آموزش 10 روش برای رفع مشکلات نصب نرم افزار در ویندوز 11


آیا نمی توانید نرم افزار مورد نیاز خود را در ویندوز 11 نصب کنید؟ وقتی روی فایل نصب کلیک می کنید برنامه ها اجرا نمی شوند؟ ⚠️ کد خطا برای شما نمایش داده نمی شود؟ یا به نظر می رسد برنامه ها خوب کار می کنند اما پس از مدتی خراب می شوند. با دنبال کردن آموزش 10 راه حل مشکلات نصب نرم افزار در ویندوز 11 می توانید به راحتی برنامه مورد علاقه خود را نصب کنید.

حل مشکل نصب برنامه ها در ویندوز 11

نحوه رفع ناتوانی در نصب برنامه ها یا نرم افزارها در ویندوز 11

شاید برنامه‌ای را جستجو کرده باشید که در فروشگاه مایکروسافت وجود ندارد. سپس وارد اینترنت می شوید و سعی می کنید این برنامه را از منابع دیگر دانلود و نصب کنید. اگرچه می توانید فایل اجرایی برنامه را دانلود کنید، اما سیستم عامل از نصب آن خودداری می کند. در این مقاله 10 روش مختلف برای حل این مشکل و موفقیت در نصب برنامه در ویندوز را به شما معرفی می کنیم.

حل مشکل نصب نرم افزار در ویندوز 11 با راه اندازی مجدد سیستم

اگر نرم افزار در ویندوز 11 شما نصب نشده باشد، شاید یک مشکل موقتی مانند تداخل نرم افزاری وجود داشته باشد. برای حل این مشکل می توانید سیستم خود را ریستارت کنید. اگر بعد از انجام این کار مشکل شما حل نشد، می توانید راه حل های زیر را امتحان کنید.

رفع مشکل نصب نرم افزار در ویندوز 11 با بررسی تنظیمات App Installer

ویندوز 10 و ویندوز 11 به شما این امکان را می دهند که برنامه های دسکتاپ سنتی و همچنین برنامه هایی را از فروشگاه مایکروسافت نصب کنید. برخی از تنظیمات شما را از نصب برخی برنامه ها محدود می کند، بنابراین ابتدا باید آنها را بررسی کنید.

برای انجام این کار، به Settings > Apps > Apps & Features بروید و به بخش Choose where to get apps مراجعه کنید. اگر این منو روی «فقط فروشگاه مایکروسافت» تنظیم شده باشد (توصیه می‌شود)، نمی‌توانید برنامه‌ها را از جای دیگری نصب کنید. به همین دلیل است که نمی توانید برنامه های دسکتاپ سنتی را با موفقیت نصب کنید. این گزینه را به Anywhere یا Anywhere تغییر دهید، اما اگر برنامه مشابهی در فروشگاه مایکروسافت وجود دارد به من اطلاع دهید.

با بررسی تنظیمات App Installer مشکل نصب نرم افزار در ویندوز 11 را برطرف کنید

اگر از ویندوز 10 استفاده می کنید، باید همان تنظیمات را در تنظیمات > به روز رسانی و امنیت > برای توسعه دهندگان بررسی کنید. در اینجا، در قسمت Use developer features، برنامه های Sideload را انتخاب کرده اید. انتخاب برنامه‌های فروشگاه مایکروسافت می‌تواند از نصب برنامه‌های شما جلوگیری کند.

با بررسی تنظیمات App Installer مشکل نصب نرم افزار در ویندوز 11 را برطرف کنید

در نسخه های مدرن ویندوز 10 و 11، این سه گزینه را نخواهید دید. در عوض، یک نوار لغزنده Developer Mode را خواهید دید (در ویندوز 11، این بخش در Settings > Privacy & Security > Developer Mode قرار دارد). برای نصب برنامه های معمولی نیازی به فعال کردن این گزینه ندارید، بنابراین می توانید آن را غیرفعال کنید. هنگام عیب یابی، فعال کردن این ویژگی مشکلی ایجاد نمی کند. در نهایت، اگر از حالت Windows 10 S یا Windows 11 S استفاده می کنید، فقط می توانید برنامه ها را از فروشگاه مایکروسافت نصب کنید. خوشبختانه خارج شدن از حالت S بدون صرف هزینه امکان پذیر است. برای انجام این کار، فروشگاه مایکروسافت را باز کنید و بر روی Switch out of S mode کلیک کنید. با انجام این کارها می توانید مشکل نصب نشدن برنامه در ویندوز 11 به راحتی حل کنید.

