آموزش 6 روش مشاهده و بررسی دمای CPU در ویندوز 11 و ویندوز 10


گاهی اوقات ممکن است احساس کنید که CPU کامپیوتر شما خیلی داغ شده است. 🌡️ اما شما دقیقا نمی دانید به چه دمایی می رسد. راه های مختلفی برای اطلاع از دمای CPU وجود دارد. در این مقاله از تیرازیس فایل 6 روش مشاهده و بررسی دمای CPU در ویندوز 11 و ویندوز 10 را آموزش می دهیم پس با ما همراه باشید.

بررسی دمای CPU در ویندوز 10 و ویندوز 11

نحوه بررسی دمای CPU در ویندوز 11 و ویندوز 10

روش های مختلفی برای اطلاع از دمای CPU در ویندوز 10 و ویندوز 11 وجود دارد که هم بدون نصب برنامه و هم با نصب برنامه های مختلف می توانید این کار را انجام دهید. ابتدا روش را بدون نصب برنامه بررسی می کنیم و سپس روش هایی که نیاز به برنامه های اضافی دارند را آموزش می دهیم.

استفاده از BIOS/UEFI برای اطلاع از دمای CPU

اولین روشی که می توان برای اطلاع از دمای CPU در ویندوز 11 استفاده کرد، استفاده از منوی UEFI سیستم است که اغلب بایوس نامیده می شود. این منو اطلاعات مختلفی از سیستم شما مانند دمای پردازنده را نشان می دهد. توجه داشته باشید که این روش یک اشکال جزئی دارد. همچنین این روش دمای CPU شما را زمانی که ویندوز هنوز بارگذاری نشده است نشان می دهد. یعنی اگر می خواهید بدانید که آیا برنامه یا بازی خاصی باعث گرم شدن CPU شما می شود، نمی توانید با این روش مشکل را بررسی کنید. همچنین، همه منوهای BIOS دمای CPU را ارائه نمی دهند، بنابراین بسته به سیستمی که از آن استفاده می کنید، ممکن است اطلاعات دمای CPU را در منوهای BIOS پیدا کنید یا نه.

برای انجام این روش، تنظیمات ویندوز 11 خود را با فشار دادن کلید ترکیبی Windows+i باز کنید. از نوار کناری سمت چپ، System را انتخاب کنید. سپس در سمت راست بر روی Recovery کلیک کنید.

دمای CPU در بایوس

در صفحه بازیابی، در کنار Advanced Startup، روی Restart Now کلیک کنید. سپس در اعلان باز شده گزینه Restart Now را انتخاب کنید.

مشاهده دمای CPU بدون نرم افزار

هشدار: با انجام این کار رایانه شما خاموش می شود، بنابراین اگر هیچ فایلی را ذخیره نکرده اید مطمئن شوید که این کار را انجام دهید.

هنگامی که سیستم شما راه اندازی مجدد شد، در منوی باز، به Troubleshoot بروید، سپس به تنظیمات UEFI Firmware Settings بروید و روی Restart کلیک کنید. انجام این کار شما را به منوی BIOS/UEFI می برد.

در این بخش، می توانید دمای فعلی CPU خود را در کنار CPU Core Temperature یا گزینه ای مشابه پیدا کنید. اگر این گزینه را در صفحه اصلی BIOS/UEFI خود پیدا نکردید، از روش های دیگر برای انجام این کار استفاده کنید.

با استفاده از برنامه Core Temp برای اندازه گیری دمای CPU

برنامه Core Temp یک برنامه رایگان است که به شما امکان می دهد دمای CPU خود را هم از صفحه اصلی برنامه و هم از سینی سیستم مشاهده کنید. همچنین این برنامه دمای هر هسته CPU را نشان می دهد که در برخی موارد می تواند مفید باشد. برای استفاده از این برنامه ابتدا باید به وب سایت Core Temp مراجعه کنید. این برنامه را دانلود و بر روی سیستم خود نصب کنید. در حین نصب حتما تیک گزینه Build Your Kingdom را بردارید.

نرم افزار نمایش دمای سی پی یو

پس از نصب، برنامه را اجرا کنید. این برنامه به صورت یک نماد یا نمادهای مختلف در سینی سیستم نمایش داده می شود. این نمادها دمای CPU کامپیوتر شما را نشان می دهند. در یک CPU چند هسته ای، هر نماد نشان دهنده دمای یک هسته CPU است.

