نمایش مانیتور در ویندوز 10

حالا روی فایل نصبی کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.

مشکل تار بودن صفحه نمایش مانیتور در ویندوز 10

به تب Compatibility بروید. روی Change high DPI settings ضربه بزنید.

مشکل تار بودن صفحه نمایش مانیتور در ویندوز 10

فعال کنید از این تنظیم برای رفع مشکلات مقیاس بندی این برنامه به جای آنچه در تنظیمات وجود دارد استفاده کنید. رفتار مقیاس پذیری DPI بالا را نادیده بگیرید. انتخاب مقیاس انجام شده توسط: اکنون Application را انتخاب کنید. سپس روی OK کلیک کرده و Apply را بزنید.

مشکل تار بودن صفحه نمایش مانیتور در ویندوز 10

حل مشکل عدم تغییر رزولوشن در ویندوز 10 با به روز رسانی درایور نمایشگر

راه دیگر به روز رسانی درایور است. Device Manager را جستجو کرده و وارد کنید. سپس روی Display adapters کلیک کنید. سپس روی آداپتور نمایشگر دوبار کلیک کنید.

مشکل تار بودن صفحه نمایش مانیتور در ویندوز 10

به تب Driver بروید. روی Update Driver کلیک کنید. حال در پنجره باز شده گزینه اول را انتخاب کرده و مراحل به روز رسانی درایور را انجام دهید.

همچنین بهتر است درایورهای مانیتور را آپدیت کنید.

برای یادگیری بهتر نحوه به روز رسانی درایور، می توانید آموزش 4 روش به روز رسانی درایورهای لپ تاپ و کامپیوتر ویندوز 10، 8 و 7 را مطالعه کنید.

حل مشکل وضوح کارت گرافیک با بررسی سخت افزار

برای اینکه تصویر درست باشد باید کارت گرافیک، کابل مانیتور و خود مانیتور را چک کنید. همه این موارد باید هماهنگ باشد. به عنوان مثال، اگر مانیتور شما می تواند تصویر 4K را نمایش دهد، اما از کابلی استفاده می کنید که این مشکل را پشتیبانی نمی کند، نمی توانید تصویر درستی داشته باشید. کارت گرافیک و کابل باید از مانیتور شما پشتیبانی کند.

تنظیم رزولوشن در ویندوز 10

حتی کابل های HDMI نیز انواع مختلفی دارند. خروجی HDMI کارت گرافیک شما ممکن است تنها از وضوح خاصی پشتیبانی کند. به عنوان مثال برای اینکه بتوانید از تمامی قابلیت های مانیتور 4K و 60 هرتز استفاده کنید باید از دسته سوم HDMI استفاده کنید. کارت گرافیک باید حداقل از HDMI 1.3 پشتیبانی کند تا بتواند 4K و 60 هرتز را نمایش دهد.

برای یادگیری نحوه تنظیم روشنایی در ویندوز 11، آموزش کامل تنظیم روشنایی صفحه نمایش در ویندوز 11 را مطالعه کنید.

حل مشکل محو شدن برنامه در ویندوز 10 با بررسی تنظیمات برنامه

گاهی اوقات برخی از برنامه ها و بازی هایی که کل صفحه را پوشش می دهند می توانند بر وضوح تصویر تأثیر بگذارند. اگر بازی را باز کردید و تار بود، بهتر است وارد قسمت تنظیمات شوید. معمولاً بخشی به نام Video وجود دارد که در آن می توانید وضوح و سایر مشکلات تصویر را در بازی برطرف کنید.

مشکل وضوح تصویر در ویندوز 10

تنظیم اندازه صفحه نمایش در ویندوز 10 در GPU Utility

برخی از کارت های گرافیک تنظیمات خاص خود را دارند و شما می توانید از ابزارهای خود برای تنظیمات استفاده کنید.

مشکل وضوح تصویر در ویندوز 10

نظرات و پیشنهادات شما؟

در این مقاله از Enzel Web نحوه تنظیم رزولوشن تصویر در ویندوز 10 را آموزش دادیم، شما از چه روشی برای این کار استفاده کردید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.