آموزش 4 روش برای حذف کامل اطلاعات و جلوگیری از بازیابی فایل های اندروید


فرض کنید می خواهید تلفن همراه خود را بفروشید. در این زمان باید مطمئن شوید که تمام اطلاعات شما به طور کامل از روی گوشی پاک شده و قابل بازیابی نیست. 🗑️ برای پاک کردن کامل گوشی خود می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید. در این مقاله از تیرازیس فایل 4 روش برای حذف کامل اطلاعات و جلوگیری از بازیابی فایل های اندروید را آموزش می دهیم.

نحوه حذف دائمی فایل اندروید بدون امکان بازیابی

بهترین راه برای حذف دائمی داده های اندروید

اگر می خواهید گوشی خود را بفروشید یا آن را به شخص دیگری بدهید، باید مطمئن شوید که تمام اطلاعات شما از گوشی پاک شده و قابل بازیابی نیست. راه های مختلفی برای این کار وجود دارد. در این مقاله از تیرازیس فایل به آموزش حذف فایل اندروید بدون برگرداندن آن می پردازیم. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

نسخه کامل برنامه های معرفی شده را از سرویس های داخلی دانلود و نصب کنید.

چگونه از بازگشت فایل های پاک شده جلوگیری کنیم؟

شاید فکر کنید ریست فکتوری برای حذف کامل اطلاعات گوشی شیائومی کافی است. اگر نه. حتی پس از بازنشانی به تنظیمات کارخانه، اطلاعات شما ممکن است بازیابی شوند. برای اینکه بتوانید اطلاعات گوشی هواوی و … را به طور کامل حذف کنید باید چند مرحله را انجام دهید:

  • فایل پشتیبانی اطلاعات
  • رمزگذاری داده ها
  • بازنویسی داده ها با اطلاعات غیر شخصی
  • اکانت و سیم کارت و کارت حافظه را حذف کنید
    تنظیم مجدد کارخانه

در ادامه نحوه انجام این مراحل را توضیح خواهیم داد.

توجه: استفاده از روش فکتوری ریست برای جلوگیری از بازیابی فایل های اندروید کافی نیست. برای اطمینان از حذف کامل و دائمی اطلاعات، باید تمامی روش ها را انجام دهید.

اولین مرحله قبل از حذف دائمی فایل ها در اندروید: پشتیبان گیری از داده ها

قبل از حذف دائمی اطلاعات گوشی، باید از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید. معمولاً نیازی به پشتیبان‌گیری از ایمیل‌های خود ندارید زیرا می‌توانید ایمیل را در دستگاه دیگری باز کنید. اگر فکر می‌کنید باید این کار را انجام دهید، دستگاه دیگری را بردارید و پشتیبان‌گیری را روی سرور تأیید کنید.

از نظر برنامه ها نیز می توانید دوباره آنها را روی دستگاه جدید خود نصب کنید. اگر برنامه ای خریده اید مشکلی نیست زیرا اگر با همان اکانت گوگل در دستگاه دیگری وارد شوید می توانید همان برنامه ها را بدون پرداخت مجدد نصب کنید. با این حال، بهتر است حالت همگام سازی را فعال کنید. برای انجام این کار، به تنظیمات >> حساب ها >> فعال کردن خودکار همگام سازی داده ها بروید. سپس به Settings >> System >> Backup >> Enable Backup to Google Drive بروید.

جلوگیری از بازیابی فایل های اندروید

برخی از برنامه ها بخش مخصوص به خود را برای پشتیبان گیری ابری دارند. بقیه، به جز واتس اپ، در گوگل درایو قابل پشتیبان گیری هستند.

یکی از مهم ترین مواردی که باید پشتیبان بگیرید، لیست مخاطبین شما است. گوگل به شما اجازه می دهد از مخاطبان خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. اگر این حالت را فعال نکرده اید، به Settings >> Accounts >> Account Google >> Account Sync بروید و گزینه Contacts را روشن کنید.

جلوگیری از بازیابی فایل های اندروید

برای پیامک، لیست مخاطبین، تنظیمات سیستم، لیست پخش و غیره می توانید از برنامه های شخص ثالث مانند پشتیبان گیری حرفه ای من استفاده کنید.

در نهایت تمامی تصاویر، فایل ها و … خود را به دستگاه دیگری انتقال دهید. برای این کار می توانید از کابل برای اتصال گوشی به کامپیوتر استفاده کنید.

