آموزش نکات مهم نگهداری و استفاده از موتور الکتریکی


موتور الکتریکی ⚡ وسیله ای مفید است که می توان از آن برای تامین برق اضطراری خانه، تنظیم تجهیزات پزشکی، تامین برق مناطق دورافتاده و حتی کاهش هزینه های برق استفاده کرد. موتور الکتریکی شما برای عملکرد صحیح نیاز به بازرسی، نگهداری و نگهداری منظم دارد. در آموزش نکات مهم نگهداری و استفاده از موتور الکتریکی سعی داریم تمامی نکاتی را که باید به آنها توجه کنید تا عمر دستگاه خود را افزایش داده و از مزایای موتور برق خود بهره مند شوید را به شما یادآوری کنیم.

نکات نگهداری موتور الکتریکی

نحوه نگهداری یک ژنراتور

در شرایط بد آب و هوایی احتمال قطع برق بسیار بیشتر است. قطع برق همیشه ناخوشایند است، به خصوص اگر شخصی در خانه خود داشته باشید که وسایل پزشکی به آنها متصل است. موتورهای الکتریکی می توانند در این شرایط به شما کمک کنند، اما اگر بی تجربه باشید و از این وسیله به طور نامناسب استفاده کنید، می تواند بسیار خطرناک باشد. مونوکسید کربن و برق گرفتگی خطراتی هستند که در صورت استفاده و نگهداری نادرست از موتور الکتریکی رخ می دهند. پیش از این در ادامه در مورد راهنمای خرید موتور برق خانگی و صنعتی در تیرازیس فایل صحبت کردیم نکات ایمنی موتور الکتریکی آورده شده است

نکات نگهداری موتور الکتریکی

دفترچه راهنما را بخوانید

مورد اول به عنوان نکاتی در مورد استفاده از موتور الکتریکی یکی از مواردی که باید در نظر داشته باشید این است که دفترچه راهنمای ژنراتور خود را بخوانید. با این کار می توانید از اشتباهاتی که ممکن است مرتکب شوید جلوگیری کنید. اگرچه دستورالعمل های کلی برای استفاده ارائه شده است، بسته به مدل، مکان و روش احتراق ایمن و الزامات موتورهای الکتریکی ممکن است متفاوت باشد. راهنمای کار را بخوانید تا بفهمید دستگاه شما چگونه کار می کند.

عدم نصب موتور برق ثابت در نزدیکی خانه

ژنراتورها یا موتورهای برق ثابت به طور دائم توسط یک متخصص نصب می شوند. از سوی دیگر، موتورهای الکتریکی قابل حملی وجود دارند که می توانید تا زمانی که به آن نیاز دارید، در جایی نگهداری کنید. برخی از آنها می توانند از انرژی خورشیدی استفاده کنند و برخی دیگر می توانند با بنزین کار کنند. این بدان معناست که مانند موتورهای خودرو، دی اکسید کربن مضری را منتشر می کنند، چیزی که نباید در نزدیکی خانه خود داشته باشید. دفترچه راهنمای دستگاه دقیقاً مشخص می کند که موتور برق باید چقدر از خانه شما فاصله داشته باشد، اما معمولاً این فاصله حداقل 6 متر است، مکانی دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی را در نظر داشته باشید.

روشن نشدن موتور گازسوز داخل خانه

یکی از مهم ترین نکات استفاده از موتور برق گازسوز روشن نکردن این دستگاه در مکان هایی مانند گاراژ یا زیرزمین است. حتی اگر پنجره ها و درها باز باشند باز هم گاز سمی مونوکسید کربن آزاد می شود. اگر باران می بارد، سعی کنید یک سطح خشک پیدا کنید و در صورت امکان موتور الکتریکی را در یک منطقه باز و سایه روشن راه اندازی کنید.

از کابل پسوند یا سیم موبایل استفاده نکنید

اغلب سیم‌کشی‌های خانگی و سیم‌کشی موبایل برای کنترل مقدار برق تولید شده توسط موتور الکتریکی طراحی نشده‌اند. اگر به کابل یا سیم طولانی تری نیاز دارید، چند کابل سازگار با موتور الکتریکی را برای استفاده در فضای باز آماده کنید.

خنک نگه داشتن دستگاه یکی از نکات استفاده از موتور الکتریکی است

مخزن بنزین موتور الکتریکی همیشه در بالا قرار دارد. اگر در حالی که موتور برق داغ است بنزین بریزید فاجعه رخ می دهد. اگر بنزین را در موتور داغ بریزید، خطر اشتعال وجود دارد. پس بهتر است اجازه دهید دستگاه کاملا خنک شود و سپس اقدام به پرکردن مخزن کنید. همچنین توجه داشته باشید که وقتی موتور الکتریکی کار می کند باک را پر نکنید.

