آموزش کامل 3 روش تغییر DNS در گوشی اندروید


سرویس های مختلفی برای DNS وجود دارد. کاربران اندروید نیز می توانند DNS 🌐 را در گوشی خود تغییر دهند. راه های مختلفی برای این کار وجود دارد. در این مقاله از تیرازیس فایل به آموزش کامل 3 روش تغییر DNS در گوشی اندروید می پردازیم.

نحوه تغییر DNS در گوشی های شیائومی، هواوی، سامسونگ و سایر گوشی های اندرویدی.

نحوه تغییر DNS در اندروید

سیستم نام دامنه یا DNS به مرورگرهای تلفن Android شما کمک می کند تا بهتر به وب سایت ها متصل شوند. در واقع DNS آدرس IP سایت را به URL هایی که اکنون استفاده می کنیم ترجمه می کند. در غیر این صورت برای استفاده از هر سایتی باید اعداد مخصوص آنها را در نوار آدرس وارد کنید! در این مقاله با نحوه تغییر DNS در اندروید آشنا می شویم. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

توجه: نام برخی از مراحل ممکن است در گوشی های مختلف کمی متفاوت باشد. به طور کلی روش ها یکسان است.

برخی از سرورهای DNS رایگان

سرورهای DNS مختلفی وجود دارد که برخی از آنها رایگان هستند. محبوب ترین سرورهای DNS رایگان عبارتند از:

گوگل: 8.8.8.8 – 8.8.4.4
Cloudflare: 1.1.1.1 – 1.0.0.1
OpenDNS: 208.67.222.222 – 208.67.220.220

نحوه تنظیم DNS در اندروید 9 و جدیدتر

برای تغییر DNS در اندروید 9 و گوشی های جدیدتر، باید وارد تنظیمات گوشی شوید. سپس روی Network & Internet یا Connections یا Network settings کلیک کنید.

نحوه تغییر DNS در اندروید

نحوه تغییر DNS در اندروید

حالا روی Advanced or More Connect settings کلیک کنید. سپس روی Private DNS کلیک کنید. می توانید کلمه Automatic را برای Private DNS مشاهده کنید.

نحوه تغییر DNS در اندروید

نحوه تغییر DNS در اندروید

سپس Private DNS provider hostname را انتخاب کنید. اکنون نام میزبان TSL را در کادر زیر وارد کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید از سرورهای عمومی DNS گوگل استفاده کنید، باید dns.google را وارد کنید. اگر می خواهید از سرورهای DNS Cloudflare استفاده کنید، باید 1.1.1.1.cloudflare-dns.com یا 1dot1dot1dot1.cloudflare-dns.com را وارد کنید.

نحوه تغییر DNS در اندروید

سپس بر روی Save کلیک کنید.

برای یادگیری نحوه تغییر DNS در ویندوز 11، آموزش تغییر DNS در ویندوز 11 را مطالعه کنید.

نحوه تغییر DNS در اندروید 8.1 و بالاتر (راه سخت)

در اندروید 8.1 و بالاتر، نمی‌توانید DNS را برای داده‌های اینترنتی تغییر دهید. بنابراین شما فقط می توانید این کار را برای WiFi انجام دهید. شما باید این کار را برای تمام شبکه های Wi-Fi که با تلفن خود به آنها متصل می شوید انجام دهید. علاوه بر این باید تمام اطلاعات شبکه را به صورت دستی وارد کنید. بنابراین، ما این روش را فقط برای کاربران حرفه ای توصیه می کنیم.

برای دسترسی به تنظیمات DNS در Android نسخه ۸.۱ و بالاتر، Wi-Fi را روشن کنید. سپس آن را چند ثانیه نگه دارید تا وارد تنظیمات وای فای شوید. اکنون نام اتصال وای فای مورد نظر خود را برای چند ثانیه نگه دارید. سپس روی Modify network > Advanced settings یا روی فلش کنار نام Wi-Fi کلیک کنید.

نحوه تغییر DNS در اندروید

نحوه تغییر DNS در اندروید

نحوه تغییر DNS در اندروید

حال بر روی IP Settings کلیک کنید. گزینه Static را انتخاب کنید.

نحوه تغییر DNS در اندروید

نحوه تغییر DNS در اندروید

در این قسمت باید آدرس سرور DNS اولیه و ثانویه خود را در قسمت DNS1 و DNS2 وارد کنید. مثلا برای گوگل باید از 8.8.8.8 و 8.8.4.4 استفاده کنید. علاوه بر این، باید آدرس IP و Gateway مودم را نیز وارد کنید. سپس بر روی SAVE کلیک کنید.

نحوه تغییر DNS در اندروید

همانطور که گفتیم، برای هر وای فای که استفاده می کنید باید این روش را انجام دهید. روش ساده تری وجود دارد که در قسمت بعدی آموزش خواهیم داد.

توجه: بهتر است این کار را برای وای فای عمومی انجام ندهید.

نحوه تغییر DNS اندروید نسخه جدید و قدیمی با برنامه رابط (روش ساده)

برای تغییر DNS اندروید 8.1 و بالاتر به صورت ساده وارد گوگل پلی شده و یکی از برنامه های زیر را دانلود کنید:

DNSChanger

تغییر دهنده DNS

در ادامه نحوه استفاده از برنامه اول را توضیح می دهیم. DNSChanger را باز کنید. سپس روی آدرس های پیش فرض DNS کلیک کنید. اکنون لیست را نگاه کنید و موارد از پیش ذخیره شده مانند OpenDNS، Google DNS، CloudFlare DNS و غیره را بیابید. یکی را انتخاب کن.

تغییر DNS در گوشی اندروید

اگر نمی توانید DNS مورد نظر خود را پیدا کنید، می توانید آن را به صورت دستی وارد کنید. فقط DNS اولیه و ثانویه را در کادر اول و دوم وارد کنید. سپس بر روی Start کلیک کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در این مقاله از Enzel Web نحوه تغییر DNS برای اندروید را آموزش دادیم. برای تغییر DNS گوشی از کدام روش استفاده کردید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.