آموزش 11 راه حل مشکل Windows 11 Explorer


File Explorer 📁 یکی از اجزای مهم سیستم عامل ویندوز است که بدون آن نمی توانید کار خود را به طور معمول انجام دهید. متاسفانه هیچ راهی برای نصب مجدد File Explorer وجود ندارد. با این حال، شما می توانید آن را با استفاده از روش های مختلف بازیابی کنید. امروز در آموزش 11 راه حل مشکل ویندوز اکسپلورر 11 به توضیح این راه حل ها می پردازیم.

چگونه مشکل Windows 11 Explorer را برطرف کنیم

نحوه رفع کندی یا عدم پاسخگویی فایل اکسپلورر ویندوز 11

File Explorer بخش مهمی از سیستم عامل ویندوز است. بسیاری از ما از File Explorer برای مرور فایل های موجود در سیستم خود استفاده می کنیم، اما گاهی اوقات در ویندوز 11 بدون هیچ هشدار یا پیام خطایی از کار می افتد. در ادامه ابتدا علت مشکل اکسپلورر ویندوز 11 را توضیح داده و سپس راه حل هایی را در اختیار شما قرار می دهیم. اگر از نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز استفاده می‌کنید، می‌توانید مقاله ۱۲ روش عالی برای حل مشکل یخ زدن و آویزان کردن ویندوز اکسپلورر ۱۰، ۸ و ۷ را دنبال کنید.

علت مشکل Windows 11 Explorer

یکی از رایج ترین دلایل مشکلات Windows 11 Explorer استفاده از تنظیمات نامناسب سیستم است.

مورد بعدی مربوط به نرم افزارهای ناسازگار است. این امکان وجود دارد که برنامه های آنتی ویروس یا سایر برنامه های جدیدی که اخیراً نصب کرده اید با Windows File Explorer تداخل داشته باشند.

شاید فایل های غیر ضروری زیادی روی سیستم خود داشته باشید که در این صورت حتی سرعت ویندوز از جمله File Explorer را نیز کاهش می دهد.

همچنین ممکن است فایل های سیستمی شما خراب و آسیب دیده باشد. فایل های سیستمی خراب می توانند به دلایل مختلف غیر قابل استفاده شوند و بر عملکرد File Explorer شما تأثیر بگذارند.

شما می توانید مشکل فایل اکسپلورر خود را به اشکال مختلف مشاهده کنید. به عنوان مثال:

 • Windows File Explorer با کلیک راست از کار می افتد.
 • پس از آپدیت با مشکل کار نکردن فایل اکسپلورر ویندوز 11 مواجه خواهید شد.
 • File Explorer از نوار وظیفه باز نمی شود.
 • File Explorer پس از خواب زمستانی سیستم کار نمی کند.
 • با کلیک بر روی File Explorer سیستم راه اندازی مجدد می شود.
 • هنگام انتخاب فایل، فایل اکسپلورر از کار می افتد.
 • کاوشگر فایل ویندوز 11 هنگام راه اندازی سیستم از کار می افتد.

سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید

ما با اولین و ساده ترین راه حل برای مشکل Windows 11 Explorer شروع می کنیم. اگر File Explorer شما کار نمی کند، می توانید سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید. با این کار تمام برنامه ها و فرآیندهای در حال اجرا حذف می شوند، حافظه فعال حذف می شود. برای انجام این کار، روی دکمه Start کلیک کنید، Power و سپس Restart را انتخاب کنید.

سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید

مشکل Windows 11 Explorer را با تنظیم گزینه های File Explorer حل کنید

به مشکل باز نشدن فایل اکسپلورر در ویندوز 11 باید گزینه های File Explorer را تنظیم کنید. برای این کار، کنترل پنل را باز کنید. برای انجام این کار، Control Panel را در نوار جستجو تایپ کرده و جستجو کنید. روی مرتبط ترین گزینه از نتایج کلیک کنید.

با تنظیم گزینه های File Explorer مشکل Windows 11 Explorer را حل کنید

در پنجره کنترل پنل، File Explorer Options را جستجو کرده و آن را از نتایج انتخاب کنید. به تب General بروید. در کنار منوی Open File Explorer To، This PC را انتخاب کنید. در نهایت روی Apply و OK کلیک کنید.