خنک نگه داشتن دستگاه یکی از نکات استفاده از موتور الکتریکی است

از موتور الکتریکی روی سطح صاف استفاده کنید

بسیاری از موتورهای الکتریکی کوچک دارای سیستم روانکاری هستند که روغن را روی قطعات متحرک می پاشند. اگر دستگاه روی زمین هموار باشد، این سیستم به خوبی کار می کند. اما اگر الکتروموتور را روی سطح شیبدار (معمولاً بیش از 10 درجه) قرار دهید، روغن روی قطعات متحرک پخش نمی شود و در نتیجه قطعات خشک می مانند که در نتیجه باعث شکستگی و از کار افتادن موتور الکتریکی می شود. .

محدود کردن استفاده از کابل بلند یکی از نکات استفاده از موتور الکتریکی است

موتورهای الکتریکی می توانند پر سر و صدا باشند، بنابراین اکثر کاربران از آنها تا حد امکان دور از خانه استفاده می کنند. تا زمانی که از کابل 15 آمپری در فضای باز استفاده می کنید، مشکلی وجود ندارد. اما حتی این نوع کابل هم محدودیت هایی دارد. هرگز از کابل بلندتر از 20 متر استفاده نکنید. استفاده از کابل های بلندتر باعث سایش زودرس موتور و کمپرسور دستگاه می شود.

جلوگیری از سرقت یکی از نکات ایمنی موتور الکتریکی است

تنها چیزی که بدتر از صدای جیغ موتور بنزینی در بیرون اتاق خواب شماست، سکوت پس از دزدیده شدن یک موتور الکتریکی گران قیمت است. می توانید از میله یا قلاب، زنجیر و قفل استفاده کنید و امنیت موتور برق منزل خود را افزایش دهید.

به خاطر داشته باشید که چه زمانی بنزین موتور الکتریکی شما تمام می شود

برخی از موتورهای الکتریکی ارزان قیمت با تنظیم کننده های ولتاژ اقتصادی با تمام شدن گاز قطع می شوند. همانطور که موتور الکتریکی کار نمی کند، بار الکتریکی در خانه شما می تواند میدان مغناطیسی باقیمانده را از سیم پیچ های ژنراتور تخلیه کند. گاهی ممکن است مخزن دستگاه را پر کنید اما برق تولید نشود، در این صورت باید دستگاه خود را برای تعمیر آماده کنید. در هر صورت هر چند وقت یکبار باید موتور برق خود را سرویس کنید.

روغن موتور برق و فیلتر کافی داشته باشید

اکثر موتورهای الکتریکی جدید پس از 25 ساعت به اولین تعویض روغن خود نیاز دارند. شما باید روغن موتور مناسب و یک فیلتر روغن اضافی برای استفاده در مواقع طوفان داشته باشید. توجه داشته باشید که از نگهداری مواد قابل اشتعال مانند بنزین در مکان های گرم خودداری کنید.

روغن موتور برق و فیلتر کافی داشته باشید

از تغذیه برگشتی خودداری کنید

هنگامی که یک موتور الکتریکی بدون قطع شدن از سیستم برق به سیستم سیم کشی خانه متصل می شود، تغذیه برگشتی ممکن است رخ دهد. متداول ترین روشی که این اتفاق می افتد، اتصال مستقیم موتور الکتریکی به تابلو یا مدار خانه شما است. این پدیده بسیار خطرناک است. اگر موتور الکتریکی شما دوباره روشن شود، در صورت وصل مجدد برق، ممکن است موتور الکتریکی به شدت آسیب ببیند.

تعمیر و نگهداری موتور برق بنزینی

موتور الکتریکی خود را هر 2 سال یک بار سرویس کنید. حتی اگر از دستگاه استفاده نمی کنید، باید آن را سرویس کنید. تاریخ هایی را انتخاب کنید که در معرض شرایط آب و هوایی شدید نیستند. به عنوان مثال فصل بهار و پاییز زمان مناسبی برای سرویس دهی است. اگر از تعمیر و نگهداری موتور برق بنزینی خود و … غافل شوید، خیلی زود دستگاه خود را از دست خواهید داد.

چگونه باید از موتور برق بنزینی و … مراقبت کنم؟

با بررسی وضعیت کلی موتور الکتریکی خود شروع کنید. به دنبال قطعات خورده، کابل های شل، دکمه های گیر کرده و غیره باشید. اتصالات شل و سیم های فرسوده را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که اطراف موتور الکتریکی تمیز است و هرگونه آلودگی را از بدنه دستگاه پاک کنید. مطمئن شوید که مکانی را برای قرار دادن موتور الکتریکی انتخاب کرده اید که تمیز باشد و به دینام وارد نشود.

