آموزش 11 راه حل مشکل روشن نشدن PS5


یکی از مشکلات آزاردهنده ای که ممکن است در پلی استیشن 5 🎮 با آن مواجه شوید روشن نشدن یا خاموش نشدن ناگهانی PS5 است. این می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که با یک سری روش های ساده می توانید مشکل خود را حل کنید. در این مقاله از تیرازیس فایل 11 راه حل مشکل روشن نشدن PS5 را آموزش می دهیم.

دلیل روشن نشدن PS5

چگونه روشن نشدن PS5 خود را برطرف کنم؟

گاهی اوقات کنسول های PS5 از باگ ها و مشکلات مختلفی رنج می برند. این باگ ها باعث اختلال در کار قسمت های مختلف PS5 می شود. یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید روشن نشدن یا خاموش نشدن ناگهانی PS5 است. در ادامه دلایل ذکر شده است مشکل روشن نشدن PS5 و همچنین روش های حل آن را بررسی خواهیم کرد.

بررسی منبع تغذیه برای حل مشکل روشن نشدن پلی استایرن 5

همانطور که می دانید PS5 برای روشن شدن به برق نیاز دارد. بنابراین، قبل از اینکه بخواهید PS5 را روشن کنید، باید آن را به برق وصل کنید. اگر PS5 به برق وصل است اما روشن نمی شود، باید منبع تغذیه را بررسی کنید. ممکن است پریز مشکل داشته باشد و برق PS5 را تامین نمی کند. برای بررسی پریز، می توانید وسیله الکتریکی دیگری را که از سالم بودن آن مطمئن هستید به پریز وصل کنید. اگر دستگاه برق کار می کند یعنی پریز مشکلی ندارد اما اگر کار نکرد پریز شما مشکل دارد و باید PS5 را به پریزهای دیگر وصل کنید.

اگر پریز سالم بود اما PS5 روشن نشد، کابل برق را چک کنید. اگر کابل برق قطع شود باعث می شود برق به خوبی جریان نداشته باشد و PS5 روشن نشود. پس از بررسی، اگر متوجه شدید کابل ها مشکل دارند، می توانید کابل ها را تعویض کرده و از کابل جدید استفاده کنید. در غیر این صورت در صورت سالم بودن کابل می توانید روش های دیگر را برای رفع مشکل بررسی کنید.

برای رفع مشکل منبع تغذیه PS5، کابل برق را دوباره وصل کنید

وقتی PS5 خود را روشن می کنید، چراغ های PS5 باید برای چند ثانیه چشمک بزنند. این چراغ ها آبی هستند. پس از چند ثانیه این چراغ چشمک زن ثابت می شود و به رنگ سفید تغییر می کند. اگر چراغ چشمک زن آبی یا سفید همچنان چشمک می زند و ثابت نمی ماند یا روی نور آبی گیر می کند، باید کابل برق را دوباره وصل کنید. اگر کابل برق PS5 را شل وصل کردید باید آن را سفت کنید وگرنه PS5 روشن نمی شود. برای انجام این کار، کابل برق را از سوکت و کنسول PS5 جدا کرده و حداقل 60 ثانیه صبر کنید.

چرا PS5 روشن نمی شود

پس از 60 ثانیه، کابل برق را دوباره به کنسول وصل کنید و این بار مطمئن شوید که به خوبی در درگاه AC قرار گرفته باشد. مراقب باشید برای سفت شدن کابل فشار زیادی وارد نکنید. فشار بیش از حد می تواند به پین ​​های فلزی در پورت آسیب برساند. بنابراین کابل را با دقت ببندید و سپس با استفاده از دکمه پاور PS5 را روشن کنید.

حل مشکل عدم نمایش تصاویر PS5 با بررسی کابل HDMI

به غیر از کابل برق، ممکن است کابل HDMI شما مشکل داشته باشد. اگر کابل HDMI مشکل داشته باشد، نمی توانید کنسول را به درستی به تلویزیون وصل کنید. در نتیجه کنسول روی تلویزیون ظاهر نمی شود و نمی توانید با آن کار کنید. بنابراین، مطمئن شوید که کابل HDMI شما سالم است و کنسول را به درستی به تلویزیون وصل کرده اید. اگر کابل HDMI سالم است اما کنسول شما هنوز روشن نمی شود یا صفحه سیاه است، می توانید روش های دیگر را آزمایش کنید.