مرحله دوم حذف کامل اطلاعات و جلوگیری از بازیابی فایل های اندروید: رمزگذاری اطلاعات

هدف از رمزگذاری داده ها این است که داده های قبلی شما درهم و غیرقابل خواندن باشد. یعنی حتی اگر کسی بخواهد اطلاعات را بازیابی کند، امکان پذیر نیست. هیچ فرد عادی نمی تواند این داده ها را بازیابی کند مگر اینکه یک هکر بسیار حرفه ای باشد. زیرا برای این کار باید پین یا پسورد خاصی داشته باشد.

برای فعال کردن این قابلیت در اندروید 5 به Settings >> Security >> Encryption >> Encrypt phone بروید. در اندروید 4.4 کیت کت یا پایین تر، به تنظیمات > امنیت > قفل صفحه > رمزگذاری تلفن بروید.

سپس روی Encrypt phone یا Encrypt tablet کلیک کنید. در حین انجام این کار بهتر است گوشی را شارژ کنید. پس از این، باید یک پین یا رمز عبور ایجاد کنید تا هر زمان که می‌خواهید اطلاعات را بازیابی کنید، از آن رمز عبور استفاده کنید.

توجه: در اندروید 6 به بالا این قابلیت به صورت خودکار فعال می شود.

مرحله سوم حذف کامل فایل های پاک شده گوشی اندروید: رونویسی با داده های غیر شخصی

برای اینکه مطمئن شوید حذف دائمی فایل های حذف شده اندروید انجام شده است، می توانید گوشی خود را با داده های بی مصرف، غیر شخصی و … پر کنید به این ترتیب این اطلاعات غیر شخصی روی داده های قبلی قرار می گیرد. بهترین کار این است که گوشی را با فایل های حجیم پر کنید تا کاملا پر شود. سپس این داده ها را حذف کنید. همچنین می توانید از نرم افزارهایی مانند iShredder یا Shreddit استفاده کنید. این برنامه ها با یک الگوریتم خاص داده ها را برای همیشه خراب می کنند.

برای آموزش انتقال پیامک از یک گوشی به گوشی دیگر می توانید آموزش ۸ روش انتقال پیامک اندروید به گوشی دیگر را مطالعه کنید.

مرحله چهارم حذف دائمی اطلاعات اندروید: حذف اکانت و سیم کارت و کارت حافظه

در مرحله آخر باید قبل از ریست فکتوری اکانت خود را حذف کنید. اگر این کار را قبل از تنظیم مجدد کارخانه انجام ندهید، حساب باقی می ماند. این مرحله بسته به نسخه اندروید و گوشی می تواند کمی متفاوت باشد. به طور کلی، باید به تنظیمات >> حساب ها >> حساب جیمیل >> حذف حساب بروید. سپس تمامی برنامه هایی که با اکانت خود وارد کرده اید را وارد کنید. سپس از همه آنها خارج شوید. هر حساب ایمیل دیگری در دستگاه باید حذف شود.

حذف کامل اطلاعات و جلوگیری از بازیابی فایل های اندروید

در نهایت سیم کارت و کارت حافظه را بردارید.

پس از آن می توانید گوشی خود را به حالت کارخانه بازنشانی کنید. اگر اندروید 5 و بالاتر دارید، باید فکتوری بازنشانی (FRP) را غیرفعال کنید. سپس باید آن را برای وارد کردن حساب جدید آماده کنید. در این مرحله باید اطلاعات کاربری اکانت قبلی گوگل را وارد کنید. اگر این کار را انجام ندهید یا اطلاعات اشتباه وارد کنید، دستگاه قفل می شود. در نتیجه نمی توانید آن را به شخص دیگری بدهید یا بفروشید.

قبل از غیرفعال کردن این حالت، اگر گوشی شما گوشی من را پیدا کرده است، آن را غیرفعال کنید. در اکثر گوشی ها، FRP به طور خودکار پس از تنظیم مجدد کارخانه حذف می شود. به این ترتیب تمامی اکانت ها نیز حذف می شوند.

هنگامی که FRP را حذف کردید، می توانید تنظیم مجدد کارخانه را انجام دهید. به تنظیمات >> مدیریت عمومی >> بازنشانی >> بازنشانی به داده های کارخانه بروید.

حذف کامل اطلاعات و جلوگیری از بازیابی فایل های اندروید

در برخی از تلفن ها، باید به تنظیمات > سیستم > پیشرفته بروید. سپس روی Erase all data (بازنشانی به تنظیمات کارخانه) ضربه بزنید. در نهایت باید روی Delete all data کلیک کنید.

