آموزش 10 روش کلیک راست و حل مشکل کار نکردن آن در مک بوک


اگر از جمله افرادی هستید که از مک بوک برای انجام فعالیت هایی مانند مطالعه یا ارائه پروژه های کاری مختلف استفاده می کنید، باید با نحوه کلیک راست بر روی مک آشنا باشید. 🖱️ اما گاهی به دلیل مشکلاتی این فعالیت به درستی انجام نمی شود. در این مقاله از تیرازیس فایل 10 روش برای انجام کلیک راست و رفع مشکل کار نکردن آن در مک بوک را آموزش می دهیم.

مشکل کلیک راست در مک بوک را برطرف کنید

نحوه رفع مشکل کلیک راست در مک

برای یادگیری نحوه کلیک راست بر روی مک، روش های مختلفی وجود دارد که در زیر مورد بحث قرار خواهند گرفت. با استفاده از این روش ها می توانید یاد بگیرید که چگونه روی ترک پد، ماوس اپل، ماوس مجیک یا هر دستگاه دیگری کلیک راست کنید.

کلید کنترل را فشار دهید تا با مک بوک راست کلیک کنید

یکی از راه‌های کلیک راست بر روی مک، نگه داشتن کلید Control روی صفحه کلید در حالی که روی دکمه ماوس یا TrackPad ضربه می‌زنید است. البته باید توجه داشته باشید که کلید Control را با کلید Alt اشتباه نگیرید. کلید کنترل در سمت چپ و در پایین صفحه کلید قرار دارد. مانند تصاویر زیر، می توانید این کار را با ماوس یا TrackPad انجام دهید. روی یک فایل کنترل کلیک کنید تا گزینه های ویرایش آن نمایش داده شود.

مشکل کلیک راست در مک بوک را برطرف کنید

نحوه کلیک راست روی مک

نحوه کلیک راست بر روی مک با استفاده از ماوس جادویی یا موس های بی سیم

اگر یک ماوس جادویی اپل دارید، ممکن است تعجب کنید که چگونه با آن راست کلیک کنید. زیرا این ماوس هیچ دکمه ای ندارد. برای کلیک راست باید در سمت راست آن ضربه بزنید. اگر این کار را انجام دادید و نتیجه ای حاصل نشد مراحل زیر را انجام دهید.

کلیدهای Command و Space را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا بخش جستجو باز شود. System Preferences را در کادر جستجو تایپ کنید.

نحوه پیکربندی مک کلیک راست کنید

حالا به System Preferences بروید. در منوی سمت چپ روی گزینه Mouse کلیک کنید.

نحوه کلیک راست روی مک

سپس روی منوی کشویی کنار کلیک ثانویه کلیک کنید.

با مک بوک راست کلیک کنید

گزینه Right Side را انتخاب کنید و پنجره را ببندید و بررسی کنید که آیا مشکل شما حل شده است یا خیر.

تنظیمات مک بوک راست کلیک کنید

نحوه کلیک راست روی مک با دو انگشت و Trackpad اپل

اگر ترک پد دارید یا از ترک پد مک بوک استفاده می کنید و می خواهید کلیک راست کنید، می توانید از دو انگشت استفاده کنید. اگر این دستور فعال نیست مراحل زیر را انجام دهید.

به System Preferences رفته و سپس روی Trackpad کلیک کنید.

آموزش کلیک راست در مک

قسمت Click with two fingers را در قسمت Secondary click انتخاب کنید. با این کار، کلیک راست با دو انگشت روی تاچ پد مک بوک فعال می شود.

مشکل کلیک راست در مک بوک را برطرف کنید

نحوه پیکربندی مک با کلیک راست روی گوشه Trackpad

یکی از راه‌های کلیک راست، ضربه زدن به گوشه‌ای از صفحه لمسی است. برای این کار باید به System Preferences بروید. در این روش بر خلاف روش قبلی، به جای انتخاب کلیک با دو انگشت، قسمت کلیک در گوشه پایین سمت راست یا کلیک در گوشه پایین سمت چپ را انتخاب کنید.

نحوه کلیک راست روی مک

آموزش کلیک راست روی مک با کمک فورس تاچ در ترک پد اپل

اگر می خواهید روی ترک پد کلیک راست کنید، می توانید انگشت خود را روی آن قرار دهید و نگه دارید تا فعالیت کلیک راست توسط سیستم شناسایی شود. برای فعال کردن کلیک راست مراحل زیر را دنبال کنید.

