آموزش کامل 3 روش افزایش رم مجازی در ویندوز 10، ویندوز 11، 7، 8 و…


آیا خطاهای اختصاصی رم ویدیویی را در سیستم شخصی خود مشاهده می کنید؟ آیا در اجرای برنامه های گرافیکی سنگین مانند ویرایش ویدیو و بازی های ویدیویی جدید مشکل دارید؟ ممکن است به رم مجازی (VRAM) بیشتری نیاز داشته باشید. در آموزش کامل 3 روش افزایش رم مجازی ویندوز 10، ویندوز 11، 7، 8 و … امروز به شما آموزش ارتقاء این حافظه را می دهیم.

نحوه افزایش رم مجازی ویندوز 11، ویندوز 10 و…

نحوه افزایش رم اختصاصی ویدیو (VRAM) در ویندوز

داشتن یک کامپیوتر کند، احساس گرم شدن بیش از حد سیستم، استفاده از یک پردازنده قدیمی یا حتی تمام شدن حافظه، احساس خوبی ندارد. تمام شدن حافظه به سادگی به سیستم شما آسیب وارد می کند و باعث می شود کارهای عادی به طرز آزاردهنده ای کند شوند.

اگر در چنین شرایطی گیر کرده اید، می توانید تنظیمات رم مجازی را در ویندوز 11 تغییر دهید. 10 و غیره را بررسی کنید و مطمئن شوید که نیاز شما را برآورده می کند. ما اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

رم مجازی ویندوز چیست؟

رم مجازی ویندوز VRAM نوع خاصی از RAM است که با GPU سیستم شما کار می کند. GPU یک تراشه روی کارت گرافیک سیستم است که وظیفه پردازش تصاویر روی صفحه نمایش شما را بر عهده دارد. اگرچه از نظر فنی نادرست است، اما اصطلاحات GPU و کارت گرافیک اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند.

حافظه مجازی شما اطلاعات مورد نیاز GPU (از جمله بافت بازی و جلوه های نور) را در خود نگه می دارد. این به GPU اجازه می دهد تا به سرعت به داده ها و خروجی ویدیو دسترسی پیدا کند. استفاده از رم مجازی برای این کار بسیار سریعتر از استفاده از رم سیستم شماست زیرا VRAM درست در کنار پردازنده گرافیکی کارت گرافیک قرار دارد.

رم مجازی کامپیوتر شما چقدر است؟ ویندوز 11 و 10

قبلا در تیرازیس فایل نحوه ایجاد درایو مجازی در ویندوز را به شما آموزش داده بودیم اما با انجام مراحل زیر می توانید به راحتی میزان رم مجازی خود را مشاهده کنید:

کلیدهای Win + I روی کیبورد را با هم فشار دهید یا روی دکمه Start کلیک کنید و تنظیمات را انتخاب کنید.

رم مجازی کامپیوتر شما چقدر است؟

در پنجره تنظیمات بر روی System کلیک کنید و سپس از سمت چپ Display را انتخاب کنید.

رم مجازی کامپیوتر شما چقدر است؟

به پایین بروید و روی Advanced display settings کلیک کنید.

رم مجازی کامپیوتر شما چقدر است؟

اکنون مانیتوری را که می خواهید تنظیمات آن را ببینید انتخاب کنید و روی Display adapter properties کلیک کنید.

رم مجازی کامپیوتر شما چقدر است؟

در پنجره جدید و در تب Adapter می توانید اطلاعات رم مجازی خود را مشاهده کنید.

رم مجازی کامپیوتر شما چقدر است؟

بسته به دستگاهی که دارید در قسمت Adapter Type نام کارت گرافیک Nvidia، AMD و … خود را خواهید دید. اگر واحد پردازش سریع AMD یا Intel HD Graphics را می بینید، به این معنی است که از گرافیک داخلی استفاده می کنید.

مشاهده رم مجازی در ویندوز 7

نحوه افزایش رم مجازی ویندوز 7 این همان روش هایی است که در بالا توضیح داده شد، فقط مسیر کمی متفاوت است. روی دسکتاپ کلیک راست کرده و Screen Resolution را انتخاب کنید.

مشاهده رم مجازی در ویندوز 7

تنظیمات پیشرفته را پیدا کنید.

