آموزش برنامه نویسی به کودکان در سن 8 سالگی


در سال 2014، انگلستان اولین کشور در جهان بود که برنامه نویسی کودکان را برای دانش آموزان دبستانی اجباری کرد. در سال های پس از آن، بسیاری از کشورها این کار را کرده اند آموزش برنامه نویسی به کودکان اکنون تعداد قابل توجهی از مدارس تدریس می کنند برنامه نویسی کودکان آنها می پردازند آموزش برنامه نویسی به کودکان فواید بسیاری دارد، از جمله مهارت های حل مسئله، خلاقیت، اعتماد به نفس، تفکر محاسباتی و غیره.

اما با تمام این اوصاف برخی مخالف برنامه نویسی کودکان هستند و فکر می کنند 8 سالگی برای کودکان برای یادگیری کدنویسی زود است. در این پست به بررسی چهار استدلال علیه آموزش کدنویسی به کودکان می پردازیم و دلیل مخالفت خود را با آنها توضیح می دهیم. به نظر شما آموزش برنامه نویسی برای کودکان 8 ساله مناسب است؟ اینجا در ایرانیان سایبر، پاسخ کاملاً مثبت است. البته در سطح جهانی به عنوان مثال دوره های اسکرچ برای کودکان 8 تا 16 سال ارائه می شود.

برنامه نویسی کودکان

سایت ایرانیان سایبر به کودکان 8 تا 18 ساله برنامه نویسی آموزش می دهد. آموزش برنامه نویسی با توجه به سن کودکان متفاوت است. برای ورود به سایت ایرانیان سایبر می توانید عبارت www.iraniancyber.com را در آدرس اینترنتی وارد کنید. همچنین برای نمایش سایت ایرانیان سایبر می توانید عبارت ایرانی سایبر را در گوگل جستجو کنید.

  • دوره های برنامه نویسی برای کودکان 8 تا 11 سال
  • دوره های برنامه نویسی مقدماتی برای 12 تا 15 سال
  • دوره های برنامه نویسی پیشرفته برای 15 تا 18 سال

دوره های مختلف در هر سطح ارائه می شود. برخی از این دوره ها شامل Scratch، App Inventor، آموزش پایتون، سی پلاس پلاس، جاوا و … می باشد که این دوره ها به صورت تخصصی برای کودکان و نوجوانان می باشد.

3 استدلال علیه آموزش برنامه نویسی به کودکان در سن 8 سالگی

در این قسمت 3 سوال در مورد برنامه نویسی کودک مطرح می شود سپس به هر یک پاسخ داده می شود. با ما بمان.

برنامه نویسی کودکان

1) کودکان باید بازی کنند نه اینکه به کودکان برنامه نویسی آموزش دهند

این احتمالاً پرکاربردترین استدلال علیه کودکانی است که کدنویسی را یاد می گیرند. بسیاری از کودکان در حال حاضر به تلفن و رایانه خود معتاد شده اند و مردم فکر می کنند که درس های کدنویسی فقط اوضاع را بدتر می کند. صفحه نمایش بیشتر، اعتیاد بیشتر، زمان کمتری که در خارج از منزل صرف ورزش یا کاوش در دنیای طبیعی می شود.

در محافل خاص، این نظر بسیار محبوب است. به جای آموزش کدنویسی به کودکان 8 ساله، شاید لازم باشد دقیقا برعکس این کار را انجام دهیم—کودکان را تشویق کنیم که صفحه نمایش خود را خاموش کنند و به جای آن کاری غیر دیجیتال انجام دهند. ما درک می کنیم که چرا مردم در این مورد نگران هستند، اما فکر می کنیم این ترس ها گسترده است. برنامه نویسی کودکان قرار نیست جایگزین بازی در فضای باز شود. در عوض، زمانی را که کودک در حال حاضر آنلاین می‌گذراند، جایگزین می‌کند.

به این فکر کنید، اگر یک کودک هشت ساله یک ساعت در روز را صرف یک بازی ویدیویی کند، شما به سادگی آن بازی را با یک فعالیت کدنویسی جایگزین کنید. به طور کلی، زمان نمایش کودک تغییر نمی کند، اما فعالیتی که انجام می دهد مفید خواهد بود و هنوز زمان زیادی در زندگی او برای ورزش و بازی در فضای باز وجود خواهد داشت. یک ساعت را به برنامه‌نویسی بچه‌ها بگذرانید، سپس یک ساعت را بیرون از خانه، واقعاً بسیار ساده است.

