آموزش تغییر، تنظیم و حذف برنامه های پیش فرض در اندروید


در ادامه می توانید اپلیکیشن های پیش فرض دسته بندی های مختلف را مشاهده کنید:

  • برنامه مرورگر: برای باز کردن لینک ها استفاده می شود. نمونه هایی از برنامه های کاربردی برای باز کردن پیوندها عبارتند از: کروم و فایرفاکس.
  • شناسه تماس گیرنده و برنامه هرزنامه: برای شناسایی تماس ها و مسدود کردن اسپمرها استفاده می شود. مثالها عبارتند از: برنامه Google Phone و Trucecaller.
  • برنامه دستیار دیجیتال: دستیار هوشمند کنترل صدا، تجزیه و تحلیل درخواست و موارد مشابه. مثال‌ها عبارتند از: Google Assistant و Alexa.
  • برنامه خانه: راه‌انداز پیش‌فرض اندروید که امکان دسترسی و سازماندهی برنامه‌ها را فراهم می‌کند. مثال‌ها عبارتند از: Pixel Launcher و Nova Launcher
  • اپلیکیشن تلفن: برقراری و دریافت تماس ها را کنترل می کند. مثال‌ها عبارتند از: برنامه Google Phone و Simple Dialer.
  • اپلیکیشن پیامک: اجازه ارسال و مدیریت پیام های متنی را می دهد. مثال‌ها عبارتند از: Google Messages و Pulse SMS.

برای پیش نمایش برنامه ها روی دسته مورد نظر ضربه بزنید. اگر بیش از یک برنامه نصب کرده اید، برنامه ای را که می خواهید به عنوان پیش فرض تنظیم کنید انتخاب کنید. با این تنظیمات، هر محتوایی که باز می کنید با استفاده از برنامه مورد علاقه شما اجرا می شود. برای مثال، اگر برنامه پیش‌فرض تلفن را تغییر دهید، با شماره‌گیری در وب راه‌اندازی می‌شود.

به یاد داشته باشید، دسته بندی های بسیار بیشتری نسبت به موارد بالا وجود دارد. به عنوان مثال، اگر یک برنامه دوربین غیر از برنامه تلفن نصب کنید، وقتی از میانبر برای باز کردن دوربین استفاده می کنید، تلفن از شما می پرسد که از کدام برنامه دوربین می خواهید استفاده کنید.

نحوه حذف برنامه پیش فرض اندروید

اگر نمی خواهید یک برنامه گزینه پیش فرض یک دسته خاص باشد، می توانید تمام تنظیمات پیش فرض آن را حذف کنید. برای این کار به Settings > Apps & Notifications > See all X apps رفته و اپلیکیشن مورد نظر را حذف کنید.

در این صفحه در صورت نیاز قسمت Advanced را باز کنید و به صورت پیش فرض روی Open ضربه بزنید. اگر برنامه برای هر عملیاتی روی حالت پیش فرض تنظیم شده باشد، دکمه Clear defaults یا Clear default preferences را در پایین صفحه خواهید دید. برای پاک کردن تنظیمات روی این دکمه ضربه بزنید. دفعه بعد که محتوای مربوط به برنامه را باز می کنید، می توانید برنامه های دیگر را انتخاب کنید.