مشاهده رم مجازی در ویندوز 7

VRAM اختصاصی را در کنار Dedicated Video Memory خواهید دید.

مشاهده رم مجازی در ویندوز 7

عدم وجود رم مجازی در ویندوز 11 و نسخه های دیگر

رم مجازی برای کامپیوتر محدودیت های خاص خود را دارد. اگر حافظه مجازی سیستم شما تمام شود، ویندوز پیغام خطای زیر را نمایش می دهد:

حافظه مجازی سیستم شما کم است. ویندوز حجم فایل پیجینگ حافظه مجازی شما را افزایش می دهد. در طول این فرآیند، درخواست های حافظه برای برخی از برنامه ها ممکن است رد شود. برای اطلاعات بیشتر، به کمک مراجعه کنید.

یعنی:

حافظه مجازی سیستم شما کم است. ویندوز حجم فایل پیجینگ حافظه مجازی شما را افزایش می دهد. در طول این فرآیند، درخواست های حافظه برای برخی از برنامه ها ممکن است رد شود. برای اطلاعات بیشتر، به راهنما مراجعه کنید.

ویندوز 11 به طور خودکار حافظه مجازی شما را مدیریت می کند و تضمین می کند که فایل پیجینگ ظرفیت کافی برای رسیدگی به نیازهای سیستم شما را دارد. با این حال، می توانید به صورت دستی حجم فایل پیجینگ خود را در ویندوز 11 افزایش دهید.

ویندوز فایل پیجینگ حافظه مجازی اولیه را برابر با مقدار RAM نصب شده تنظیم می کند. فایل پیجینگ حداقل 1.5 برابر و حداکثر سه برابر رم فیزیکی شماست. برای محاسبه فایل پیجینگ ویندوز 11 خود می توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

حداقل: 102481.5=12288 [1GB RAM x Installed RAM x Minimum]

حداکثر: 102483=24576 [1GB RAM x Installed RAM x Maximum]

رم مجازی ویندوز را از طریق بایوس افزایش دهید

بهترین راه برای افزایش رم مجازی ویندوز 10 و 11 خرید یک کارت گرافیک جدید یا بهتر است. اگر از گرافیک داخلی استفاده می کنید و از عملکرد ضعیف رنج می برید، ارتقاء به کارت اختصاصی معجزه می کند. اما اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، می توانید از روش زیر استفاده کنید.

شما می توانید RAM مجازی ویندوز را از طریق UEFI یا BIOS افزایش دهید. با کمک یکی از روش هایی که قبلا آموزش دادیم وارد BIOS سیستم خود شوید و به دنبال گزینه ای به نام Advanced Features، Advanced Chipset Features (یا هر نام مشابه دیگری) باشید. پس از انتخاب این گزینه، به دنبال تنظیمات گرافیکی، تنظیمات ویدئو یا اندازه حافظه اشتراک گذاری VGA بگردید.

یکی از اینها باید گزینه ای برای تنظیم مقدار حافظه اختصاص داده شده به GPU داشته باشد. معمولا مقدار حافظه پیش فرض 128 مگابایت است. اگر به مقدار بیشتری نیاز دارید و سیستم شما اجازه می دهد، آن را به 256 مگابایت یا 512 مگابایت افزایش دهید.

رم مجازی ویندوز را از طریق بایوس افزایش دهید

نحوه افزایش رم مجازی لپ تاپ ویندوز 11، 10 و … از طریق رجیستری

از آنجایی که اکثر راه حل های گرافیکی آنبرد به طور خودکار برای استفاده از مقدار رم سیستم مورد نیاز خود پیکربندی می شوند، جزئیات گزارش شده در پنجره ویژگی های آداپتور واقعا اهمیتی ندارد. در واقع، مقدار حافظه اختصاصی ویدیو برای گرافیک آنبرد کاملا جعلی است.

بنابراین، می توانید مقدار آن را از طریق رجیستری تغییر دهید. این در واقع VRAM شما را افزایش نمی دهد، بلکه فقط یک مقدار ساختگی ایجاد می کند. اگر بازی صرفاً به دلیل نداشتن VRAM کافی اجرا نمی شود، افزایش این مقدار ممکن است مشکل را برطرف کند.

روی منوی Start کلیک کنید و در کادر جستجو عبارت regedit را تایپ کرده و وارد کنید. یا روی دکمه start کلیک کنید و Run را جستجو کنید. پس از باز شدن پنجره Run، regedit را وارد کنید.

