آموزش 11 روش موثر برای کاهش مصرف بالای باتری در ویندوز 11


اگر اخیرا متوجه شده اید که مصرف باتری شما افزایش یافته و باتری ویندوز در مدت زمان کوتاه تری سریعتر تمام می شود، می توانید با چند روش ساده مصرف بالای باتری را کاهش دهید. 🔋 در این مقاله از تیرازیس فایل ۱۱ روش موثر برای کاهش مصرف بالای باتری در ویندوز ۱۱ را آموزش می دهیم.

نحوه کاهش مصرف باتری لپ تاپ در ویندوز 11

11 روش برتر برای رفع مشکل تخلیه باتری در ویندوز 11

به دلایل مختلف ممکن است مصرف باتری ویندوز افزایش یابد و این باعث می شود باتری لپ تاپ زودتر تمام شود. در این شرایط می توانید با چند روش ساده و متنوع مصرف باتری ویندوز را کاهش دهید و عمر باتری خود را افزایش دهید. در ادامه روش های کاهش مصرف بالای باتری در ویندوز 11 بررسی خواهیم کرد

برای عیب یابی Power Troubleshooter را اجرا کنید

Windows Diagnostic Tool یک ابزار تشخیصی برای بخش های مختلف خود دارد. زمانی که در قسمت های مختلف ویندوز با مشکل مواجه شدید، می توانید با فعال سازی و بررسی عیب یابی آن قسمت، علت مشکل را پیدا کنید. وقتی باتری لپ تاپ شما به سرعت تمام می شود، می توانید از ابزار Power troubleshooter استفاده کنید. برای استفاده از این ابزار، تنظیمات Troubleshooter را در قسمت جستجوی ویندوز تایپ کرده و روی نتیجه کلیک کنید.

مصرف بالای باتری در ویندوز 11

در صفحه باز شده وارد قسمت Other troubleshooters شوید.

چگونه مصرف باتری لپ تاپ را کاهش دهیم؟

سپس صفحه را به پایین بکشید و در مقابل گزینه Power بر روی Run کلیک کنید. ابزار عیب یابی فعال و در حال اجرا است. بعد از اتمام کار، اگر مشکلی باشد، آن را برطرف می کند.

دلیل خالی شدن باتری لپ تاپ در ویندوز 11

چگونه مصرف باتری لپ تاپ را کاهش دهیم؟ با تغییر طرح برق

نحوه استفاده از برق در لپ تاپ طرح های مختلفی دارد. این طرح ها به گونه ای هستند که می توانید اولویت بندی عملکرد یا عمر باتری را انتخاب کنید. در تنظیمات ویندوز، می توانید طرح پیش فرض را تغییر دهید و مشخص کنید که عمر باتری باید در اولویت باشد. برای این کار کلیدهای میانبر Windows + I را فشار دهید. پس از باز کردن Settings وارد قسمت Power & battery در صفحه اصلی آن شوید.

افزایش مدت زمان تخلیه باتری لپ تاپ ویندوز 11

سپس در قسمت Power بر روی منوی کشویی روبروی حالت Power کلیک کنید. اگر این قسمت روی Best performance تنظیم شده باشد، لپ تاپ باتری زیادی مصرف می کند و باعث می شود باتری لپ تاپ شما زودتر تمام شود. بنابراین، بهترین بهره وری انرژی را از بین گزینه ها انتخاب کنید. با انجام این مصرف باتری در ویندوز 11 کاهش می دهد

همچنین می توانید Power plan را در قسمت جستجوی Windows Power plan تایپ کرده و بر روی Choose a power plan کلیک کنید.

چگونه مصرف باتری لپ تاپ را کاهش دهیم؟

در صفحه ای که در مقابل Balanced باز می شود، روی Change plan settings کلیک کنید.

تنظیمات باتری لپ تاپ در ویندوز 11

Changed advanced power settings را انتخاب کنید.

دلیل خالی شدن سریع باتری لپ تاپ در ویندوز 11

در کادر باز شده روی Multimedia settings و سپس Video playback quality bias کلیک کنید و آن را روی Power-saving bias قرار دهید. همچنین روی When playing video کلیک کنید و آن را روی همان گزینه قرار دهید. در نهایت روی Apply و سپس OK کلیک کنید.

دلیل خالی شدن باتری لپ تاپ در ویندوز 11

فعال نشدن بهینه ساز باتری، دلیل خالی شدن باتری لپ تاپ در ویندوز 11

ویژگی Battery Saver می تواند عمر باتری را تا حدودی افزایش دهد. زمانی که باتری لپ تاپ شما زودتر از حد معمول تمام شد می توانید این گزینه را فعال کنید. می توانید این عملکرد را طوری تنظیم کنید که وقتی شارژ لپ تاپ از حد معینی پایین می آید به طور خودکار روشن شود یا همیشه آن را روشن نگه دارید. برای دسترسی به این ویژگی از طریق منوی استارت، تنظیمات ویندوز را باز کنید. پس از باز کردن Settings وارد بخش Power & Battery شوید.