با تنظیم گزینه های File Explorer مشکل Windows 11 Explorer را حل کنید

حل مشکل Explorer.EXE در ویندوز 11 با CMD

قبلا نحوه باز کردن و دسترسی به CMD در ویندوز را در Enzel Web 14 آموزش دادیم، اما برای استفاده از این راه حل باید بر روی Start کلیک کنید، Command Prompt را تایپ کنید و روی آن راست کلیک کنید. Run as administrator را انتخاب کنید.

رفع مشکل Explorer.EXE در ویندوز 11 با CMD

در پنجره باز شده دستور sfc /scannow را وارد کرده و کلید enter را فشار دهید.

رفع مشکل Explorer.EXE در ویندوز 11 با CMD

منتظر بمانید تا این فرآیند کامل شود و سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید. این دستور با نام System File Checker شناخته می شود و به شما اجازه می دهد تا خرابی های موجود در فایل های سیستمی ویندوز را اسکن و رفع کنید. بنابراین اگر Windows 11 File Explorer شما خراب است، می تواند به شما کمک کند.

ابزار DISM Command را اجرا کنید

اگر روش SFC پیغام خطا برگرداند، باید بلافاصله دستور DISM را اجرا کنید. DISM یا Deployment Image Servicing and Management یک ابزار خط فرمان است که می تواند مشکلات سیستم را عیب یابی کند.

اگر Windows 11 File Explorer شما به دلیل مشکلات سیستم فایل هنگ کرد یا از کار افتاد، ابزار DISM آن را برطرف می کند.

در کادر جستجوی Start عبارت CMD را تایپ کنید. از نتایج، روی Command Prompt راست کلیک کرده و Run as administrator را انتخاب کنید.

در Command Prompt موارد زیر را کپی و پیست کرده و Enter را فشار دهید:

DISM /آنلاین /Cleanup-Image /RestoreHealth

این دستور ابزار DISM را اجرا می کند. این فرآیند ممکن است چند دقیقه طول بکشد.

با پاک کردن کش، مشکل Explorer.EXE را در ویندوز 11 برطرف کنید

حافظه پنهان تاریخچه فایل اکسپلورر گاهی اوقات ممکن است خراب شود یا خیلی بزرگ شود. در این مواقع فایل ها و پوشه ها به کندی بارگذاری می شوند یا اصلاً لود نمی شوند. برای حل این مشکل می توانید از مراحل زیر برای پاک کردن کش استفاده کنید:

روی دکمه Start در نوار وظیفه خود کلیک کنید تا کادر جستجو نمایش داده شود.

حال عبارت Control Panel را در این کادر وارد کرده و بر روی مرتبط ترین نتیجه کلیک کنید.

  با پاک کردن کش، مشکل Explorer.EXE را در ویندوز 11 برطرف کنید

در پنجره باز شده File Explorer options را در کادر جستجوی بالا سمت راست تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید.

  با پاک کردن کش، مشکل Explorer.EXE را در ویندوز 11 برطرف کنید

به تب General بروید. در بخش Privacy روی Clear کلیک کنید. برای تایید، OK را انتخاب کنید.

  با پاک کردن کش، مشکل Explorer.EXE را در ویندوز 11 برطرف کنید

حل مشکل فایل اکسپلورر ویندوز 11 با به روز رسانی سیستم عامل

با به روز رسانی سیستم عامل، مشکلاتی مانند تنظیمات نامناسب که باعث بروز مشکلات دیگری می شود، به صورت خودکار رفع می شوند. برای به روز رسانی سیستم عامل خود، تنظیمات را باز کنید.

حل مشکل فایل اکسپلورر ویندوز 11 با به روز رسانی سیستم عامل

به Windows Update بروید

حل مشکل فایل اکسپلورر ویندوز 11 با به روز رسانی سیستم عامل

و در نهایت Check for updates را انتخاب کنید.

حل مشکل فایل اکسپلورر ویندوز 11 با به روز رسانی سیستم عامل

اگر در حین به روز رسانی سیستم عامل خود با مشکل مواجه شدید، می توانید آموزش 11 راه حل مشکل عدم دریافت و عدم دریافت آپدیت ویندوز 11 را دنبال کنید.

