آموزش کامل انجماد سطر، ستون و سطر در اکسل


می توانید سطرها و ستون های مورد نظر را در اکسل ثابت کنید تا با کشیدن صفحه به پایین، اطلاعات سطر یا ستون مورد نظر در صفحه باقی بماند. در این مقاله از Enzel Web به شما آموزش می دهیم که چگونه سطرها، ستون ها و سطرها را در اکسل ثابت کنید.

چگونه ستون ها، ردیف ها و ردیف ها را در اکسل ثابت کنیم

چگونه سطرها و ستون ها را در اکسل ثابت کنیم

اگر شما از آن دسته کاربرانی هستید که اطلاعات زیادی را در فایل های اکسل خود وارد می کنید، می دانید که وقتی صفحه را به پایین می کشید، دیدن اولین سطر یا ستون چقدر اهمیت دارد. اینجاست که می توانید از قابلیت فریز کردن ردیف ها در اکسل استفاده کنید. روش های مختلفی برای استفاده از این ویژگی در اکسل وجود دارد. به روش های زیر ثابت نگه داشتن چندین سطر و ستون به طور همزمان در اکسل بررسی خواهیم کرد

نحوه فریز کردن ردیف ها در اکسل

برای ثابت کردن اولین ردیف در صفحه اکسل، ابتدا به تب View بروید. سپس Freeze Panes را انتخاب کنید. در نهایت برای فریز کردن ردیف در اکسل، از گزینه های زیر مجموعه آن بر روی Freeze Top Row کلیک کنید.

کلید میانبر فریز در اکسل

همچنین می توانید از کلیدهای میانبر استفاده کنید. برای استفاده از میانبر Freeze در اکسل، Alt + W + F یا Alt + V + F را فشار دهید. پس از قفل کردن خط مورد نظر، اگر می‌خواهید قفل آن را باز کنید، پس از باز کردن منوی Freeze Panes می‌توانید گزینه Unfreeze Panes را انتخاب کنید.

یک ردیف را در اکسل ثابت کنید

سطرها و ستون ها را در اکسل با Freeze Panes ثابت کنید

در قسمت Freeze Panes که در تب View به آن دسترسی داشتید، ردیف بالا را قفل کردید. در این قسمت اگر گزینه Freeze First Column را انتخاب کنید، ستون اول صفحه اکسل شما قفل می شود.

ثابت نگه داشتن چندین سطر و ستون به طور همزمان در اکسل

چندین سطر و ستون را ثابت کنید

می توانید چندین ردیف را همزمان قفل کنید. برای این کار ابتدا ردیف های مورد نظر را انتخاب کنید. سپس در تب View دوباره منوی Freeze Panes را باز کنید و این بار روی Freeze Panes کلیک کنید.

فریز کردن سلول ها در اکسل

برای قفل کردن چندین ستون به طور همزمان، می توانید ستون ها را نیز انتخاب کنید. سپس مراحل قبلی را تکرار کنید. همچنین می توانید کلیدهای Alt + W + F + F را فشار دهید تا چندین ردیف و ستون با کلیدهای میانبر ثابت شوند.

چگونه سطرها و ستون ها را به طور همزمان در اکسل ثابت کنیم

جدا از روش های فوق، می توانید ردیف ها و ستون های صفحه اکسل خود را همزمان قفل کنید. برای این کار آخرین سلول مورد نظر را انتخاب کنید. بالای سلولی که انتخاب می کنید باید سطر و سمت راست آن ستونی باشد که می خواهید قفل کنید. سپس در تب View روی Freeze Panes و سپس Freeze Panes کلیک کنید.

غیرفعال کردن فریز در اکسل

چگونه چندین ردیف را در اکسل ثابت کنیم؟ با جدا کردن خط مورد نظر

همچنین به جای قفل کردن خط مورد نظر می توانید آن را برش دهید و از بقیه خطوط جدا کنید. برای انجام این کار، ردیف مورد نظر را انتخاب کنید. سپس در تب View و قسمت Window بر روی Split کلیک کنید.

Freeze Pan در اکسل

استفاده از جدول برای فریز کردن سلول ها در اکسل

برای استفاده از جدول برای قفل کردن ردیف بالا، می توانید از کلیدهای میانبر استفاده کنید. برای این کار کلیدهای Ctrl + T را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا جدول موجود در فایل اکسل فعال شود.

سطرها را در اکسل ثابت کنید

یک میانبر برای ثابت کردن یک ردیف در اکسل اضافه کنید

می توانید گزینه Freeze Panes را به منوی بالای صفحه اکسل خود اضافه کنید تا بتوانید راحتتر و سریعتر به این گزینه دسترسی داشته باشید. برای این کار بر روی فلش رو به پایین کلیک کرده و از منوی باز شده گزینه More commands را انتخاب کنید.

انجماد همزمان سطرها و ستون ها در اکسل

سپس از بین گزینه ها Freeze Panes را پیدا کرده و انتخاب کنید. سپس بر روی Add کلیک کنید.

چگونه چندین ردیف را در اکسل ثابت کنیم

حالا میانبر Freeze Pan در اکسل به بالای صفحه شما اضافه شده است و می توانید از آن استفاده کنید.

رفع ستون در فرمول اکسل

در منوی بالا به غیر از Freeze Panes می توانید گزینه ذخیره خودکار را نیز فعال کنید. برای این کار می توانید آموزش فعال سازی ذخیره خودکار اکسل را مطالعه کنید.

دلایل غیرفعال کردن فریز در اکسل

گاهی اوقات ممکن است در طول رفع ستون در فرمول اکسل با روش های بالا متوجه شوید که گزینه های قفل سلول در اکسل غیرفعال هستند. این ممکن است به دلایل زیر رخ دهد.

  • شما در حال ویرایش متن هستید: اولین دلیل غیرفعال بودن این گزینه ها این است که اطلاعاتی مانند وارد کردن فرمول ها و … را تغییر می دهید در این صورت نمی توانید یک سطر یا یک ستون را قفل کنید. در این زمان کلید Esc یا Enter را روی صفحه کلید فشار دهید تا از حالت ویرایش خارج شوید.
  • فایل اکسل قابل ویرایش نیست: فایل اکسل ممکن است محافظت شده باشد و بنابراین نمی توانید هیچ تغییری در آن ایجاد کنید. برای غیرفعال کردن آن، روی Unprotect Sheet در تب Review و قسمت Changes کلیک کنید.

قفل کردن سلول ها در اکسل

اگر می خواهید سلولی را در اکسل قفل کنید تا از تغییرات آن سلول جلوگیری کنید، می توانید آموزش 5 روش قفل کردن سلول ها در اکسل را مطالعه کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مقاله امروز در مورد روش های رفع ستون در فرمول اکسل صحبت کردیم. آیا توانستید از روش های بالا برای قفل کردن سلول ها در اکسل استفاده کنید؟ شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در زمینه انجماد سلول ها در اکسل در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.