به System Preferences بروید.

حالا به Trackpad رفته و مطمئن شوید که گزینه Force Click در قسمت Look up & data detectors فعال باشد. می‌توانید از منوی کشویی در بخش Look up برای جابجایی بین استفاده از یک انگشت یا سه انگشت برای انجام یک کلیک اجباری استفاده کنید.

نحوه پیکربندی مک کلیک راست کنید

روی تنظیمات MacBook با گزینه‌های Accessibility کلیک راست کنید

برای افرادی که به دنبال راهی آسان و در دسترس هستند، این روش مناسب ترین گزینه است.

کلیدهای Option + Command + F5 را همزمان فشار دهید تا منوی Accessibility Options باز شود. اکنون روی Enable Mouse Keys کلیک کنید و با فشار دادن همزمان کلیدهای Function + Control + I، منوی راست کلیک را برای هر برنامه ای که استفاده می کنید باز کنید.

استفاده از موس با دو دکمه برای انجام کلیک راست

خرید موش هایی که دارای دو دکمه هستند می تواند کمک بزرگی به مهارت های راست کلیک شما باشد. با این موس ها دیگر نیازی به استفاده از میانبرهای صفحه کلید یا تغییر تنظیمات مک ندارید. اکنون که به طور کامل با راه های انجام این کار آشنا شدید، بیایید نحوه رفع مشکل کلیک راست را بیاموزیم.

نحوه کلیک راست روی مک


برای رفع مشکل کلیک راست، مک خود را ریستارت کنید

گاهی اوقات سیستم شما برای انجام درست کارها نیاز به راه اندازی مجدد دارد. این راه حل را امتحان کنید، راه اندازی مجدد ممکن است مشکل کلیک راست شما را برطرف کند.

روی نماد اپل در گوشه سمت چپ بالا کلیک کنید.

با مک بوک راست کلیک کنید

در این مرحله بر روی Restart کلیک کنید. پس از راه اندازی مجدد سیستم، بررسی کنید که آیا مشکل شما حل شده است یا خیر.

تنظیمات مک بوک راست کلیک کنید

از SMC RESET استفاده کنید

این یکی از پیشرفته ترین راه حل های ممکن است. SMC مخفف System Management Controller است و عملکردهای اصلی سیستم Mac شما مانند کلیک راست روی Trackpad را کنترل می کند. توجه داشته باشید که تنظیم مجدد SMC فقط برای مک های مبتنی بر اینتل قابل اجرا است. برای بازنشانی مراحل زیر را دنبال کنید.

دکمه پاور را فشار داده و نگه دارید تا مک شما خاموش شود.

پس از خاموش شدن دستگاه، چند ثانیه صبر کنید و سپس Shift + Left Option + Left Control را فشار دهید. همچنین دکمه پاور را فشار داده و نگه دارید. این 4 کلید را به مدت هفت ثانیه نگه دارید. پس از روشن کردن دستگاه، بررسی کنید که آیا مشکل کلیک راست حل شده است یا خیر.

آموزش کلیک راست در مک

بررسی کنید که آیا سیستم شما به آپدیت macOS نیاز دارد یا خیر

نسخه فعلی macOS در سیستم شما ممکن است حاوی برخی باگ ها باشد و این اشکالات باعث ایجاد مشکل در کلیک راست در Mac می شود. بنابراین مک بوک خود را به روز کنید و بررسی کنید که آیا مشکل حل شده است یا خیر.

روی لوگوی اپل در گوشه سمت چپ بالا کلیک کنید. سپس از لیست گزینه ها روی About This Mac کلیک کنید.

آموزش کلیک راست در مک

بر روی Software Update کلیک کنید.

مشکل کلیک راست در مک بوک را برطرف کنید

اگر به روز رسانی در دسترس است، آن را دانلود و نصب کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

10 روش عالی برای یادگیری نحوه کلیک راست بر روی مک در این مقاله مورد بحث قرار گرفت. با استفاده از این روش ها می توانید مشکل کلیک راست سیستم خود را برطرف کنید. شما می توانید نظرات خود را در رابطه با استفاده از این روش ها با ما در میان بگذارید.