ممکن است تعجب کنید که آیا فرزندتان از جایگزینی بازی ویدیویی خود با یک درس برنامه نویسی برای کودکان خوشحال نخواهد شد. اما مهم است که به یاد داشته باشید که بهترین کلاس های کدنویسی سرگرم کننده و جذاب هستند و به کودک احساس می کنند که این یک بازی است. Scratch یک مثال عالی است: بچه ها برنامه نویسی بلوک را با ایجاد بازی ها و انیمیشن ها یاد می گیرند. این داستان‌های تعاملی روشن و جذاب هستند و جایگزینی عالی برای بازی‌های ویدیویی غیرآموزشی هستند.

همچنین شایان ذکر است که در کلاس ها آموزش برنامه نویسی به کودکان بچه ها نیازی ندارند همیشه آنلاین باشند. بچه ها می توانند پروژه های کدنویسی مورد علاقه خود را به صورت آفلاین بر روی کامپیوتر انجام دهند.

نکته مهم: ما معتقد نیستیم که برنامه نویسی کودکان مهمتر از گذراندن وقت بیرون از خانه است. هوای تازه، ورزش و گذراندن وقت با طبیعت همیشه مهم خواهد بود. کودکان 8 ساله می توانند کدنویسی را یاد بگیرند و زمانی را در خارج از خانه بگذرانند.

۲) دروس مدرسه از برنامه نویسی کودکان مهمتر است

در برنامه درسی مدرسه فضای محدودی وجود دارد و برای اینکه فضا برای دروس برنامه نویسی ایجاد شود، سایر دروس باید کاهش یابد. بعضی ها فکر می کنند که این مبادله ارزشش را ندارد و مسائل دیگر مهمتر از برنامه های کودکانه است. همه ما در زندگی روزمره خود از دروس پایه مانند انگلیسی و ریاضیات استفاده می کنیم، اما افراد بسیار کمتری از کدنویسی استفاده می کنند.

ما کاملاً موافقیم که انگلیسی و ریاضی دروس مهمی هستند، اما واقعاً فکر نمی کنیم که یک کودک 8 ساله اگر شروع به کدنویسی کند، از دروس دیگر خود عقب بماند. اگر هر اتفاقی بیفتد، احتمالا برعکس این اتفاق می افتد. دروس کدنویسی به جای جلوگیری از ایجاد مشکل، درک یک کودک 8 ساله از این موضوعات را افزایش می دهد.

موضوع دیگر بحث آموزش برنامه نویسی غیرتخصصی است. از معلمانی که در برنامه نویسی تخصص ندارند خواسته می شود تا در مدارس برنامه نویسی را به کودکان آموزش دهند. اینکه یک معلم در تدریس ریاضیات و انگلیسی مهارت دارد به این معنا نیست که بتواند برنامه نویسی هم تدریس کند. آن معلمان نمی دانند چگونه این درس ها را به درستی ارائه کنند. حوزه تخصصی آنها نیست.

کدنویسی یک فرآیند مشارکتی است که به بچه ها این فرصت را می دهد تا در یک تیم کار کنند و پروژه های خود را به خانواده و دوستان نشان دهند. کدنویسی مهارت های بین فردی مانند صحبت کردن، بیان نظرات و گوش دادن به دیگران را تشویق می کند.

جالب است بدانید برنامه نویسی کودکان بر جذابیت ریاضی و انگلیسی می افزاید. وقتی کودکان در حال یادگیری کدنویسی هستند، حل مسائل دشوار، تفکر منطقی تر و به کارگیری نظریه ریاضی را یاد می گیرند.

در مورد موضوعات هنری بیشتر چطور؟ آیا کدنویسی از این امر جلوگیری می کند؟

باز هم، پاسخ یک نه سخت است. برنامه نویسی کودک فرآیندی خلاقانه تر از آن چیزی است که بیشتر مردم تصور می کنند و فرصتی فوق العاده برای دانش آموزان ابتدایی است تا بازی بسازند، شخصیت ها را متحرک کنند و خود را به روش های خلاقانه دیگری بیان کنند. این یک راه عالی برای تمرین موضوعات دیگر مانند هنر و نوشتن است.