رفع مشکل نصب نشدن برنامه ها در ویندوز 11 با آزادسازی فضای ذخیره سازی

علت کندی ویندوز و حتی یکنواخت بود دلیل نصب نشدن نرم افزار در ویندوز 11 ممکن است به کمبود فضای ذخیره سازی برگردد. ممکن است نتوانید نرم افزار جدیدی را نصب کنید. در حالی که این مشکل به ندرت برای برنامه های کوچک اتفاق می افتد، نصب برنامه های سنگین مانند Microsoft Office یا Adobe به چندین گیگابایت نیاز دارد.

حل مشکل نصب نشدن نرم افزار در ویندوز 11 با مجوز Administrator

عدم وجود مجوز مناسب برای نصب برنامه در ویندوز 11 دلیل دیگری است که باید بررسی کنید. به لطف ویژگی UAC در ویندوز، حساب شما فقط در صورت نیاز از مجوزهای Administrator استفاده می کند. از آنجایی که اکثر برنامه ها برای نصب به مجوز مدیر نیاز دارند، معمولاً هنگام تلاش برای نصب یک برنامه جدید، یک اعلان UAC مشاهده می کنید.

اگر فقط یک برنامه را برای حساب فعلی خود نصب می کنید، ممکن است نیازی به مجوز سرپرست نداشته باشید. اما نصب نرم افزاری که برای همه کاربران قابل اجرا باشد نیاز به تایید مدیر دارد. مطمئن شوید که UAC را غیرفعال نکنید.

گاهی اوقات تأیید درخواست UAC به درستی کار نمی کند. ممکن است خطاهایی را مشاهده کنید مانند اینکه نصب کننده نمی تواند در یک پوشه خاص بنویسد یا اصلاً از اجرا جلوگیری می کند. در این مواقع باید فایل نصب را به صورت دستی با مجوز Administrator اجرا کنید.

برای این کار پنجره نصب باز را ببندید و سپس روی فایل نصبی کلیک راست کرده و Run as administrator را انتخاب کنید. پس از اعطای مجوز مدیریت؛ فایل نصبی را دوباره اجرا کنید و ببینید آیا موفق به نصب برنامه می شود یا خیر.

حل مشکل نصب نشدن نرم افزار در ویندوز 11 با مجوز Administrator

حل مشکل عدم نصب برنامه در ویندوز 11 با بررسی سازگاری

بسیاری از برنامه ها در دو نسخه 32 بیتی و 64 بیتی موجود هستند. نرم افزارهای 32 بیتی فقط بر روی نسخه های 32 بیتی ویندوز نصب می شوند، در حالی که برنامه های 64 بیتی بر روی هر دو نسخه 32 بیتی و 64 بیتی ویندوز نصب می شوند زیرا ویندوز 64 بیتی با نسخه های قبلی سازگار است.

هنگامی که نسخه ویندوز خود را شناختید، می توانید به صفحات دانلود برنامه بروید و نسخه مناسب سیستم عامل خود را دانلود کنید.

حل مشکل عدم نصب برنامه در ویندوز 11 با بررسی سازگاری

حل مشکل نصب نشدن برنامه در ویندوز 11 با عیب یاب

ویندوز 10 و 11 دارای عیب یاب داخلی هستند که می تواند به شناسایی و رفع مشکلات رایج کمک کند. برای استفاده از این برنامه:

در ویندوز 10 به Settings > Update & Security > Troubleshoot رفته و Additional troubleshooters را انتخاب کنید. در اینجا، Program Compatibility Troubleshooter را اجرا کنید و بررسی کنید که آیا مشکل حل شده است یا خیر.

در ویندوز 11، این ابزار را در Settings > System > Troubleshoot > Other troubleshooters پیدا خواهید کرد.

مشکل نصب نشدن برنامه در ویندوز 10 و 11 را با Troubleshooter حل کنید

حذف نشدن نسخه های قدیمی دلیل نصب نشدن نرم افزار در ویندوز 11

در اکثر مواقع نصب به روز رسانی برنامه ها به کندی انجام می شود. گاهی اوقات لازم است نسخه قدیمی برنامه نصب شده را حذف کنید تا بتوانید از آخرین نسخه برنامه استفاده کنید. برای انجام این کار، به Settings > Apps > Apps & Features بروید و نسخه قدیمی برنامه را حذف کنید. پس از انجام این عملیات، سیستم خود را ریستارت کنید.

