آموزش راه اندازی مودم ADSL از صفر تا صد


در کنار درگاه اتصال خط تلفن ADSL، چندین پورت برای اتصال کابل شبکه (RJ45) تعبیه شده است که با استفاده از آنها می توان مودم ADSL را با استفاده از کابل داخل جعبه به صورت بی سیم به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل کرد. در واقع اکثر مودم های بی سیم علاوه بر اتصال بی سیم، چندین پورت شبکه را نیز در اختیار کاربر قرار می دهند تا در صورت لزوم از آن استفاده کند.

یکی از کاربردهای مهم پورت شبکه این است که در هنگام راه اندازی اولیه مودم ADSL به جای روشن کردن آن برای تنظیمات مودم بی سیم، از طریق کابل به آن متصل شوید تا امنیت بیشتری برای شبکه شما فراهم شود. فراموش نکنید که هر اطلاعاتی می تواند برای هکرها مفید باشد. به خصوص اگر نام مودم با مدل آن در زمان راه اندازی اولیه مطابقت داشته باشد.

افراد سودجو می توانند با جستجوی نام و برند مودم شما، نقاط آسیب پذیر آن را بیابند و سپس سناریوی مناسبی برای نفوذ به شبکه شما طراحی کنند. همچنین به غیر از نام شبکه که ممکن است بر اساس برند سازنده باشد، نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض یک مودم تازه راه‌اندازی یا تنظیم مجدد قابل حدس است و توسط یک هکر قابل یافتن است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این مقاله نحوه ایمن سازی مودم و شبکه خانگی خود را بخوانید.

در نهایت، با برقراری اتصالات، اکنون می توانید آداپتور مودم را وصل کرده و آن را روشن کنید. اگر اتصال به کامپیوتر یا لپ تاپ از طریق کابل انجام شود که هیچ کدام نیست. در غیر این صورت دکمه فیزیکی وای فای پشت مودم را فشار دهید تا روتر به یک مودم بی سیم تبدیل شود و بتوانید از طریق گوشی یا لپ تاپ خود به آن متصل شوید.

اما پس از اتصال کابل ها به مودم، برق و کامپیوتر، چراغ های نشانگر روی مودم باید روشن شوند (چراغ پاور: روشن، چراغ ADSL: روشن، چراغ بی سیم: روشن). اگر از طریق کابل به کامپیوتر وصل شده اید و سیم و بی سیم خاموش است، یکی از چراغ های LAN روشن می شود.

تنظیمات مودم D-Link

پس از روشن کردن مودم و بررسی چراغ های نشانگر وضعیت، اکنون باید وارد تنظیمات مودم شده و آن را پیکربندی کنید. تنظیمات مودم D-Link تفاوت زیادی با تنظیمات مودم TP Link وجود ندارد. اما برای راه اندازی مودم دی لینک مراحل زیر را دنبال کنید.

قسمت اول: راه اندازی مودم اینترنتی

مرحله اول: ابتدا از طریق کابل یا بی سیم به مودم متصل شوید. سپس، مرورگر خود را در نوار آدرس باز کنید 192.168.1.1 و سپس کلید enter را فشار دهید. یک صفحه باید بارگذاری شود و نام کاربری و رمز عبور شما را بخواهد. به طور پیش فرض، این مقادیر در تنظیمات اولیه مودم یا پس از تنظیم مجدد، admin خواهند بود. بنابراین در قسمت User Name گزینه Admin را انتخاب کرده و سپس در کادر پایین رمز عبور admin را تایپ کنید.