آموزش جدید ۱۱ راه حل مشکل قطع صدا در ویندوز ۱۰


آیا از نداشتن صدا در ویندوز 10 خسته شده اید؟ 🔈 قطع شدن صدا یکی از مشکلاتی است که بسیار آزاردهنده است، ممکن است کامپیوتر شما به دلیل مشکلات سخت افزاری یا نرم افزاری ساکت باشد. در ادامه این مقاله تیرازیس فایل 11 راه جدید برای حل مشکل قطع صدا در ویندوز 10 را آموزش می دهد.

نحوه رفع مشکل صدای متناوب در ویندوز 10

نحوه رفع عدم صدا در ویندوز 10

همانطور که در بالا اشاره کردیم دلیل قطع شدن صدا در ویندوز 10 می تواند سخت افزاری یا نرم افزاری باشد. گاهی اوقات آپدیت جدید ویندوز 10 یا نصب درایور صوتی یا نرم افزار صوتی می تواند مشکل را حل کند. حتی یافتن تضادهای نرم افزاری می تواند به حل مشکل کمک کند. صرف نظر از اینکه چه چیزی باعث می شود ویندوز 10 شما صدا نداشته باشد، در اینجا راه حل هایی وجود دارد که می توانید برای بازگرداندن صدا به سیستم ویندوز خود امتحان کنید.

سطح صدا را بررسی کنید و زمانی که صدایی در ویندوز 10 وجود ندارد کسل کننده نباشید

اگر از مشکل عدم صدا در ویندوز 10 رنج می برید، بهتر است سیستم خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که سیستم را خراب نکرده اید. روی نماد Volume در گوشه سمت راست پایین سیستم خود کلیک کنید تا نوار اصلی صدا را بررسی کنید. مطمئن شوید که صدا را قطع نکنید یا صدا را خیلی کم نکنید. اگر سیستم خود را روت کرده اید، باید یک X در کنار نماد بلندگو ببینید.

پس از آن روی همان آیکون Volume کلیک راست کرده و Open Volume mixer را انتخاب کنید تا سطح صدا را که تنظیم کرده اید مشاهده کنید. در صورت نیاز، اینها را فعال کنید و تأیید کنید که به طور ناخواسته بی صدا نیستند یا خیلی کم نیستند که شنیده نمی شوند.

بررسی سطح صدا و قطع نشدن صدا در هنگام عدم وجود صدا در ویندوز 10

همچنین شایان ذکر است که برخی از برنامه ها می توانند کنترل دستگاه صوتی شما را در دست بگیرند، بنابراین شما چیزی از دستگاه های دیگر نخواهید شنید. به عنوان مثال، هنگام استفاده از هدفون بلوتوث، Discord call می تواند صدای برنامه های دیگر را مسدود کند. قبل از اقدام به راه حل های بعدی، بهتر است سیستم خود را ریستارت کنید.

بررسی سطح صدا و قطع نشدن صدا در هنگام عدم وجود صدا در ویندوز 10

مطمئن شوید که از خروجی صوتی صحیح استفاده می کنید

اگر با مشکل قطع صدا در ویندوز 10 مواجه هستید و بیش از یک دستگاه خروجی صدا را به سیستم خود متصل کرده اید، ممکن است ویندوز صدا را از طریق دستگاه اشتباهی پخش کند. برای تغییر دستگاه مورد استفاده برای پخش، روی نماد Volume در بالای نوار لغزنده صدا دوبار کلیک کنید، اگر بیش از یک دستگاه فعال دارید، نام دستگاه فعلی را مشاهده خواهید کرد. روی نام این دستگاه کلیک کنید تا منوی تمام دستگاه های موجود باز شود، سپس خروجی مورد نظر را از لیست انتخاب کنید.

مطمئن شوید که از خروجی صوتی صحیح استفاده می کنید

این فقط یک تعویض‌کننده سریع است، بنابراین ممکن است همه دستگاه‌های موجود را نشان ندهد. برای مشاهده لیست کامل دستگاه های صوتی اضافه شده به سیستم خود، روی نماد Volume راست کلیک کرده و Open Sound settings را انتخاب کنید. این به عنوان یک میانبر برای رفتن به تنظیمات > سیستم > صدا عمل می کند.

