آموزش 3 راه برای جلوگیری از لغزش ویندوز 10 و ویندوز 11


برای همه ما پیش آمده که بخواهیم کامپیوتر یا لپ تاپ خود را برای مدت طولانی تری از حد معمول روشن نگه داریم. 💻 مثلا وقتی می خواهیم حجم زیادی نرم افزار دانلود کنیم و باید کامپیوتر را روشن نگه داریم تا مشکلی در روند دانلود پیش نیاید. در این مقاله از Enzel Web نحوه جلوگیری از به خواب رفتن رایانه های ویندوز 10 و ویندوز 11 را به شما آموزش می دهیم. پس با ما همراه باشید.

چگونه از خاموش شدن و خوابیدن خودکار ویندوز 10 و ویندوز 11 جلوگیری کنیم

چگونه از خواب خودکار در ویندوز 10 و ویندوز 11 جلوگیری کنیم

سیستم عامل ویندوز قابلیتی مانند خواب برای صرفه جویی در مصرف برق دارد. اگر این ویژگی فعال باشد، کامپیوتر پس از 15 تا 30 دقیقه عدم استفاده از آن به حالت خواب می رود. اما خوشبختانه روش هایی برای جلوگیری از به خواب رفتن کامپیوتر وجود دارد. این روش ها بیشتر مورد بحث قرار خواهند گرفت. قابل ذکر است که تمامی نرم افزارهای معرفی شده هم برای ویندوز 10 و هم برای ویندوز 11 قابل استفاده هستند.

قبل از بررسی آموزش جلوگیری از خاموش شدن خودکار کامپیوتر در ویندوز 10 و ویندوز 11 بهتر است به این نکته اشاره کنیم که می توانید نسخه کامل نرم افزار زیر را از سایت های دانلود سافت ور ایرانی دانلود و نصب کنید.

غیرفعال کردن خواب در ویندوز 10 و 11 با نرم افزار PowerToys

PowerToys مجموعه ای از ابزارهایی است که می توانید برای افزایش بهره وری سیستم خود از آنها استفاده کنید. یکی از ابزارهای این مجموعه قابلیت بیدار ماندن است. با استفاده از این قابلیت می توانید خواب را در ویندوز 10 و 11 غیرفعال کنید. برای استفاده از قابلیت Awake مراحل زیر را دنبال کنید.

به صفحه GitHub مایکروسافت بروید و فایل PowerToysSetup-X64.exe را دانلود کنید. سپس روی فایل کلیک کرده و آن را نصب کنید.

غیرفعال کردن خواب در ویندوز 11 با PowerToys

نرم افزار را اجرا کنید و در پنجره ای که از سمت چپ باز می شود روی گزینه Awake کلیک کنید. حالا گزینه Enable Awake را روشن کنید.

جلوگیری از به خواب رفتن ویندوز 10 توسط نرم افزار

در پایین این صفحه و در قسمت Behavior روی Keep Screen On کلیک کنید تا از خوابیدن ویندوز 11 جلوگیری کنید. با فعال کردن این گزینه علاوه بر اینکه ویندوز به حالت خواب نمی رود، صفحه نمایش نیز روشن می ماند.

جلوگیری از خواب کامپیوتر با اسباب بازی های برقی

در این مرحله می توانیم یکی از سه موقعیت پیش روی خود را انتخاب کنیم. این سه حالت موجود برای جلوگیری از خوابیدن رایانه شامل موارد زیر است:

  1. خاموش (غیرفعال): با انتخاب این حالت، رایانه شما از تنظیمات سیستم برای تعیین زمان خواب استفاده می کند.
  2. Keep Awake Indefinitely: در این حالت، کامپیوتر شما تا زمانی که آن را خاموش یا این گزینه را غیرفعال نکنید روشن می ماند.
  3. Keep Awake Temporarily: با استفاده از این حالت، می توانید زمان مشخصی را برای روشن ماندن رایانه انتخاب کنید.

حالت های موجود در نرم افزار powetoys برای پنجره های خواب

اگر حالت سوم را انتخاب کنید کادرهایی برای شما ظاهر می شود و می توانید ساعت و دقیقه مورد نظر را مشخص کنید.

تعیین زمان عدم لغزش ویندوز 10 و 11

با نرم افزار Insomnia خاموش شدن خودکار رایانه را در ویندوز 10 و 11 لغو کنید

نرم افزار Insomnia یک نرم افزار رایگان و کم حجم است. با این نرم افزار می توانید به سرعت از به خواب رفتن کامپیوتر جلوگیری کنید. پس از نصب برنامه و باز کردن آن، پنجره ای با پیغام This computer can not go to sleep while this window is open ظاهر می شود. تا زمانی که این پنجره باز است، سیستم شما به حالت خواب نمی رود. به محض بستن این پنجره، سیستم شما با تنظیمات پیش فرض خود دوباره شروع به کار می کند.

نرم افزار Insomnia صفحه نمایش ما را روشن نگه نمی دارد. به همین دلیل، اگر می خواهید علاوه بر روشن ماندن سیستم، صفحه نمایش شما روشن بماند، از روش قبلی استفاده کنید.

با استفاده از برنامه Insomnia، خاموش شدن خودکار رایانه را در ویندوز 11 لغو کنید

با برنامه Don’t Sleep از خوابیدن ویندوز 10 جلوگیری کنید

برنامه Don’t Sleep گزینه های مدیریتی بیشتری نسبت به دو برنامه ذکر شده قبلی دارد. این برنامه علاوه بر غیرفعال کردن حالت خواب در ویندوز 10 و 11، می تواند حالت خواب زمستانی را نیز غیرفعال کند. حتی این برنامه می تواند به شما کمک کند تا به طور تصادفی کامپیوتر را خاموش نکنید. برای استفاده از این برنامه باید:

فایل فشرده را از حالت فشرده خارج کرده و نصب و اجرا کنید.

سپس باید تب لطفاً نخوابید را باز کنید.

در گزینه Preferences می توانید تمام فعالیت هایی را که می خواهید غیرفعال کنید انتخاب کنید.

در قسمت Timer می توانید زمانی را برای جلوگیری از خواب کامپیوتر مشخص کنید.

برای غیرفعال کردن برنامه نیز می‌توانید از گوشه سمت راست بالا گزینه Disabled را انتخاب کنید.

برنامه Don’t Sleep عملکردی دارد که با آن می توانید صفحه نمایش را خاموش کنید. برای این کار باید روی گزینه Monitor کلیک کرده و Monitor Off را انتخاب کنید.

غیرفعال کردن حالت خواب در ویندوز 11 با برنامه Don't Sleep

نظرات و پیشنهادات شما؟

اگر به دنبال لغو خاموش شدن خودکار کامپیوتر در ویندوز 10 و 11 بودید و فعال شدن این حالت باعث ایجاد مشکل در روند انجام کار شما شده است، امیدواریم این روش ها مورد توجه شما قرار گرفته باشد. می توانید نظرات و پیشنهادات خود را در مورد راه های جلوگیری از خوابیدن کامپیوتر در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.