مشکل منبع تغذیه PS5

حل مشکل روشن نشدن کنسول با راه اندازی مجدد

گاهی اوقات کنسول PS5 به درستی راه اندازی نمی شود. یعنی اطلاعات PS5 به درستی خوانده نمی شود و PS5 شما با مشکلات مختلفی مواجه خواهد شد. با این حال، یکی از سریع‌ترین و ساده‌ترین راه‌هایی که می‌توانید مشکلات جزئی PS5 را حل کنید، راه‌اندازی مجدد آن است. این می تواند بسیاری از مشکلات دیگر را حل کند. مراقب باشید، اگر تغییری ذخیره نشده در کنسول خود داشته باشید، پس از راه اندازی مجدد از بین می رود و ذخیره نمی شود. برای راه اندازی مجدد پلی استیشن 5، دکمه پاور کنسول خود را فشار دهید و آن را به مدت 10 تا 15 ثانیه نگه دارید. با این کار کنسول PS5 به طور خودکار خاموش و سپس روشن می شود.

PS5 را با استفاده از دسته ها روشن کنید

وقتی می خواهید PS5 را روشن کنید، باید دکمه پاور PS5 را فشار دهید. گاهی اوقات این دکمه غیرفعال می شود. همچنین ممکن است به مرور زمان به دلیل استفاده زیاد آسیب ببیند یا … به همین دلیل هر چقدر هم که دکمه پاور PS5 را فشار دهید نمی توانید آن را روشن کنید. در این زمان می توانید از دستگیره ها برای روشن کردن کنسول استفاده کنید. دکمه PS روی دسته PS5 کنسول شما را روشن می کند. بنابراین برای اینکه متوجه شوید مشکل از منبع تغذیه کنسول است یا خیر، می توانید دکمه PS روی دسته را فشار دهید.

مشکل منبع تغذیه PS5 دلیل روشن نشدن PS5 با دسته

گرمایش کنسول، دلیل روشن نشدن PS5 با دسته

بعد از مدتی کار با کنسول PS5 ممکن است قسمت های داخلی آن داغ یا بیش از حد داغ شود. فن های داخل PS5 وظیفه خنک سازی قطعات PS5 را بر عهده دارند، اما گاهی اوقات ممکن است به اندازه کافی کار نکنند و فن ها نتوانند PS5 را خنک کنند. در این صورت پس از داغ شدن کنسول ممکن است در حین بازی به طور ناگهانی خاموش شود. در این شرایط می توانید یک چراغ قرمز روی کنسول نیز مشاهده کنید. اگر این اتفاق افتاد و کنسول به دلیل گرمای بیش از حد خاموش شد، کابل برق و کابل HDMI را از کنسول جدا کنید. چند دقیقه صبر کنید تا کنسول شما خنک شود.

دکمه پاور PS5

وقتی کنسول روشن است سعی کنید آن را نزدیک دیوار یا داخل فضای بسته قرار ندهید. به این دلیل که دریچه های کنسول در فضای بسته مسدود شده و فن به درستی کار نمی کند و در نتیجه کنسول شما گرم می شود. گرم شدن کنسول ممکن است مشکلات جدی تری نسبت به خاموش کردن آن ایجاد کند. اگر پس از خنک شدن چراغ قرمز همچنان روشن است، باید کنسول خود را نزد تعمیرکار ببرید.

تمیز کردن پورت AC کنسول برای حل مشکل روشن نشدن PS5

گرد و غبار و کثیفی ممکن است باعث شود کابل PS5 به درستی در درگاه AC قرار نگیرد و در نتیجه PS5 شما روشن نشود. بنابراین باید پورت AC را تمیز کنید تا مشکل شما حل شود. برای این کار کابل PS5 را جدا کنید. سپس از چراغ قوه استفاده کنید تا ببینید آیا در درگاه AC کثیفی وجود دارد یا خیر. پس از آن، از موچین های زاویه دار، خلال دندان پلاستیکی و یک مسواک نرم برای تمیز کردن درگاه AC استفاده کنید. همچنین می توانید از دستگاه های هوای فشرده برای حذف کامل گرد و غبار و آلودگی از درگاه AC استفاده کنید.

مشکل روشن نشدن PS5

مراقب باشید برای تمیز کردن این درگاه از آب یا مایعات دیگر استفاده نکنید. مایعات می توانند به پورت AC پلی استیشن شما آسیب برسانند. جدا از پورت AC در انتهای کابل که به پلی استیشن متصل می شود، پریز برق را نیز بررسی کنید تا از عدم وجود گرد و غبار مطمئن شوید.

عدم وجود دیسک دلیل مشکل عدم نمایش تصویر PS5 در تلویزیون است

راه ممکن دیگر برای رفع مشکل صفحه سیاه PS5 برای کمک به شما، دیسک بازی را در PS5 قرار دهید. بنابراین یکی از دیسک های خود را در حالی که PS5 در حال روشن شدن است قرار دهید.

