آموزش 6 روش تغییر و تنظیم رزولوشن در ویندوز 10


در ویندوز می توانید از روش های مختلفی برای تغییر رزولوشن به دلخواه استفاده کنید و صفحه نمایش را به اندازه دلخواه خود تنظیم کنید. 💻 در این مقاله از تیرازیس فایل ۶ روش تغییر و تنظیم رزولوشن در ویندوز ۱۰ را آموزش می دهیم.

نحوه تنظیم اندازه صفحه نمایش مانیتور در ویندوز 10

نحوه تغییر رزولوشن صفحه نمایش در ویندوز 10

قبلا 8 روش تغییر اندازه و وضوح صفحه نمایش در ویندوز 11 را در Enzel Web آموزش دادیم. به غیر از ویندوز 11، می توانید وضوح صفحه نمایش خود را در ویندوز 10 نیز تغییر دهید. روش های مختلف برای تغییر رزولوشن در ویندوز 10 وجود دارد. در ادامه به بررسی این روش ها می پردازیم.

نحوه تنظیم وضوح در ویندوز 10 از طریق تنظیمات

برای افزایش وضوح در ویندوز 10، روی صفحه دسکتاپ کلیک راست کنید. تنظیمات Display را از منوی باز شده انتخاب کنید.

افزایش کیفیت مانیتور در ویندوز 10

همچنین می توانید از طریق منوی استارت وارد تنظیمات شوید. سپس بر روی System کلیک کنید.

تنظیم دستی وضوح در ویندوز 10

در صفحه بعد گزینه Advanced display settings را انتخاب کنید.

رفع مشکل عدم تنظیم اندازه صفحه دسکتاپ با صفحه نمایش مانیتور ویندوز 10

حال بر روی منوی کشویی Resolution کلیک کرده و وضوح مورد نظر خود را انتخاب کنید. پس از انتخاب رزولوشن مورد نظر بر روی Apply و سپس Keep changes کلیک کنید.

افزایش وضوح در ویندوز 10

تنظیم دستی وضوح در ویندوز 10 برای نمایشگرهای متعدد

اگر از چند مانیتور استفاده می کنید، می توانید وضوح هر کدام را جداگانه تغییر دهید. برای این کار می توانید از طریق روش بالا وارد صفحه System شوید. اگر چند مانیتور دارید، این صفحه تعداد مانیتورهای شما را در قسمت Display نشان می دهد. مانیتور مورد نظر را انتخاب کرده و وضوح آن را از طریق منوی کشویی Resolution تغییر دهید.

نحوه تنظیم رزولوشن در ویندوز 10

افزایش وضوح در ویندوز 10 و ایجاد وضوح سفارشی با کارت گرافیک اینتل

اگر از کارت گرافیک اینتل استفاده می کنید، می توانید رزولوشن سفارشی برای خود ایجاد کنید. ویندوز 10 دارای اندازه های پیش فرض برای وضوح است. گاهی اوقات اندازه مانیتور شما ممکن است به طور غیر طبیعی بزرگتر باشد. در این حالت، اگر از کارت گرافیک اینتل استفاده می کنید، می توانید وضوح تصویر خود را ایجاد کنید. به افزایش وضوح در ویندوز 10 طبق معمول روی دسکتاپ کلیک راست کرده و Intel Graphics Settings را انتخاب کنید.

تنظیمات رزولوشن در ویندوز 10

در تب General Settings می توانید روی منوی کشویی Resolution کلیک کرده و رزولوشن مورد نظر را انتخاب کنید.

افزایش وضوح در ویندوز 10

برای سفارشی کردن وضوح به تب Custom Displays بروید. یک صفحه هشدار برای شما باز می شود. اگر مطمئن هستید روی Yes کلیک کنید.

افزایش وضوح در ویندوز 10

در صفحه بعد اطلاعات رزولوشن مورد نظر را وارد کرده و روی Add کلیک کنید. حالا می توانید از رزولوشن ایجاد شده استفاده کنید.

نحوه تنظیم رزولوشن در ویندوز 10

تنظیم اندازه صفحه نمایش مانیتور در ویندوز 10 با کارت گرافیک Nvidia

اگر از کارت گرافیک اینتل استفاده نمی کنید و کارت گرافیک شما Nvidia است، همچنان می توانید از آن برای تنظیم اندازه صفحه نمایش مانیتور در ویندوز 10 استفاده کنید. برای این کار روی دسکتاپ کلیک راست کرده و این بار NVIDIA Control Panel را انتخاب کنید.

افزایش کیفیت مانیتور در ویندوز 10

از منوی سمت چپ گزینه Change Resolution را انتخاب کنید. در سمت راست بالای صفحه، صفحه نمایش خود را انتخاب کنید و روی Customize در پایین صفحه کلیک کنید.

رفع مشکل عدم تنظیم اندازه صفحه دسکتاپ با صفحه نمایش مانیتور ویندوز 10

در کادر باز شده، تیک Enable Resolutions Not Exposur by the display را زده و OK را انتخاب کنید. لیست قطعنامه ها را دوباره بررسی کنید. اگر وضوح مورد نظر را در لیست رزولوشن ها نمی بینید، دوباره Customize را انتخاب کنید. این بار در کادر باز شده Create Custom Resolution را انتخاب کنید.