افزایش مدت زمان تخلیه باتری لپ تاپ ویندوز 11

سپس بخش Battery را پیدا کنید و در زیر این بخش Battery saver را پیدا کنید. پس از یافتن Battery Saver، روی آن کلیک کنید تا منویی برای شما باز شود. سپس Turn on را انتخاب کنید تا این ویژگی روشن شود. اگر می‌خواهید ویژگی صرفه‌جویی در باتری به‌طور خودکار پس از درصد مشخصی از باتری روشن شود، می‌توانید درصد باتری مورد نظر را در مقابل Turn battery saver on automatically در آدرس وارد کنید. به عنوان مثال، ما در اینجا عدد 20 را انتخاب کردیم. این بدان معناست که وقتی باتری لپ تاپ به 20 درصد برسد، ویژگی Battery saver به طور خودکار روشن می شود.

نحوه کاهش مصرف باتری لپ تاپ در ویندوز 11

چگونه با تغییر تنظیمات صفحه نمایش، مصرف باتری لپ تاپ را در ویندوز 11 کاهش دهیم

صفحه نمایش لپ تاپ یکی از اجزای لپ تاپ است که بیشترین مصرف انرژی را دارد. بنابراین می توانید یک سری تغییرات در تنظیمات صفحه نمایش ایجاد کنید که باعث می شود باتری کمتری مصرف شود و باتری لپ تاپ سریعتر خالی شود. برای تغییر تنظیمات صفحه، می توانید از روشنایی صفحه شروع کنید. هر چه صفحه نمایش لپ تاپ روشن تر باشد، باتری سریعتر تمام می شود. بنابراین باید نور لپ تاپ را کم کنید. برای دسترسی به میزان نور باتری لپ تاپ، باید تنظیمات سریع ویندوز را باز کنید. کلید Windows + A را فشار دهید. سپس نوار نور صفحه را بردارید و آن را به سطح دلخواه کاهش دهید.

مصرف بالای باتری در ویندوز 11

پس از کم نور کردن ویندوز، می توانید تنظیمات گرافیکی برنامه های ویندوز را تغییر دهید تا عمر باتری افزایش یابد. برای انجام این کار، تنظیمات گرافیکی را در قسمت جستجوی ویندوز تایپ کنید و روی نتیجه کلیک کنید.

چگونه مصرف باتری لپ تاپ را کاهش دهیم؟

سپس برنامه مورد نظر را انتخاب کرده و روی آن کلیک کنید. پس از آن، گزینه ها را انتخاب کنید.

دلیل خالی شدن باتری لپ تاپ در ویندوز 11

در کادر باز شده، Power saving را انتخاب کنید تا مصرف باتری در هنگام استفاده از برنامه کاهش یابد. در نهایت روی Save کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شوند. همین روند را برای سایر برنامه هایی که انرژی زیادی مصرف می کنند تکرار کنید تا مصرف باتری لپ تاپ شما کاهش یابد.

افزایش مدت زمان تخلیه باتری لپ تاپ ویندوز 11

برای کاهش مصرف باتری در ویندوز 11، حالت شب را فعال کنید

ویندوز 11 دارای تم های مختلفی است که می توانید از آنها استفاده کنید، این تم ها شامل تم های تیره و روشن هستند. تم روشن نسبت به حالت شب یا تم تاریک انرژی بیشتری مصرف می کند. بنابراین وقتی متوجه شدید مصرف باتری لپ تاپ زیاد است، می توانید از فعال سازی حالت شب ویندوز 11 برای کاهش مصرف آن استفاده کنید.

افزایش مدت زمان تخلیه باتری لپ تاپ ویندوز 11

کاهش مصرف باتری در حین پخش ویدیو

اگر به طور مرتب ویدیوهای یوتیوب را در ویندوز تماشا می کنید، می توانید تنظیمات پخش ویدیو را طوری تنظیم کنید که در حین پخش ویدیو، باتری کمی مصرف کند. برای این کار منوی Start را باز کنید. سپس روی Settings کلیک کنید تا تنظیمات ویندوز باز شود.

در تنظیمات ویندوز وارد بخش Apps شوید. در سمت راست صفحه Apps، گزینه Video playback را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.

نحوه کاهش مصرف باتری لپ تاپ در ویندوز 11

در صفحه باز شده روی منوی کشویی در مقابل گزینه Battery options کلیک کنید. پس از باز شدن منو، گزینه Optimize battery life را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید گزینه Play video را با وضوح پایین‌تر در حالت باتری بررسی کنید تا ویدیو را با وضوح کمتر پخش کنید و این باعث کاهش مصرف باتری می‌شود.

مصرف بالای باتری در ویندوز 11

غیرفعال کردن برنامه های پس زمینه در تنظیمات باتری لپ تاپ در ویندوز 11

گاهی یک سری برنامه در پس زمینه ویندوز فعال هستند. زمانی که این برنامه ها فعال هستند مصرف باتری لپ تاپ افزایش می یابد و باعث می شود باتری لپ تاپ شما زودتر تمام شود. بنابراین برای حل این مشکل می توانید برنامه های پس زمینه ویندوز را که غیر ضروری هستند ببندید. برای این کار به تنظیمات ویندوز بروید. در صفحه تنظیمات اصلی وارد بخش System شوید. سپس Power & battery را انتخاب کنید. در صفحه Power & Battery در قسمت Battery بر روی Battery usage کلیک کنید.