در این صفحه روی Manage sound devices در Choose your output device کلیک کنید تا همه دستگاه های متصل به سیستم خود را ببینید. از دکمه تست برای تست صدا در ویندوز 10 استفاده کنید. ممکن است لازم باشد پس از تغییر دستگاه های خروجی، سطح صدا را دوباره بررسی کنید.

قسمت Disabled را بررسی کنید تا مطمئن شوید دستگاهی را که می خواهید استفاده کنید غیرفعال نکرده اید. روی گزینه ای کلیک کرده و Enabled را انتخاب کنید تا دستگاه فعال شود. اگر خروجی صوتی مورد نظر خود را نمی بینید، از مراحل زیر استفاده کنید. بلندگوها، هدفون یا سایر دستگاه های صوتی شما نیاز به عیب یابی بیشتری دارند.

مطمئن شوید که از خروجی صوتی صحیح استفاده می کنید

با بررسی کابل های صدا و اتصالات بی سیم، مشکلات صدا را در ویندوز 10 برطرف کنید

در مرحله بعد، باید اتصالات فیزیکی همه دستگاه های صوتی خود را بررسی کنید، به خصوص اگر خروجی مورد نظر در منوهای بالا نمایش داده نمی شود. مطمئن شوید که همه کابل های صدا و برق شل نباشند و به درستی وصل شده باشند. مطمئن شوید که کابل های صوتی را به پورت های صحیح وصل کرده اید. به طور کلی دستگاه های خروجی صدا باید به درگاه سبز رنگ که گاهی اوقات نماد هدفون یکسانی دارد وصل شوند.

اگر کابلی فرسوده، بیش از حد خم شده یا آسیب دیده باشد، ممکن است غیرقابل استفاده باشد. برای ایجاد یک اتصال خوب ممکن است مجبور شوید آن را تکان دهید. در صورت امکان، کابل های فرسوده و آسیب دیده خود را تعویض کنید.

برای دستگاه های صوتی بی سیم مانند هدفون، به تنظیمات > دستگاه ها > بلوتوث و سایر دستگاه ها بروید و مطمئن شوید که دستگاه خود را به درستی به سیستم متصل کرده اید. اگر از هدفون بلوتوث برای گوشی، تبلت، تلویزیون یا سایر دستگاه های خود استفاده می کنید. ابتدا آنها را از دستگاه جدا کنید، سپس دوباره آنها را به سیستم خود وصل کنید. در نهایت، سعی کنید همه دستگاه‌های صوتی را از سیستم خود جدا کنید، به جز دستگاهی که می‌خواهید برای تشخیص اینکه آیا چیزی باعث تداخل شده است یا خیر.

با بررسی کابل های صدا و اتصالات بی سیم، مشکلات صدا را در ویندوز 10 برطرف کنید

فعال سازی صدا در ویندوز 10 با عیب یاب Windows Audio

استفاده از Windows Audio Troubleshooter به شما در شناسایی و رفع مشکلات کمک می کند. گاهی اوقات این ابزار همه مشکلات را برطرف نمی کند اما ارزش امتحان کردن را دارد. به Settings > Update & Security > Troubleshooter > Additional troubleshooters رفته و Playing Audio را انتخاب کنید. دستورالعمل های نمایش داده شده روی صفحه را دنبال کنید.

با Windows Audio Troubleshooter صدا را در ویندوز 10 فعال کنید

درایورها دلیل قطع شدن صدای لپ تاپ در ویندوز 10 هستند

قبلا نحوه به روز رسانی درایورهای لپ تاپ و کامپیوتر ویندوز 10، 8 و 7 را در Enzel Web به شما آموزش دادیم. درایورها معمولاً پس از پیکربندی اولیه به خوبی کار می کنند، اما بعداً ممکن است قدیمی یا آسیب ببینند و مشکلاتی ایجاد کنند و نیاز به به روز رسانی داشته باشند. ویندوز 10 چند گزینه برای مقابله با یک درایور مشکل دار ارائه می دهد که می توانید آنها را در Device Manager بیابید که می توانید با کلیک راست روی دکمه Start یا فشار دادن Win + X از منوی ظاهر شده به آنها دسترسی پیدا کنید.

ابتدا می توانید سعی کنید به سادگی درایور را به آخرین پیکربندی که در آن به خوبی کار می کرد بازیابی کنید. برای این کار روی Audio inputs and outputs در Device Manager کلیک کنید. بر روی دستگاه صوتی مورد استفاده خود کلیک راست کرده، Properties را انتخاب کرده و به تب Driver بروید.

