آموزش 7 راه حل مشکل قطع شدن صدای ضبط ماشین


یکی از بهترین سرگرمی ها، به خصوص در رانندگی های طولانی، گوش دادن به موسیقی، پادکست ها و کتاب های صوتی است. همه ما عادت داریم از ضبط در ماشین استفاده کنیم. اما گاهی صدا قطع می شود و نمی دانیم چرا صدای ضبط ماشین قطع می شود. 🔈 در این مطلب از تیرازیس فایل ۷ راه حل مشکل قطع شدن صدای ضبط ماشین را آموزش می دهیم.

دلیل توقف ضبط ماشین

دلایل عدم صدای استریو خودرو

در بیشتر مواقع، شایع ترین دلیل قطع شدن صدای ضبط شده خودرو، مشکل سوختن فیوز یا شل بودن سیم کشی دستگاه است. اما گاهی اوقات عدم وجود صدا می تواند دلایل دیگری داشته باشد. در ادامه تمامی این موارد بررسی خواهد شد.

دلایل ساده و سریع برای حل مشکل صدا

قبل از شروع به جستجوی دلایل اصلی توقف ضبط خودرو، باید دلایل ساده و سریع را بررسی کنید. ممکن است تلفن همراه خود را به ضبط وصل کرده باشید، اما صدای دستگاه تلفن شما زیاد نباشد. دلیل ساده دیگر مشکل در منبع صوتی است. آهنگی که پخش کرده اید، سی دی موجود در دستگاه، فلش مموری متصل به آن یا ایستگاه رادیویی مورد نظر را تغییر دهید و بررسی کنید که آیا صدا همچنان از بین می رود یا خیر. آخرین دلیل ساده بررسی سیم AUX، فلش، ضبط USB و بلوتوث دستگاه است. بلوتوث دستگاه ممکن است روشن نباشد، یا اگر از دانگل بلوتوث استفاده می کنید، ممکن است دانگل بلوتوث با دستگاه ضبط ناسازگار باشد. اگر هیچ کدام از اینها دلیل قطع باند خودرو نیست، باید بررسی کنید که کدام قسمت یا قسمت های سیستم پخش ایراد دارد.

مشکل قطع صدای ضبط ماشین به دلیل سوختن فیوز

در صورت بروز مشکلات مربوط به برق خودرو، همیشه اولین قدم باید بررسی جعبه فیوز باشد. فرقی نمی کند مشکل از برف پاک کن، چراغ جلو یا ضبط باشد. وظیفه اصلی فیوز محافظت از قطعات الکترونیکی در برابر نوسانات الکتریکی و سایر مواردی است که می تواند باعث سایش زودرس شود. بررسی فیوزها کار بسیار آسانی خواهد بود. نمی توان محل خاصی را برای جعبه فیوز خودرو تعیین کرد. برای پیدا کردن آن در ماشین خود، باید نام خودرو را در گوگل جستجو کنید. جعبه فیوز ممکن است در داخل محفظه موتور، در کنار باتری، زیر شیشه جلو، زیر فرمان، زیر پوشش محافظ و غیره قرار گیرد.

هنگامی که جعبه فیوز را پیدا کردید، می توانید از یک لامپ آزمایشی استفاده کنید و آن را به نقاط فلزی بالای فیوزها وصل کنید تا ببینید آیا کار می کنند یا خیر. راه دیگر برای بررسی این است که هر فیوز را یکی یکی بکشید. با این کار می توانید متوجه شوید که سیم فلزی ترک خورده است یا خیر. اگر علت قطع و وصل شدن باند خودرو به دلیل سوختن فیوزها باشد، آن فیوز سوخته را با فیوز جدیدی با همان درجه تعویض کنید.

پس از تعویض فیوزها، رادیو را روشن کنید و بررسی کنید که آیا صدایی از باندها خارج می شود یا خیر. اگر با این کار مشکل شما حل نشد، ممکن است لازم باشد برای حل مشکل صدا به دنبال مشکلات دیگری باشید. ممکن است فیوز خودرو به طور تصادفی از کار بیفتد، اما خرابی های مکرر نشان دهنده نقص در سیستم الکتریکی خودرو است.

دلیل قطع و وصل باند ماشین

از دست دادن صدا به دلیل شل بودن سیم کشی

سیم کشی ضبط خودرو حتی در خودروهایی که چندین سال از آن استفاده می شود بسیار بعید است. دلیل اصلی قطع شدن صدا مربوط به شل شدن سیم کشی در اثر ضربه و لرزش خودرو در حین رانندگی است.

شل بودن سیم کشی جلو یا صندوق عقب ضبط ماشین

برای بررسی سیم کشی انتهای جلو، ابتدا باید به پشت ضبط کننده دسترسی داشته باشید. این معمولاً آنطور که فکر می کنید آسان نیست. زیرا برای جلوگیری از دزدی آسان آن، برداشتن ضبط خودرو کار سختی خواهد بود. برای حذف فاسیای جلو، می‌توانید نام خودروی خود را در گوگل جستجو کنید و بدانید که چگونه ضبط را بدون آسیب رساندن به داشبورد جدا کنید. اما روش کلی برای انجام این کار این است که به آرامی جلوی ضبط را به اندازه ای بکشید تا از داشبورد جدا شود. تمام سیم های این قسمت را از نظر شل بودن بررسی کنید.