کلاس آموزش برنامه نویسی برای کودکان

3) آموزش برنامه نویسی به کودکان برای انتخاب شغل

متخصصان برنامه نویسی بسیار مورد توجه هستند و دستمزد خوبی دریافت می کنند، اما برخی از مردم فکر می کنند که کودکان 8 ساله برای فکر کردن به این چیزها بسیار جوان هستند. به جای نگرانی در مورد زندگی کاری آینده خود، باید از این سال ها برای استراحت، تفریح ​​و زندگی بدون فشار آموزش برای شغل آینده استفاده کنند. در اینجا دلیل دیگری وجود دارد که چرا کودکان 8 ساله نباید برنامه نویسی کنند: آنها برای شروع سفر طولانی خود به سمت حرفه برنامه نویسی کامپیوتر بسیار جوان هستند.

ما کاملاً موافقیم که دانش‌آموزان 8 ساله برای فکر کردن به آینده شغلی خود بسیار جوان هستند، اما این بدان معنا نیست که آنها نباید به کودکان کدنویسی آموزش دهند.

وقتی کودکی در دبستان ریاضی می آموزد به این دلیل نیست که در آینده یک ریاضیدان حرفه ای خواهد شد. همچنین وقتی انگلیسی یاد می گیرند، انتظار نمی رود که معلم زبان شوند. آنها این موضوعات را برای پیشرفت در سایر زمینه ها ضروری می دانند. همچنین مزایای کوتاه مدت زیادی دارد: حل مسئله، خواندن، نوشتن و سایر مهارت های قابل انتقال.

همین امر در مورد آموزش کدنویسی به کودکان نیز صدق می کند – وقتی کودک شروع به یادگیری می کند، هیچ انتظاری وجود ندارد که او به یک برنامه نویس عالی تبدیل شود. ما قبلاً به مزایای فوری یادگیری کدنویسی توسط بچه ها اشاره کردیم، اما در اینجا یک یادآوری سریع وجود دارد. برنامه نویسی کودکان در 8 سالگی مزیت هایی دارد و ربطی به آینده و شغل بلند مدت او ندارد.

  • آموزش فنی
  • حل مسئله
  • تاب آوری
  • اعتماد به نفس
  • خلاقیت
  • ارتباط
  • تفکر محاسباتی

اگر یک بچه برنامه نویس کامپیوتر شود، عالی است. اما حتی اگر اینطور نباشد، باز هم عالی است. برای تکرار این نکته: یادگیری کدنویسی ربطی به انتخاب شغل آینده ندارد. این در مورد تبدیل شدن به یک فرد بهتر و جامع تر، در دراز مدت و همچنین کوتاه مدت است.

این آزادی از برنامه نویسی بخشی از دلیلی است که چرا شروع “آموزش کدنویسی به بچه ها” عالی است. بچه‌هایی که در دبیرستان کدنویسی را یاد می‌گیرند، فشار بیشتری برای یادگیری مهارت‌های کدنویسی احساس می‌کنند – انتظار کسب نمرات خوب، یافتن شغل و ساختن زندگی. اما یک دانش آموز ابتدایی کدنویسی را در محیطی آرام و بدون هیچ رشته یا انتظاری یاد می گیرد. اگر اشتباه کنند، مهم نیست. این یک محیط امن و کم فشار است.

حرف پایانی

دلایل زیادی وجود دارد که چرا کودک 8 ساله شما باید برنامه نویسی کودک را بیاموزد، و استدلال های متقابل واقعاً قانع کننده نیستند.

اولاً، دلیلی وجود ندارد که نتوانید در حالی که زمان زیادی را در خارج از منزل می گذرانید، کدنویسی را یاد بگیرید. دوم اینکه کدنویسی مانعی برای موضوعات دیگر نخواهد داشت. بلکه آنها را راحت تر می کند. سوم اینکه آموزش برنامه نویسی به بچه ها به این معنی نیست که بعدا وارد کارهای برنامه نویسی می شوند.

متأسفانه این نکته آخر برای همه صادق نیست. بسیاری از کودکان هستند که به لپ تاپ یا کامپیوتر دسترسی ندارند. اما این بدان معنا نیست که کدنویسی نباید به کودکان 8 ساله آموزش داده شود. فقط به این معنی است که ما باید سعی کنیم با دادن فرصت های مشابه به این کودکان، یادگیری را کمی آسان کنیم.

/ انتهای گزارش

این مقاله تنها جنبه تبلیغاتی دارد و تیرازیس فایل هیچ گونه مسئولیتی در رابطه با آن نمی پذیرد.