در صورت امکان گزینه Roll Back Driver را انتخاب کنید تا ویندوز 10 فرآیند استفاده از درایور قبلی را شروع کند. با این حال، این گزینه تنها در صورتی در دسترس است که درایور قدیمی‌تری وجود داشته باشد که بتوان آن را بازیابی کرد.

اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، باید درایور را حذف کنید یا درایور را به روز کنید. در Device Manager بر روی دستگاه مورد نظر کلیک راست کرده و Uninstall Device را انتخاب کنید. با این کار درایور حذف می شود و می توانید نسخه جدید را دوباره نصب کنید.

درایورها باعث می شوند صدای لپ تاپ در ویندوز 10 قطع شود

قبل از حذف؛ آخرین نسخه درایور را از وب سایت سازنده دانلود کنید. می توانید با جستجوی نام دستگاه خود و افزودن درایور در گوگل دانلود کنید. تا حد امکان از سایت های خارجی استفاده نکنید. پس از حذف، سیستم را ریستارت کرده و اقدام به نصب نسخه جدید کنید.

به‌روزرسانی کدک صوتی با وضوح بالا IDT

اگر با مشکل صدای لپ تاپ لنوو، ایسوس و … مواجه شده اید، باید بدانید که ممکن است برخی از سیستم ها نیاز به آپدیت دستی IDT High Definition Audio CODEC داشته باشند. همانطور که در بالا توضیح داده شد به Device Manager بروید. روی قسمت Sound, video and game controllers کلیک کنید، اگر IDT High Definition Audio CODEC را مشاهده کردید، روی آن کلیک راست کرده و گزینه Update driver را انتخاب کنید. بسته به سیستم ممکن است این گزینه را مشاهده نکنید پس به راه حل بعدی مراجعه کنید.

در صفحه بعد، Browse my computer for drivers را انتخاب کنید و سپس به ما اجازه دهید از لیست درایورهای موجود در سیستم انتخاب کنیم. این به شما امکان می دهد از درایورهای از پیش نصب شده روی سیستم خود انتخاب کنید.

مطمئن شوید که Show compatible hardware انتخاب شده است. سپس در قسمت Model گزینه High Definition Audio Device و سپس Next و در نهایت Yes را انتخاب کنید. ممکن است لازم باشد سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید تا تغییرات اعمال شوند.

به‌روزرسانی کدک صوتی با وضوح بالا IDT

درایور Realtek و رفع مشکل صدای لپ تاپ در ویندوز 10

بسته به سازنده و سخت افزار سیستم شما، ممکن است یک درایور صوتی Realtek به جای IDT داشته باشید. ابتدا، همان فرآیند IDT که در بالا توضیح داده شد را دنبال کنید و به‌روزرسانی‌های درایور Realtek را بررسی کنید. اگر کار نکرد، چند راه حل خاص وجود دارد که باید امتحان کنید.

درایورهای وای فای خود را به روز کنید

یکی از راه حل های رایج برای زمانی که ویندوز 10 صدا ندارد، بر غیرفعال کردن درایورهای Realtek WLAN، حذف نصب و سپس نصب مجدد آخرین نسخه تمرکز دارد.

ابتدا به وب سایت Realtek بروید و آخرین نسخه درایور قابل اجرا برای سیستم خود را دانلود کنید. سپس دوباره Device Manager را باز کنید و درایورهای Realtek Wireless LAN خود را جستجو کنید. اینها باید تحت آداپتورهای شبکه و با برچسب Realtek و Wireless باشند.

روی درایور کلیک راست کرده و Uninstall device را بزنید. اکنون به فایل درایور جدیدی که دانلود کرده اید بروید، محتویات آن را استخراج کنید، فایل نصب setup.exe یا مشابه آن را پیدا کنید و دستورالعمل ها را دنبال کنید. پس از نصب، باید سیستم خود را ریستارت کنید.

علاوه بر این، می توانید از 11 ابزار برتر برای به روز رسانی، نصب و دانلود درایورهای لپ تاپ و کامپیوتر استفاده کنید.

