آموزش تصویری ساخت ربات تلگرام


تلگرام به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین پیام‌رسان‌های دنیا، در آستانه ده سالگی خود قرار دارد که به دلیل تمرکز بی‌وقفه روی کاربر، توجه بسیاری از کارشناسان را به خود جلب کرده است. این اپلیکیشن دارای امکانات فراوانی از جمله ایجاد کانال، چت متنی، ارسال پیام های صوتی یا تصویری خصوصی، تماس های تصویری و صوتی، همه به صورت رمزگذاری شده و یا حتی ارسال پیام با امکان حذف خودکار، ایجاد گروه و … می باشد که هر کدام می توانند او به تفصیل توضیح داده شود. از ویژگی های این اپلیکیشن تنظیماتی است که گاهی ممکن است برخی از کاربران به آموزش تلگرام نیاز داشته باشند.

با توجه به پیامی که پاول دوروف، مدیرعامل و موسس اپلیکیشن تلگرام در کانال شخصی خود منتشر کرد، تا پایان سال 2022 (یکشنبه 1401) این پیام رسان به 700 میلیون کاربر فعال رسید و توانست در بین 5 اپلیکیشن برتر قرار گیرد. در دنیا از نظر تعداد . سال گذشته سیاست حفظ حریم خصوصی واتس اپ دستخوش تغییراتی شد که باعث شد کاربران زیادی به تلگرام مهاجرت کنند و این موضوع به حدی فراگیر شد که تلگرام امکان انتقال چت های واتس اپ خود را به تلگرام برای کاربران فراهم کرد.

از دیگر آمارهای جالب مربوط به تلگرام، کاربران به طور متوسط ​​3 ساعت در ماه وقت می گذارند. سال گذشته بیش از 15 میلیارد پیام توسط تلگرام رد و بدل شد. روزانه 1.5 میلیون کاربر به تلگرام اضافه می شود و ارزش تلگرام به 30 میلیارد دلار می رسد.

اما یکی از قسمت های مهم تلگرام، ربات های آن است که خدمات مختلفی را ارائه می دهد، از جمله بهترین ربات های تلگرام، می توان به ربات دانلود یوتیوب و ربات ایمیل موقت اشاره کرد. تلگرام دارای ربات های متنوع زیادی است و استفاده از ربات های تلگرام چندان پیچیده نیست و هر کاربری می تواند با آنها تعامل داشته باشد. اما ساخت ربات تلگرام به روش های مختلفی انجام می شود و هر شخصی می تواند با کمک برخی پلتفرم ها و یا حتی با داشتن دانش فنی لازم برای ساخت یک ربات تلگرام پیشرفته اقدام کند. به طور کلی هر کاربر می تواند 20 ربات تلگرام بسازد و آنها را مدیریت کند.

استفاده از ربات ها برای هر کسب و کاری قابل استفاده است که بسته به خلاقیت آن کسب و کار و نوع خدمات ممکن است متفاوت باشد. اما ساده ترین استفاده از آن را می توان برای امور مشترکین نام برد که امکان ارسال پیام به مشتریان و پاسخگویی به سوالات متداول را فراهم می کند.

ربات تلگرام

ابتدا بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که ربات تلگرام چیست؟ ربات تلگرام مانند تمامی چت بات هایی است که تاکنون در پلتفرم های مختلف شبکه های اجتماعی دیده ایم، در واقع ربات تلگرام اپلیکیشن کوچکی است که در کانال های تلگرامی یا به صورت مستقل راه اندازی شده و به کاربرانی با قابلیت هوش مصنوعی خدمات رسانی می کند. می توان گفت ربات های تلگرام مانند حساب های کاربری ویژه تلگرام هستند که برای عضویت نیازی به شماره موبایل ندارند.

ربات تلگرام برای شبیه سازی مکالمه، ارتباط و تعاملات انسانی طراحی شده است. در واقع با ساخت یک ربات تلگرام حرفه ای می توانید رباتی طراحی کنید که آموزش می دهد، جستجو می کند، برای بازی استفاده می شود و یا به هر شکلی می توان با سرویس های مختلف ادغام کرد.

ربات های تلگرام از API هایی استفاده می کنند که به عنوان برنامه های شخص ثالث در تلگرام شناخته می شوند. کاربران می توانند با ارسال پیامک، عکس، مکان، داده، دستورات و درخواست با ربات ها تعامل داشته باشند.

روش های ساخت ربات تلگرام

راه های مختلفی برای ساخت ربات تلگرام وجود دارد و می توانید ربات خود را از ابتدا با استفاده از پایتون یا PHP بسازید. اما راه های ساده تری برای طراحی ربات تلگرام خود بدون نیاز به برنامه نویسی و دانش فنی وجود دارد. در این روش ها باید از پلتفرم های دیگری مانند Manybot یا FlowXO استفاده شود.

از طرفی با استفاده از سرویس Azure مایکروسافت می توانید یک ربات تلگرام نیز بسازید. البته پیش نیاز تمامی این روش ها استفاده از ربات پدر، ربات رسمی تلگرام برای ساخت API اختصاصی ربات و استفاده از آن در پلتفرم های دیگری است که امکان ارائه گزینه های مختلف در ربات تلگرام را فراهم می کند. در ادامه نحوه ساخت ربات تلگرام را توضیح خواهیم داد. مثل همیشه تیرازیس فایل را دنبال کنید.

آموزش ربات تلگرام

اولین پیش نیاز ساخت ربات تلگرام داشتن اکانت تلگرام است. پس یک حساب کاربری تلگرام بسازید و نسخه دسکتاپ اپلیکیشن را روی سیستم خود نصب کنید.

مرحله اول: پس از ایجاد حساب کاربری و نصب نسخه دسکتاپ اپلیکیشن، باید ربات BotFather را روی حساب کاربری مورد نظر اجرا کنید. تمام ربات هایی که در تلگرام وجود دارند با استفاده از این ربات اصلی تلگرام ایجاد شده اند. پس نام BotFather را در قسمت جستجوی تلگرام وارد کنید و منتظر نتیجه باشید.