چگونه رم مجازی لپ تاپ ویندوز 11، 10 و ... را افزایش دهیم

حالا به مسیر زیر بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareIntel

روی پوشه Intel در پنل سمت چپ کلیک راست کرده و New > Key را انتخاب کنید. نام این کلید را GMM بگذارید. پس از انجام کاری، پوشه جدید GMM را در سمت چپ انتخاب کنید و روی سمت راست کلیک کنید.

چگونه رم مجازی لپ تاپ ویندوز 11، 10 و ... را افزایش دهیم

New > DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید و نام آن را DedicatedSegmentSize بگذارید و به آن مقدار بدهید.

چگونه رم مجازی لپ تاپ ویندوز 11، 10 و ... را افزایش دهیم

چگونه رم مجازی لپ تاپ ویندوز 11، 10 و ... را افزایش دهیم

مطمئن شوید که گزینه Decimal را انتخاب کرده اید و می توانید این مقدار را حداقل 0 (غیرفعال کردن ورودی) و حداکثر 512 مگابایت تنظیم کنید. این مقدار را تنظیم کنید، سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید و ببینید آیا به اجرای بهتر بازی کمک می کند یا خیر.

چگونه رم مجازی لپ تاپ ویندوز 11، 10 و ... را افزایش دهیم

افزایش رم مجازی در ویندوز 11

به افزایش رم مجازی ویندوز 11 می توانید این روش را نیز امتحان کنید.

کلیدهای Win + I روی کیبورد را با هم فشار دهید تا پنجره تنظیمات باز شود.

اکنون به System > About بروید.

تنظیمات پیشرفته سیستم را انتخاب کنید.

در بخش Performance، تنظیمات را انتخاب کنید.

به تب Advanced بروید. در قسمت Virtual memory گزینه Change را انتخاب کنید. در اینجا می توانید مقدار رم مجازی خود را تغییر دهید.

عواملی که باعث مصرف رم مجازی در ویندوز 10 و 11 می شود

جنبه هایی وجود دارد که روی رم مجازی ویندوز 11، 10 و غیره شما تأثیر می گذارد. یکی از عوامل اصلی که VRAM شما را از بین می‌برد، وضوح مانیتور شما است (مخصوصا رزولوشنی که بازی را با آن اجرا می‌کنید). رم مجازی فریم بافری را ذخیره می کند که تصویر را قبل و در طول زمانی که GPU شما آن را روی صفحه نمایش می دهد ذخیره می کند. نمایشگرهای با کیفیت بالاتر مانند نمایشگرهای 4K HDR از رم مجازی بیشتری استفاده می کنند زیرا تصاویر با وضوح بالاتر به پیکسل های بیشتری برای نمایش نیاز دارند.

جدای از نمایشگر، بافت های بازی می توانند تا حد زیادی بر میزان VRAM مورد نیاز شما تأثیر بگذارند. اکثر بازی های رایانه ای مدرن به شما امکان می دهند تنظیمات گرافیکی را تنظیم کنید. ممکن است بتوانید یک بازی قدیمی را در تنظیمات Low یا Medium روی کارت ارزان‌تری اجرا کنید، اما حالت‌های با کیفیت بالا یا فوق‌العاده بالا یا حالت‌های سفارشی که بافت‌های داخل بازی را بهتر از حالت عادی ارائه می‌کنند، به مقدار زیادی رم مجازی نیاز دارند.

ویژگی‌های زیباسازی مانند Anti-Aliasing نیز به دلیل پیکسل‌های اضافی مورد نیاز، از VRAM بیشتری استفاده می‌کنند. اگر همزمان روی دو مانیتور بازی کنید، مصرف بیشتری را تجربه خواهید کرد.

برخی از بازی ها نیز بسته به گرافیک می توانند به مقادیر متفاوتی از VRAM نیاز داشته باشند. یک بازی کارتونی قدیمی مانند Team Fortress 2 از نظر گرافیکی چندان سنگین نیست، اما یک بازی با جلوه های نوری پیشرفته و بافت های دقیق مانند Cyberpunk 2077 به منابع بیشتری نیاز دارد.