ولتاژ باتری را نیز بررسی کنید. به طور کلی بهتر است باتری موتور برق خود را هر 2 تا 3 سال یکبار تعویض کنید. مطمئن شوید که بسته به الگوی استفاده خود، سالانه یا دو سال یکبار موارد زیر را جایگزین کنید:

  • پمپ سوخت
  • توربو شارژر
  • انژکتورها
  • تنظیم کننده ولتاژ اتوماتیک

زمان تعویض روغن موتور بنزینی و…

اکثر موتورهای الکتریکی جدید تنها پس از 20 ساعت نیاز به تعویض روغن دارند. پس از آن باید روغن قدیمی را دور بریزید و هر 50 یا 60 ساعت یکبار روغن اضافه کنید. اگر برای مدت طولانی از موتور الکتریکی استفاده نمی کنید، می توانید آن را به اندازه ای روشن نگه دارید که نیاز به تعویض روغن داشته باشید و روغن مورد نیاز خود را قبل از طوفان یا هرگونه قطع برق احتمالی دریافت کنید.

از مصرف بنزین بی کیفیت خودداری کنید

سوخت بی کیفیت باعث ایجاد مشکلات راه اندازی در موتورهای الکتریکی می شود. برای به حداقل رساندن آسیب سوخت باید از تثبیت کننده سوخت استفاده کنید. توصیه می شود موتور برق خود را خاموش کنید، صبر کنید تا خنک شود و باک را خالی و تمیز کنید و سپس دستگاه خود را با سوخت با کیفیت روشن کنید.

آیا از موتور الکتریکی استفاده نمی کنید؟ هر چند وقت یکبار دستگاه را روشن کنید

موتور الکتریکی را به طور مرتب روشن کنید. اگر به طور مرتب از آن استفاده نمی کنید، توصیه می شود هر 3 ماه یکبار آن را روشن کنید تا از حفظ عملکرد خود مطمئن شوید. حداقل بعد از هر 6 ماه تعمیر، 2 بار آن را روشن کنید. بررسی یکی این است که موتور روشن می شود، بررسی دوم این است که مطمئن شوید موتور به خوبی کار می کند.

نکاتی در مورد استفاده از موتور الکتریکی

زمان کار طولانی؛ دمای بالا و محیط می تواند بر عمر و مصرف روغن تأثیر بگذارد، موتورهای الکتریکی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند در مقایسه با موتورهای الکتریکی که به طور مداوم استفاده می شوند، نیاز به تعویض روغن کمتری دارند.

موتورهای الکتریکی که معمولاً در ماه های تابستان در زیر نور آفتاب گرم استفاده می شوند، روغن را به راحتی مصرف می کنند. زیرا گرمای موتور به همراه گرمای خورشید به سرعت روغن را تجزیه می کند.

استفاده از ژنراتور در شرایط گرد و غبار یا کثیف نیاز به تعویض مکرر روغن دارد.

این روزها اکثر موتورهای الکتریکی دارای اینورتر دارای سنسوری هستند که در صورت تشخیص کم شدن روغن، از روشن شدن دستگاه جلوگیری می کند. این به جلوگیری از آسیب موتور کمک می کند. در چنین شرایطی ابتدا سطح روغن موتور را بررسی کنید، در صورت لزوم روغن را اضافه یا تعویض کنید.

نکاتی در مورد استفاده از موتور الکتریکی

صرف نظر از نوع روغن، دفعات تعویض روغن به عواملی مانند سن ژنراتور، کاربری، بار و مارک روغن مورد استفاده بستگی دارد. مقدار روغن موتور برق بنزینی و غیره به اندازه مخزن سوخت شما بستگی دارد.

نوع موتور الکتریکی مورد نظر می تواند بسیار متفاوت باشد زمان تعویض روغن موتور بنزینی است نفوذ. به طور کلی موتورهای الکتریکی دیزلی روغن را بسیار سریعتر از موتورهای برق گازی مصرف می کنند.

به طور کلی دو نوع روغن موتور معمولی و مصنوعی وجود دارد. روغن موتور معمولی به راحتی می سوزد، یعنی نیاز به تعویض مکرر دارند. فرموله شده بر روی سایر روغن های مصنوعی، ماندگاری بیشتری دارند، در دماهای بالاتر پایدارتر هستند و به تغییرات کمتری نیاز دارند.

تعمیر و نگهداری موتور الکتریکی پس از استفاده

موتور الکتریکی خود را پس از استفاده تمیز کنید. این به معنای پاک کردن روغن، گل، سوخت و غیره است.

در صورت مشاهده علائم خوردگی، آن را با یک محصول بازدارنده رفع کنید.

موتور الکتریکی را به درستی نگهداری کنید. دستگاه شما نباید در معرض رطوبت یا آب قرار گیرد. باید آن را در جای خشک و دور از گرد و غبار، گل و لای، خاک و غیره نگهداری کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در آموزش نکات مهم نگهداری و استفاده از موتور برق امروز در تیرازیس فایل سعی کردیم موارد مهمی که به افزایش عمر موتور برق شما کمک می کند را بیان کنیم. اگر موردی وجود دارد که در این مقاله به آن اشاره نکرده ایم، می توانید آن را در قسمت نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.