رفع مشکل قطع صدا در ویندوز 10 با غیرفعال کردن جک صوتی پنل جلویی

می توانید با دوبار کلیک کردن روی نماد بلندگوی Realtek که در گوشه سمت راست پایین صفحه ظاهر می شود شروع کنید. می توانید با کلیک بر روی فلش کوچک کنار نماد باتری به این بخش دسترسی پیدا کنید.

در سیستم های جدیدتر، این برنامه با Realtek Audio Console جایگزین شده است. در قسمت Device advanced settings گزینه Disable front panel jack detection را می بینید، سعی کنید این اسلایدر را فعال کنید.

رفع مشکل صدا در ویندوز 10 با غیرفعال کردن Windows Audio Enhancements

بهبودها بسته‌های داخلی هستند که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که صدای سیستم شما را بهتر یا حداقل از طرق مختلف متفاوت کنند. با این حال، Enhancements می تواند دلیل قطع شدن صدای لپ تاپ در ویندوز 10 باشد. خوشبختانه، غیرفعال کردن آن آسان است.

برای دسترسی به Enhancements، روی نماد بلندگو در سینی سیستم کلیک راست کرده و Sounds را انتخاب کنید تا پنجره صدای کنترل پنل باز شود. در اینجا، به تب Playback بروید و روی دستگاه صوتی مورد استفاده خود دوبار کلیک کنید.

در پنجره بعدی، روی تب Enhancements کلیک کنید. در اینجا، کادر Disable all enhancements را انتخاب کرده و سپس Apply را انتخاب کنید. اگر با چندین دستگاه مشکل صدا دارید، این فرآیند را برای هر کدام تکرار کنید.

رفع مشکل صدا در ویندوز 10 با غیرفعال کردن Windows Audio Enhancements

همچنین با کلیک راست بر روی دستگاه و انتخاب Set as Default Device، مطمئن شوید که دستگاه مورد نظر را به عنوان پیش فرض تنظیم کرده اید.

چگونه صدای لپ تاپ را فعال کنیم؟ با ریست کردن سرویس های صوتی ویندوز

اگر همچنان مشکل قطع صدا در ویندوز 10 را دارید، ممکن است مشکل به سرویس های صوتی ویندوز برگردد. Services را در کادر جستجوی منوی Start جستجو کنید تا Services Manager را پیدا کنید، آن را باز کنید. به پایین بروید و Windows Audio را پیدا کنید. اگر سرویس اجرا نشود، صدای سیستم شما به درستی کار نخواهد کرد. با دوبار کلیک کردن روی این سرویس و انتخاب Start می توانید آن را شروع کنید.

همچنین باید قسمت Startup type را بررسی کنید. این قسمت باید به صورت پیش فرض روی Automatic باشد، اگر چیز دیگری است آن را به Automatic تغییر دهید.

به همین ترتیب، سرویس Windows Audio Endpoint Builder را بررسی کنید زیرا برای پخش صحیح صدا نیز به آن بستگی دارد.

چگونه صدای لپ تاپ را فعال کنیم؟  با ریست کردن سرویس های صوتی ویندوز

رفع مشکل صدا در ویندوز 10 با آپدیت بایوس

نصب جدید ویندوز یا ناسازگاری سخت افزاری می تواند باعث از کار افتادن صدا در ویندوز 10 شود (اگرچه این اتفاق نادر است). در چنین مواردی باید تغییراتی در بایوس خود ایجاد کنید یا بایوس خود را به روز کنید. سیستم را مجددا راه اندازی کنید و با فشار دادن دکمه های F2 یا F12 یا Del یا هر دکمه دیگری که سیستم شما پشتیبانی می کند وارد بایوس شوید. در بایوس به دنبال تنظیماتی بگردید که به شما امکان می دهد کارت صدا را فعال یا غیرفعال کنید و مطمئن شوید که فعال است.

در مرحله بعد، نسخه بایوس خود را بررسی کنید و آن را با آخرین نسخه ارائه شده در وب سایت سازنده مقایسه کنید تا ببینید آیا به به روز رسانی بایوس نیاز دارید یا خیر.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در آموزش جدید 11 راه حل مشکل قطع صدا در ویندوز 10 تعدادی از رایج ترین راه های حل مشکل صدا را به شما آموزش دادیم. بازنشانی تنظیمات صدا در ویندوز 10 و نصب صدا در ویندوز 10 می تواند در برخی شرایط پاسخگو باشد. برای رفع مشکل صدای ویندوز 10 چه راه حل دیگری می دانید؟ نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.