برعکس، یک کارت ارزان تنها با 2 گیگابایت VRAM (یا حتی گرافیک یکپارچه با 8 گیگابایت رم سیستم) برای اجرای بازی های PC 20 سال پیش کافی است. در آن زمان بازی ها اصلا رم بالایی نداشتند.

حتی اگر اهل بازی نیستید، برخی از نرم افزارهای محبوب به مقدار مناسبی از VRAM نیز نیاز دارند. نرم افزارهای طراحی سه بعدی مانند اتوکد به خصوص ویرایش های سنگین در فتوشاپ و ویرایش ویدیو با کیفیت بالا همگی از کمبود رم مجازی رنج می برند.

چه مقدار رم مجازی در ویندوز 10، 11 و … نیاز دارم؟

مقدار دقیقی برای افزایش رم مجازی در ویندوز 10 یا ایجاد رم مجازی در ویندوز 11 وجود ندارد. با این حال، می توانیم از برخی دستورالعمل ها استفاده کنیم:

1 تا 2 گیگابایت VRAM: این کارت‌ها معمولاً مقرون به صرفه هستند و عملکرد بهتری نسبت به گرافیک داخلی دارند، اما نمی‌توانند اکثر بازی‌های مدرن را در تنظیمات بالاتر از Medium اجرا کنند. اگر فقط می خواهید بازی های قدیمی را اجرا کنید، می توانید از این نوع کارت استفاده کنید، اما برای ویرایش ویدیو یا کارهای سه بعدی توصیه نمی شود.

3 تا 6 گیگابایت VRAM: این کارت‌های میان رده برای بازی‌های متوسط ​​یا ویرایش ویدیو با شدت متوسط ​​مناسب هستند. شما می توانید انتظار داشته باشید که بازی های مدرن را با کیفیت 1080p با مشکلات کمی اجرا کنید. 6 گیگابایت بهتر از چیزی شبیه به 4 گیگابایت است.

8 تا 12 گیگابایت VRAM و بالاتر: کارت گرافیک های سطح بالا با این مقدار رم برای گیمرهای حرفه ای مناسب هستند. اگر می خواهید آخرین بازی ها را با وضوح 4K اجرا کنید، به یک کارت گرافیک با VRAM بالا نیاز دارید.

نحوه افزایش رم مجازی لپ تاپ های ویندوز 10، 11 و …: نکاتی که باید در نظر داشته باشید

به خاطر داشته باشید که درست مانند رم معمولی، VRAM بیشتر همیشه به معنای عملکرد بهتر نیست. اگر کارت شما 4 گیگابایت VRAM دارد و در حال انجام یک بازی هستید که فقط از 2 گیگابایت استفاده می کند، ارتقا به کارت 8 گیگابایتی کار چندانی انجام نمی دهد.

برعکس، نداشتن VRAM کافی نیز یک مشکل بزرگ است. اگر VRAM پر شود، سیستم باید به RAM استاندارد متکی باشد و عملکرد آن آسیب خواهد دید. شما از نرخ فریم کمتر، بافت بد و سایر اثرات نامطلوب رنج خواهید برد. در موارد شدید، بازی می تواند آنقدر کند شود که شما نخواهید به بازی ادامه دهید.

به خاطر داشته باشید که VRAM تنها یکی از عوامل موثر بر عملکرد است. اگر پردازنده به اندازه کافی قدرتمند نباشد، رندر ویدیوهای 4K برای همیشه طول می کشد. کمبود رم سیستم مانع از اجرای همزمان برنامه‌ها می‌شود و استفاده از هارد دیسک مکانیکی عملکرد سیستم شما را به شدت محدود می‌کند و برخی از کارت‌های گرافیک ارزان‌تر از DDR3 VRAM کندتر استفاده می‌کنند که کندتر از DDR5 است و DDR6 دارند.

در نهایت اگر در حین کار با سیستم خود با مشکل یخ زدگی و هنگ شدن ویندوز مواجه شدید، می توانید از ۱۵ روشی که قبلا آموزش دادیم استفاده کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در آموزش کامل 3 روش افزایش رم مجازی در ویندوز 10، ویندوز 11، 7، 8 و … امروز در مورد ایجاد رم مجازی در ویندوز 10 و نحوه مشاهده میزان رم مجازی در ویندوز 10 و … صحبت کردیم. آیا روش دیگری سراغ دارید؟ نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.