    صفحه دسکتاپ را در ویندوز 10 بزرگ کنید

در صفحه بعد رزولوشن مورد نظر را در قسمت های Horizontal pixels، Vertical lines، Refresh rate و … وارد کنید. بعد از وارد کردن اطلاعات روی Test کلیک کنید تا ببینید رزولوشن به خوبی کار می کند یا خیر.

تغییر اندازه صفحه نمایش ویندوز 10

حالا صفحه برای چند لحظه سیاه می شود و سپس رزولوشن را به عنوان تست به شما نشان می دهد و در صورت موفقیت آمیز بودن پیغام می دهد. برای استفاده از وضوح، روی Yes کلیک کنید. سپس در صفحه اصلی کنترل پنل انویدیا ابتدا رزولوشن ایجاد شده را از منوی کشویی Resolution انتخاب کنید و سپس روی Apply کلیک کنید تا آن را در ویندوز اعمال کنید.

تنظیم اندازه صفحه نمایش مانیتور در ویندوز 10

دسترسی به تنظیمات وضوح در ویندوز 10 با Command Prompt

تغییر وضوح در ابزار Command Prompt امکان پذیر نیست، اما می توانید از ابزاری به نام QRes برای تغییر وضوح از طریق Command Prompt استفاده کنید. برای استفاده از این ابزار ابتدا فایل فشرده آن را دانلود کنید. پس از اتمام دانلود، روی فایل فشرده کلیک راست کرده و Extract All را انتخاب کنید. فایل را در مسیر C:WindowsSystem32 اکسترکت کنید.

تنظیم دستی وضوح در ویندوز 10

پس از آن، Command Prompt را در قسمت جستجوی ویندوز تایپ کنید و در قسمت نتیجه روی Run as administrator کلیک کنید.

افزایش وضوح در ویندوز 10

حالا دستور qres.exe /x /y را وارد کنید. به عنوان مثال، برای تغییر رزولوشن به 1280 * 1024، می توانید از دستور qres.exe /x 1280 /y 1024 استفاده کنید.

تغییر رزولوشن در ویندوز 10

اندازه صفحه نمایش مانیتور را در ویندوز 10 با استفاده از HotKey Resolution Changer تنظیم کنید

HotKey Resolution Changer یک برنامه ساده است که به شما این امکان را می دهد تغییر اندازه صفحه نمایش ویندوز 10 آن کمک می کند. برای استفاده از این برنامه ابتدا آن را دانلود کنید. پس از دانلود، آن را مانند یک فایل QRes از فایل فشرده استخراج کنید. برنامه HRC را باز کنید. در کادر باز شده روی OK کلیک کنید. سپس بر روی آیکون HRC از پایین صفحه کلیک کنید.

نحوه تنظیم اندازه صفحه نمایش در ویندوز 10

در قسمت Number of Hotkeys در پایین صفحه، تعداد کلیدهای میانبر خود را انتخاب کنید. روی تغییر در بالای صفحه کلیک کنید و میانبرهای صفحه کلید خود را انتخاب کنید. پس از انتخاب کلیدهای مورد نظر بر روی Set کلیک کنید. سپس رزولوشن مورد نظر را انتخاب کنید. پس از ذخیره تغییرات، با فشار دادن کلیدهای میانبر، وضوح تصویر به طور خودکار تغییر می کند.

تغییر اندازه صفحه نمایش ویندوز 10

نحوه تغییر نرخ رفرش در ویندوز 10

برای تغییر نرخ رفرش در ویندوز 10، وارد صفحه سیستم ویندوز شوید. به پایین بروید و روی Advanced display settings کلیک کنید.

تغییر رزولوشن در ویندوز 10

سپس در صفحه Choose display قسمت Display adapter properties for Display را وارد کنید.

نحوه تنظیم اندازه صفحه نمایش در ویندوز 10

در کادری که برای شما باز می شود، روی List All Modes کلیک کنید.

صفحه دسکتاپ را در ویندوز 10 بزرگ کنید

اکنون می‌توانید نرخ‌های تازه‌سازی را از کادر جدید تغییر دهید. پس از اعمال تغییرات مورد نظر، Apply و Keep تغییرات را انتخاب کنید.

تنظیمات رزولوشن در ویندوز 10

اگر با وضوح تصویر ویندوز 10 خود مشکل دارید، می توانید آموزش 8 راه حل مشکل وضوح تصویر در ویندوز 10 را مطالعه کنید تا مشکل شما حل شود.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مقاله امروز در مورد نحوه بزرگنمایی صفحه دسکتاپ در ویندوز 10 صحبت کردیم، آیا توانستید از روش های بالا برای بهبود کیفیت مانیتور در ویندوز 10 استفاده کنید؟ شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در زمینه رفع مشکل عدم تنظیم سایز صفحه نمایش دسکتاپ با صفحه نمایش مانیتور ویندوز 10 در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.