شل بودن سیم کشی جلو یا صندوق عقب ضبط ماشین

در برخی موارد، اگر ضبط صوت خود را ارتقا داده اید، سیم کشی نوار در صندوق عقب، درها و … را حتما چک کنید و دوباره پریزها را سفت کنید.

دلیل قطع شدن صدای ماشین

شل شدن سیم های تقویت کننده

آمپلی فایر تعدادی سیم نیز دارد که به بلندگوها وارد یا خارج می شوند. این سیم های اتصال را بررسی کنید تا ببینید آیا مشکلی در آنها وجود دارد یا خیر.

دلیل توقف ضبط خودرو

شل بودن سیم های بلندگو

خاموش کردن بلندگو نمی تواند کل سیستم ضبط خودرو را خاموش کند. اما اگر به دنبال دلیل قطع شدن یکی از باندهای خودرو هستید، گوش خود را به سمت بلندگوهای خودرو ببرید و بلندگوی بدون صدا را پیدا کنید. درپوش این قسمت را با دقت بردارید و سیم های آن قسمت را بررسی کنید. اگر سیم شل است، برای تعمیر آن باید از لحیم کاری استفاده کنید.

مشکل توقف ضبط ماشین

صدمه به بلندگوها (بلندگوها) و قطع صدا

پس از بررسی سیم کشی سیستم و عدم وجود مشکل، مرحله بعدی بررسی بلندگوها است. اگر خودروی خود را برای سال‌ها در اختیار داشته‌اید، ممکن است بلندگوها به خوبی روز اول کار نکنند. بهترین راه حل برای حل مشکل اسپیکر تعویض آن است. اما گاهی اوقات نیازی به تعویض بلندگو نیست. دلیل قطع شدن صدای ضبط خودرو ممکن است تجمع گرد و غبار در بلندگو باشد. در این مواقع می توانید از پاک کننده هوای پرفشار استفاده کنید و عملکرد بلندگوها را بهبود ببخشید.

دلیل ضبط پارس، پراید، دانا، 206 و..

خرابی آمپلی فایر یکی از دلایل قطع شدن صدای ضبط خودرو است

تقویت کننده سیگنال های ضبط شده را در بلندگوها به صدا تبدیل می کند. اگر این قطعه از کار بیفتد، ممکن است صدایی از بلندگوها خارج نشود یا صداهای عجیبی شنیده شود. در این مواقع باید آمپلی فایر دستگاه را تعویض کنید. هنگام تعویض باید تعداد کانال ها و مشخصات آمپلی فایری را که تعویض می کنید در نظر بگیرید.

دلیل قطع شدن صدای ماشین

ضبط خودرو به دلیل مشکلات نرم افزاری ناگهان متوقف می شود

گاهی اوقات دلیل قطع شدن صدای ماشین به سیستم سخت افزاری آن مربوط نمی شود. در این مواقع کافی است نرم افزار ضبط را ریستارت کنید تا سیستم کار کند. برای این کار می توانید حافظه ضبط شده را فلش کرده و مجددا راه اندازی کنید. با این کار ضبط شما به نظر می رسد که برای اولین بار روشن می شود. البته قبل از انجام این کار باید تنظیمات صدای ضبط را نیز بررسی کنید. ممکن است این تنظیمات به هم ریخته باشد و به همین دلیل صدا از باندها خارج نشود. عدم به روز رسانی نرم افزار نیز می تواند دلیل قطع شدن صدای خودرو باشد. با به روز رسانی نرم افزار به آخرین نسخه موجود می توانید این مشکل را حل کنید. برای این کار، نام مدل خودروی خود را جستجو کنید و نحوه به روز رسانی نرم افزار سیستم رادیویی آن را یاد بگیرید.

مشکل توقف ضبط ماشین

خرابی دکمه های دستگاه صوتی

یکی دیگر از عواملی که باعث می شود صدایی از باندهای خودرو خارج نشود، خرابی دکمه های ضبط است. دکمه صدا ممکن است در پایین ترین سطح خود گیر کرده باشد و صدا را افزایش ندهد. همچنین ممکن است دست شما دکمه بی صدا را زده و ضبط متوقف شود.

خرابی دکمه های دستگاه صوتی

نظرات و پیشنهادات شما؟

همانطور که مشاهده کردید، دلیل توقف ضبط خودرو می تواند به عوامل ضبط سخت افزاری و نرم افزاری بستگی داشته باشد. شما می توانید از این 7 روش برای حل مشکل قطع شدن صدای ضبط خودرو استفاده کنید و تجربیات خود را با ما و سایر مخاطبین در میان بگذارید.