حذف نشدن نسخه های قدیمی دلیل نصب نشدن نرم افزار در ویندوز 11

حل مشکل نصب برنامه در ویندوز 11 با غیرفعال کردن آنتی ویروس

گاهی اوقات نرم افزار آنتی ویروس یا ضد بدافزار شما را از نصب برنامه های جدید در ویندوز باز می دارد. در این شرایط می توانید با غیرفعال کردن موقت آنتی ویروس خود برنامه را نصب کنید. اگر به برنامه ای که می خواهید نصب کنید مشکوک هستید، می توانید از اسکنرهای ویروس آنلاین استفاده کنید تا مطمئن شوید که سیستم خود را آلوده نکرده اید.

مشکل نصب برنامه در ویندوز 11 را با غیرفعال کردن آنتی ویروس حل کنید

اطمینان حاصل کنید که نصب کننده برنامه با ویندوز 11 سازگار است

برخی از برنامه ها به سادگی با نسخه های مدرن ویندوز سازگار نیستند. به عنوان مثال، برنامه هایی که برای ویندوز 7 ساخته شده اند، در ویندوز 10 و 11 کار نمی کنند و در چنین شرایطی، ویندوز ابزار Compatibility را در اختیار شما قرار می دهد تا به شما در اجرای برنامه های قدیمی کمک کند.

اما قبل از استفاده از این ابزار، وب سایت سازنده نرم افزار را بررسی کنید و ببینید آیا نسخه ای مناسب برای نسخه ویندوز شما ارائه می دهند یا خیر.

اگر برنامه به درستی بر روی سیستم شما دانلود شده است، مراحل زیر را بر روی فایل اجرایی برنامه انجام دهید تا با نسخه ویندوز شما سازگار شود. با جستجوی برنامه در منوی استارت و سپس کلیک راست بر روی آن و انتخاب Open file location در پنجره File Explorer می توانید فایل اجرایی را پیدا کنید.

روی فایل اجرایی کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. در پنجره باز شده به تب Compatibility بروید. در اینجا می توانید برنامه را در حالت سازگار با نسخه قبلی ویندوز اجرا کنید.

اطمینان حاصل کنید که نصب کننده برنامه با ویندوز 11 سازگار است

حل مشکل نصب نشدن برنامه در ویندوز 11 با آپدیت سیستم عامل

برای رفع مشکل نصب نشدن نرم افزار در ویندوز 11 و حتی مشکل تاخیر در ویندوز می توانید سیستم عامل خود را آپدیت کنید. برای آپدیت دستی ویندوز مراحل زیر را انجام دهید:

کلید Win را در صفحه کلید خود فشار دهید و Settings را جستجو کنید و آن را از نتایج انتخاب کنید.

در پنجره تنظیمات بر روی Windows Update کلیک کنید.

حل مشکل نصب نشدن برنامه در ویندوز 11 با آپدیت سیستم عامل

سپس بر روی Check for Updates کلیک کنید.

حل مشکل نصب نشدن برنامه در ویندوز 11 با آپدیت سیستم عامل

اگر آپدیت در دسترس است، بر روی Download Now کلیک کنید تا دانلود و نصب نسخه آپدیت شروع شود.

حل مشکل نصب نشدن برنامه در ویندوز 11 با آپدیت سیستم عامل

پس از اتمام مراحل نصب، سیستم خود را ریستارت کنید و سعی کنید برنامه خود را نصب کنید.

در نهایت اگر علاوه بر مشکل نصب نشدن برنامه در ویندوز، با مشکل کار نکردن و شناخته نشدن هدفون در ویندوز 11 مواجه هستید، می توانید از 16 راه حلی که قبلا آموزش دادیم استفاده کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در آموزش 10 روش رفع مشکلات نصب نرم افزار در ویندوز 11 متداول ترین راه حل های موجود را به شما آموزش دادیم. از چه ترفندی برای حل مشکل نصب نشدن برنامه در ویندوز 11 و 10 استفاده می کنید؟ آیا مشکل باز نشدن فایل نصبی در ویندوز 11 دلیل دیگری دارد؟ نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.