جلوگیری از بازیابی فایل های اندروید

پس از این، سعی کنید پس از تنظیم مجدد کارخانه وارد دستگاه شوید تا مطمئن شوید که FRP حذف شده است. اگر از شما نام کاربری و رمز عبور قبلی را بخواهد، به این معنی است که FRP هنوز فعال است. در غیر این صورت مشکلی وجود ندارد و حذف شده است.

حذف کامل عکس از گوشی های سامسونگ و … با فایل منیجر

بدترین راه برای پاک کردن اطلاعات، تکیه بر گزینه Delete گوشی است. چون اکثر گوشی ها قسمتی به نام Trash دارند که فایل های پاک شده در آن جا منتقل می شوند و باید فایل ها را از آنجا هم پاک کنید. به عنوان مثال، حتی اگر در Google Photos گزینه Delete from device را انتخاب کنید، تصاویر تا 60 روز در فایل عکس های حذف شده باقی می مانند. حتما خودتان این بخش را حذف کنید.

راه بهتر استفاده از File Manager یا File Explorer است. برنامه های مختلفی در این زمینه وجود دارد. کافیست فایل موجود در این برنامه ها را انتخاب کنید. سپس روی گزینه Trash کلیک کنید یا منوی سه نقطه را انتخاب کنید یا After that روی Delete کلیک کنید. برای تایید باید دوباره روی این گزینه کلیک کنید.

عکس ها را به طور کامل از گوشی سامسونگ حذف کنید

دانلود نرم افزار حذف کامل اطلاعات بدون امکان بازیابی اندروید

اگر رمزگذاری فایل برای شما کافی نیست و می خواهید مطمئن شوید که هیچ فایلی قابل بازیابی نیست، بهتر است از برنامه هایی به نام File Shredder استفاده کنید. این برنامه ها پارتیشن رایگان گوشی را پاک می کنند تا مطمئن شوند که هیچ فایلی باقی نمی ماند. قبلا دو برنامه iShredder و Shreddit را معرفی کردیم. برنامه Data Eraser نیز می تواند گزینه مناسبی باشد. با این برنامه ها می توانید انتخاب کنید که داده ها چند بار رونویسی شوند. هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، امنیت گوشی شما بیشتر می شود و اطلاعات قدیمی بهتر از بین می روند.

در ادامه به مثالی از نحوه کار با Data Eraser می پردازیم.

برنامه را دانلود و نصب کنید. سپس بر روی Freespace ضربه بزنید. سپس Internal Storage را انتخاب کنید. منتظر بمانید تا برنامه میزان فضای خالی را محاسبه کند. سپس روی Continue کلیک کنید و یکی از دو استاندارد NATO یا BSU TL-0342 را انتخاب کنید. این دو گزینه زمان زیادی می برد اما 7-8 بار گوشی را پاک می کنند.

پس از انتخاب گزینه روی تایید کلیک کنید. منتظر بمانید تا برنامه کار خود را انجام دهد. در حال حاضر نمی توانید از تلفن استفاده کنید. هر زمان که نمی خواهید برنامه دیگر کار کند، فقط روی Cancel کلیک کنید.

عکس ها را به طور کامل از گوشی سامسونگ حذف کنید

توجه: در حالت رایگان این برنامه روزانه تنها می توانید 100 مگابایت اطلاعات شخصی را حذف کنید. Shreddit کاملا رایگان است اما روی اندروید 11 و بالاتر کار نمی کند.

نحوه حذف دائمی فایل های اندروید روی کامپیوتر

یکی دیگر از راه های حذف دائمی فایل ها در اندروید این است که گوشی را با کابل به کامپیوتر خود وصل کنید. سپس گزینه Open device را برای مشاهده فایل ها انتخاب کنید. راه دیگر باز کردن فایل اکسپلورر است. سپس This PC را انتخاب کرده و روی درایو گوشی دوبار کلیک کنید. اگر درایو را خالی نشان داد، گوشی را باز کنید و سپس بخش اعلان را پایین بیاورید. روی USB شارژ این دستگاه کلیک کنید. سپس File transfer یا Transfer files را انتخاب کنید. راه دیگر این است که به Settings > Connected devices > USB بروید و این گزینه را فعال کنید.

حال درایو گوشی خود و پوشه مورد نظر را در کامپیوتر وارد کنید.

عکس ها را به طور کامل از گوشی سامسونگ حذف کنید

روی فایل مورد نظر کلیک راست کرده و Delete را انتخاب کنید.

توجه: فایل حذف شده در پوشه سطل بازیافت ویندوز قرار نخواهد گرفت.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در این مطلب از تیرازیس فایل روش های حذف کامل اطلاعات و جلوگیری از بازیابی فایل های اندروید را آموزش داده ایم. از چه روشی برای این کار استفاده کردید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.