حالت استراحت را غیرفعال کنید

حالت استراحت در پلی استیشن 5 حالتی است که کنسول شما را در حالت نیمه روشن قرار می دهد. همچنین این ویژگی باعث کاهش مصرف برق کنسول می شود. حالت نیمه نور به افراد امکان می دهد فعالیت های مختلفی را در پس زمینه انجام دهند. به همین دلیل برخی افراد کنسول خود را در این حالت قرار می دهند. این باعث می شود که کنسول گاهی اوقات در حالت استراحت گیر کند یا ناگهان خاموش شود و روشن نشود. بنابراین، کنسول خود را از حالت استراحت خارج کنید تا دچار مشکل نشوید. برای غیرفعال کردن این گزینه، تنظیمات کنسول خود را باز کنید. در تنظیمات وارد قسمت System شده و Power Saving را انتخاب کنید. پس از آن، Set Time Until PS5 Enter Rest Mode را وارد کنید.

مشکل عدم نمایش تصویر PS5 در تلویزیون

در صفحه تنظیم زمان تا زمانی که PS5 وارد حالت استراحت شود، برای خروج از حالت استراحت، هر دو گزینه در حین پخش رسانه و هنگام پخش بازی ها را روی حالت استراحت قرار ندهید، تنظیم کنید.

به روز نشدن کنسول دلیل روشن نشدن PS5 است

به روز رسانی هایی برای PS5 مانند سایر دستگاه ها وجود خواهد داشت. این به روز رسانی ها برخی از مشکلات و باگ های نسخه های قبلی را برطرف می کند. بنابراین به طور مرتب چک کنید و PS5 خود را به روز نگه دارید تا از هر گونه مشکلی جلوگیری کنید. برای این به اینترنت نیاز دارید. بنابراین، کنسول خود را به اینترنت متصل کنید. سپس وارد تنظیمات دستگاه خود شوید. پس از آن در تنظیمات به System Software > System Software Update and Settings بروید. در صفحه System Software Update and Settings گزینه Update System Software را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، کنسول به صورت خودکار چک می کند و در صورت وجود نسخه جدیدتر، آن را دانلود و نصب کنید.

رفع مشکل صفحه سیاه PS5

ریکاوری و ریست پلی استیشن 5

اگر هیچ یک از روش های بالا را حل نمی کند مشکل روشن نشدن PS5 مفید نبودند، در نهایت می توانید از قابلیت بازیابی و تنظیم مجدد دستگاه خود استفاده کنید. بازگردانی کنسول اطلاعات شما را پاک نمی کند اما قبل از انجام این روش بهتر است از اطلاعات خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید تا با مشکل دیگری مواجه نشوید. برای بازیابی پلی استیشن 5، اگر به صفحه کنسول دسترسی دارید و می توانید با آن کار کنید، تنظیمات را باز کنید. در تنظیمات کنسول خود به نرم افزار سیستم > تنظیمات بازنشانی > بازیابی تنظیمات پیش فرض بروید.

مشکل تصویر PS5

اگر PS5 شما روشن است اما صفحه سیاه است، Safe Mode را وارد کنید. آن را از برق جدا کنید و 60 ثانیه صبر کنید. پس از یک دقیقه، آن را دوباره وصل کنید. پس از وصل شدن مجدد به برق، دکمه پاور کنسول را به مدت 7-10 ثانیه نگه دارید. وقتی دکمه پاور را فشار می‌دهید، کنسول باید بوق بزند. بعد از حدود هفت ثانیه باید صدای بوق دوم را بشنوید. پس از شنیدن صدای دوم، دکمه پاور را رها کنید. کنترلرهای خود را با استفاده از کابل USB به PS5 وصل کنید. در نهایت Restore Default Settings را انتخاب کنید.

مشکل روشن نشدن پلی استایرن 5

اگر ریکاوری مشکل شما را حل نکرد، می توانید کنسول را ریست کنید. ریست کردن PS5 تمام اطلاعات شما را پاک می کند. بنابراین، قبل از امتحان این روش، حتما از اطلاعات خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. سپس کنسول را ریستارت کرده و وارد Safe Mode شوید. در صفحه Safe Mode، Reset PS5 را انتخاب کنید. در کادری که برای شما باز می شود گزینه Yes را انتخاب کنید.

مشکل روشن نشدن پلی استایرن 5

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مقاله امروز به این سوال پاسخ دادیم که Cannot start the PS5 به چه معناست و چگونه این مشکل را برطرف کنیم. آیا توانستید این مشکل را در PS5 خود برطرف کنید؟ شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در زمینه حل مشکل صفحه سیاه PS5 و روشن نکردن آن در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.