حل مشکل باز نشدن فایل اکسپلورر در ویندوز 11 با کمک PowerShell

برطرف كردن مشکل باز نشدن فایل اکسپلورر در ویندوز 11 می توانید دستورات را در PowerShell اجرا کنید. روی Start کلیک راست کرده و Windows Terminal (admin) را انتخاب کنید. در PowerShell دستور Repair-WindowsImage-Online-RestoreHealth را تایپ کرده و وارد کنید. منتظر بمانید تا این فرآیند کامل شود. سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید. حالا بررسی کنید که آیا مشکل فایل اکسپلورر شما حل شده است یا خیر.

حل مشکل باز نشدن فایل اکسپلورر در ویندوز 11 با کمک PowerShell

مشکل راه اندازی نشدن Explorer.EXE در شروع ویندوز 11 را حل کنید

حل مشکل Windows 11 Explorer با راه اندازی مجدد مراحل ساده ای دارد. کلیدهای Ctrl + Alt + Delete را همزمان روی صفحه کلید خود فشار دهید و Task Manager را انتخاب کنید.

مشکل شروع نشدن Explorer.EXE در شروع ویندوز 11 را حل کنید

به تب Processes رفته و File Explorer را انتخاب کنید. سپس روی دکمه Restart کلیک کنید.

مشکل شروع نشدن Explorer.EXE در شروع ویندوز 11 را حل کنید

درایور GPU خود را به روز کنید

می توانید از ابزارهایی مانند DriverFix برای به روز رسانی درایور GPU خود استفاده کنید. این برنامه ها سخت افزار دستگاه شما را شناسایی کرده و مناسب ترین و جدیدترین نسخه درایور را برای آن دانلود و نصب می کنند. لیست کامل برنامه های به روز رسانی درایورهای گرافیکی را می توانید در مقاله دانلود 21 بهترین برنامه نصب درایور ویندوز 11، 10، 7 و … مشاهده کنید.

تعمیر و نگهداری سیستم را اجرا کنید

می توانید از ابزار System Maintenance برای رفع مشکلات مربوط به File Explorer استفاده کنید. این روش قدیمی است اما می تواند برای برخی از کاربران مفید باشد. برای استفاده از این ابزار، منوی Start را باز کرده و Control Panel را تایپ کنید و از بین نتایج مرتبط ترین گزینه را انتخاب کنید.

تعمیر و نگهداری سیستم را اجرا کنید

در پنجره کنترل پنل، مطمئن شوید که View by را روی نمادهای بزرگ تنظیم کرده اید. در اینجا روی عیب یابی کلیک کنید.

تعمیر و نگهداری سیستم را اجرا کنید

در منوی عیب یابی، اجرای وظایف تعمیر و نگهداری را انتخاب کنید.

تعمیر و نگهداری سیستم را اجرا کنید

دستورالعمل های نمایش داده شده روی صفحه را دنبال کنید و پس از اتمام سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید.

تعمیر و نگهداری سیستم را اجرا کنید

اسکن بدافزار

یک ویروس یا نوع دیگری از بدافزار ممکن است با File Explorer تداخل داشته باشد. مایکروسافت نرم افزار امنیتی خود را در ویندوز 11 به صورت پیش فرض فعال کرده است. روی Start کلیک کنید و Windows Security را جستجو کنید. پس از انتخاب مناسب ترین گزینه، می توانید به Virus & Thread detection > Quick Scan بروید.

اسکن بدافزار

در اینجا می توانید اسکن کامل، اسکن سفارشی، اسکن آفلاین Microsoft Defender را انتخاب کنید. اگر این کار نکرد، می توانید آنتی ویروس قابل اعتماد دیگری را نصب کنید.

اسکن بدافزار

نظرات و پیشنهادات شما؟

امیدوارم با یکی از راه حل های توضیح داده شده در ۱۱ راه حل مشکل ویندوز ۱۱ اکسپلورر امروز، بتوانید عملکرد عادی سیستم خود را بازیابی کنید. اگر روش دیگری می شناسید یا نظر یا پیشنهادی دارید، می توانید آن را در قسمت نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.