دمای CPU در سینی سیستم

در قسمت Temperature Readings می توانید دمای فعلی CPU خود را مشاهده کنید.

دمای CPU در ویندوز 11

استفاده از برنامه Speccy برای مشاهده دمای CPU در ویندوز 11 و…

Speccy یکی دیگر از برنامه ها برای دانستن دمای CPU در ویندوز 11 است. ابتدا به سایت Speccy بروید. سپس برنامه را دانلود و بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. پس از نصب، برنامه را اجرا کنید. در صفحه اصلی برنامه و در قسمت CPU دمای کلی CPU خود را مشاهده خواهید کرد.

مشاهده دمای CPU

اگر می خواهید دمای هر هسته CPU را بدانید، روی CPU در نوار کناری سمت چپ برنامه کلیک کنید. در قسمت سمت راست و در قسمت Cores می توانید دمای هر هسته را مشاهده کنید.

نرم افزار نمایش دمای سی پی یو

با استفاده از برنامه Open Hardware Monitor برای مشاهده دمای CPU

Open Hardware Monitor برنامه رایگان دیگری است که می توانید از آن برای مشاهده دمای CPU سیستم خود استفاده کنید. این برنامه همچنین اطلاعات مفید دیگری مانند دمای هارد دیسک یا درایو SSD را نمایش می دهد. برای استفاده از این برنامه به وب سایت Open Hardware Monitor مراجعه کنید. برنامه را دانلود کنید و فایل را از حالت فشرده خارج کنید. سپس بر روی OpenHardwareMonitor.exe کلیک راست کنید. حالا گزینه Run as Administrator را انتخاب کنید.

دمای معمولی CPU کامپیوتر

در اعلان User Account Control، روی Yes کلیک کنید. در صفحه برنامه و در قسمت Temperatures می توانید دمای هر هسته از CPU سیستم خود را مشاهده کنید.

دمای CPU در ویندوز 11

استفاده از برنامه HWMonitor برای مشاهده دمای cpu در ویندوز 10 و 11

دمای CPU لپ تاپ مهمترین دمای دستگاه است که باید به آن توجه کنید. اما اگر می خواهید دمای سایر قسمت ها مانند مادربرد، کارت گرافیک و هارد و … را مشاهده کنید، برنامه HWMonitor گزینه بسیار خوبی برای کمک به شما است.

این برنامه را دانلود کنید. توصیه می کنیم از نسخه ZIP این برنامه استفاده کنید، زیرا نیازی به نصب آن ندارید. اما در صورت تمایل می توانید از نسخه نصب شده برنامه نیز استفاده کنید. پس از نصب برنامه، جدولی را مشاهده می کنید که در آن اطلاعاتی مانند دما، سرعت فن و … نمایش داده می شود.

دمای CPU در حالت عادی

برای یافتن دمای CPU خود، به سمت ورودی CPU خود بروید. به عنوان مثال، در تصویر زیر، CPU ما Intel Core i7 4930K است.

نمایش دمای cpu در ویندوز 11

نرم افزار دیگر برای نمایش دمای سی پی یو در ویندوز 10 و 11

علاوه بر نرم افزار معرفی شده، نرم افزارهای دیگری نیز وجود دارد که می توانید از آنها برای اندازه گیری دمای CPU استفاده کنید. شما فقط می توانید از اولین نرم افزار در پردازنده های Ryzen استفاده کنید. اما برای اندازه گیری دمای انواع CPU و بررسی این دما می توانید از نرم افزارهای دیگری استفاده کنید. این نرم افزارها عبارتند از:

  1. رایزن مستر
  2. دریچه گاز
  3. اسپیدفن
  4. HWinFO
  5. MSI Afterburner
  6. AIDA64 افراطی

نظرات و پیشنهادات شما؟

در این مقاله 6 روش بررسی دمای سی پی یو در ویندوز 10 و ویندوز 11 را آموزش دادیم که با استفاده از روش های معرفی شده می توانید به راحتی دمای سی پی یو سیستم خود را مانیتور کنید. اگر از روش های ذکر شده در این مقاله استفاده کرده اید، می توانید تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما و سایر مخاطبان تیرازیس فایل در میان بگذارید.