چگونه مصرف باتری لپ تاپ را کاهش دهیم؟

در صفحه باز شده می توانید برنامه ها و میزان مصرف باتری آنها را مشاهده کنید. یکی از برنامه های غیر ضروری را پیدا کنید که باتری زیادی نیز مصرف می کند. روی سه نقطه کنار آن برنامه کلیک کنید. حالا روی Manage background activity کلیک کنید.

تنظیمات باتری لپ تاپ در ویندوز 11

در قسمت Background apps permissions، روی Never کلیک کنید. این برنامه اکنون غیرفعال است. همین کار را برای سایر برنامه های غیر ضروری خود تکرار کنید.

دلیل خالی شدن سریع باتری لپ تاپ در ویندوز 11

کاهش مصرف باتری در ویندوز 11 با غیرفعال کردن Fast Start

اگر قابلیت راه اندازی سریع فعال باشد، باعث می شود باتری لپ تاپ سریعتر تمام شود. از آنجایی که ویژگی Fast Startup از خاموش شدن کامل ویندوز جلوگیری می کند، ممکن است باتری شما همچنان در زمانی که سیستم خاموش است تمام شود. بنابراین ویژگی Fast startup را خاموش کنید تا باتری ویندوز دیرتر تمام شود. برای غیرفعال کردن این ویژگی کلید Windows + R را فشار دهید. در جعبه ابزار Run کلمه Control را تایپ کرده و OK کنید.

دلیل خالی شدن باتری لپ تاپ در ویندوز 11

پس از باز کردن کنترل پنل در بالای صفحه، View را روی نمادهای بزرگ تنظیم کنید. پس از آن روی Power Options کلیک کنید.

افزایش مدت زمان تخلیه باتری لپ تاپ ویندوز 11

از منوی سمت چپ صفحه، گزینه Choose what the power buttons do را انتخاب کنید.

مصرف باتری در ویندوز 11

روی تغییر تنظیماتی که در حال حاضر در دسترس نیستند کلیک کنید.

چگونه مصرف باتری لپ تاپ را کاهش دهیم؟

در صفحه ای که برای شما باز می شود، تیک گزینه Turn on fast startup (توصیه می شود) را بردارید. اکنون گزینه Save Changes را انتخاب کنید تا تنظیمات ذخیره شوند.

تنظیمات باتری لپ تاپ در ویندوز 11

افزایش زمان تخلیه باتری لپ تاپ ویندوز 11 با تغییر نرخ رفرش

Refresh Rate یکی از ویژگی های ویندوز است که می توانید برای کاهش مصرف باتری آن را تغییر دهید. برای این کار به Settings > System > Display بروید. در قسمت تنظیمات مربوطه، روی Advanced display کلیک کنید. سپس بر روی منوی کشویی Choose a refresh rate کلیک کنید و 60 هرتز را انتخاب کنید.

مصرف باتری در ویندوز 11

به روز نشدن ویندوز دلیل تخلیه سریع باتری لپ تاپ در ویندوز 11 است

اگر نسخه ویندوز شما قدیمی باشد با مشکلات مختلفی مواجه خواهید شد. این مشکلات ویندوز باعث می شود مصرف باتری شما افزایش یابد و عمر آن زودتر تمام شود. در این شرایط برای رفع مشکلات ویندوز و کاهش مصرف باتری باید ویندوز را آپدیت کنید. بنابراین، پس از به روز رسانی ویندوز 11، بررسی کنید که آیا باتری ویندوز دوباره به سرعت تخلیه می شود یا خیر.

بررسی گزارش باتری برای رفع مشکل مصرف باتری در ویندوز 11

بررسی گزارش باتری می تواند به شما کمک کند بفهمید باتری مشکل دارد یا خیر. اگر با رعایت روش های بالا نتوانستید مشکل مصرف بالای باتری را حل کنید، می توانید گزارش وضعیت باتری را مشاهده کنید. برای بررسی این گزارش، کلید Windows + X را فشار دهید. از منوی باز شده Windows Terminal (Admin) را انتخاب کنید.

دلیل خالی شدن سریع باتری لپ تاپ در ویندوز 11

پس از باز شدن Command Prompt، عبارت powercfg /energy را تایپ کنید. سپس کلید Enter را فشار دهید تا دستور اجرا شود. پس از اتمام گزارش می توانید به مسیر نوشته شده در مقابل See بروید و گزارش را مشاهده کنید.

دلیل خالی شدن باتری لپ تاپ در ویندوز 11

اگر باتری لپ تاپ شما شارژ نمی شود برای حل مشکل خود می توانید آموزش 10 راه حل مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ را مطالعه کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مقاله امروز در مورد نحوه کاهش مصرف باتری لپ تاپ در ویندوز 11 صحبت کردیم، آیا با روش های بالا توانسته اید عمر باتری لپ تاپ خود را افزایش دهید؟ شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در زمینه افزایش مدت زمان باتری لپ تاپ ویندوز 11 در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.