آموزش نکات مهم و ضروری استفاده و نگهداری از گوشی ضد آب


بسیاری از مردم فکر می کنند گوشی هایی که به عنوان ضد آب فروخته می شوند کاملاً در برابر آب مقاوم هستند. اگر نه، این گوشی ها نیز نیاز به مراقبت دارند. در این مطلب از تیرازیس فایل نکات مهم و ضروری استفاده و نگهداری از گوشی ضد آب را آموزش می دهیم.

نکات مهم استفاده از گوشی ضد آب

?چگونه از گوشی مقاوم در برابر آب مراقبت کنیم

شاید بسیاری از افراد تصور کنند که یک گوشی ضد آب کاملا در برابر آب مقاوم است و نیازی به نگهداری ندارد. اگر نه. در این مقاله از تیرازیس فایل نحوه نگهداری از گوشی ضد آب را آموزش می دهیم.

منظور از گوشی ضد آب چیست؟

ضد آب نگه داشتن گوشی

اکثر گوشی هایی که به عنوان ضد آب فروخته می شوند در واقع مقداری مقاومت در برابر آب دارند. در حالی که ضد آب نیستند. وقتی می گوییم گوشی ضد آب است یعنی آب نمی تواند به آن آسیب برساند. در حالی که وقتی از مقاومت در برابر آب صحبت می کنیم باید درجات مختلفی از آن را ذکر کنیم. برخی از دستگاه ها مقاومت بیشتری دارند. در حالی که دیگران مقاومت کمتری دارند. در گوشی های مقاوم در برابر آب، مانعی وجود دارد که از قسمت های ظریف داخل گوشی محافظت می کند. در حالی که خود آن قطعات ضد آب نیستند و اگر مانع از کارکرد دستگاه شود، دستگاه دیگر در برابر آب مقاوم نیست.

در این شرایط چند قطره آب یا افتادن گوشی برای چند لحظه در آب مشکلی ایجاد نمی کند. البته این مورد نیز دارای امتیاز است و باید دید که هر گوشی می تواند چندین دقیقه یا چند ثانیه زیر آب بماند. حتی اندازه هم مهم است. برخی از گوشی ها اگر یک متر زیر آب بروند مشکلی نخواهند داشت اما برای برخی دیگر ممکن است اینطور نباشد. نوع آب نیز مهم است. آب کلر یا نمک می تواند واشر و مهر و موم پلاستیکی را از بین ببرد و گوشی را آسیب پذیرتر کند. همین امر در مورد نوشابه، چای، قهوه و سایر نوشیدنی ها نیز صدق می کند. مشخص نیست این نوع رطوبت چه تاثیری روی گوشی ها خواهد داشت. دمای آب نیز مهم است. هنگامی که یک گوشی به عنوان ضد آب تبلیغ می شود، باید توجه داشته باشید که در شرایط آزمایشگاهی آزمایش شده است و در دنیای واقعی آزمایش نشده است.

رتبه IP ضد آب سامسونگ، نوکیا، هواوی و…

گوشی ضد آب هواوی

همانطور که گفتیم گوشی ضدآب هوآوی، سونی و … در زمینه مقاومت در برابر آب دارای امتیاز می باشد. این رتبه بندی IP نامیده می شود که درجه مقاومت سخت افزار را نشان می دهد. در ادامه به توضیح این رتبه بندی ها می پردازیم.

X0: حفاظت ویژه را اجرا کنید

X1: مقاوم در برابر سقوط عمودی و فشرده سازی

X2: مقاوم در برابر پاشش مستقیم آب تا 15 درجه به صورت عمودی

X3: مقاوم در برابر پاشش مستقیم آب تا 60 درجه به صورت عمودی

X4: مقاوم در برابر پاشش مستقیم و از جهات مختلف

X5: در برابر آب کم فشار از همه جهات حداقل به مدت 3 دقیقه مقاوم است

X6: در برابر فشار شدید آب از همه جهات حداقل به مدت 3 دقیقه مقاوم است

X7: مقاوم در برابر غوطه ور شدن موقت در عمق 15 سانتی متر تا یک متر به مدت 30 دقیقه

X8: مقاوم در برابر غوطه ور شدن طولانی مدت در عمق بیش از 1 متر و با فشار بالا

البته باید به شرایط دقیق توصیه شده توسط سازنده توجه کنید. همانطور که می بینید، غوطه ور شدن دستگاه تنها در دو سطح امکان پذیر است. بیشتر محافظت های اعلام شده در برابر چند قطره، به جای زیر آب رفتن دستگاه است.

چگونه از گوشی های ضد آب مراقبت کنیم؟

گوشی ضد آب هواوی

همانطور که گفته شد ضد آب بودن به معنای مقاومت در برابر همه چیز نیست. در ادامه نحوه نگهداری از گوشی ضد آب را توضیح می دهیم.

  • اگر می خواهید به جایی بروید که ممکن است گوشی دچار خراش شود، مطمئن شوید که تمام درزها و درها از جمله درگاه سیم کارت، کارت حافظه و غیره بسته هستند.
  • اگر گوشی را داخل استخر می‌برید، برای جلوگیری از کلر، دستگاه را با آب معمولی بشویید.
  • گوشی را در آب نمک، آب کلردار یا آب داغ غوطه ور نکنید. نمک و کلر می تواند در داخل دستگاه رسوب کند.
  • قبل از اتصال هندزفری و غیره گوشی را کاملا خشک کنید تا آب اضافی از طریق این دستگاه ها وارد دستگاه نشود.
  • خودتان دستگاه را باز نکنید. با این کار مقاومت آن در برابر آب را از بین می برید. ممکن است در حین باز کردن، چسب را بشکنید و مهر و موم کنید. برای ضد آب بودن گوشی از چسب مخصوصی استفاده می شود و فقط متخصص در این زمینه می تواند دوباره آن را تعمیر کند.
  • در کل فراموش نکنید که این وسایل گوشی هستند نه اسباب بازی و وسایل حمام، استخر و ….

برای آشنایی با نحوه ضدعفونی کردن گوشی، آموزش روش صحیح تمیز کردن و ضدعفونی کردن گوشی را مطالعه کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در این مقاله از تیرازیس فایل نحوه مراقبت از گوشی مقاوم در برابر آب را آموزش دادیم. گوشی ضد آب دارید؟ لطفا نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.