آموزش بازیابی رمز عبور فراموش شده جیمیل به صورت ویدیویی


رمز عبور را می توان به عنوان دروازه ای در نظر گرفت که بین مهاجمان و اطلاعات ما فاصله ایجاد می کند. به همین دلیل، همیشه تأیید می شود که رمز عبور پیچیده ای داشته باشد. زیرا یافتن آن را برای هکرها و سودجویان سخت می کند. اگر به دلایل مختلف رمز عبور را فراموش کردیم چه کنیم؟

این مطلب توسط مصطفی باربر نوشته شده است 29 فروردین 1399 نوشته و به روز شده توسط مصطفی عسگری در 29 آبان 1401.

یکی از بدترین اتفاقاتی که برای کاربران اینترنت همراه با ویروس های سیستم یا خرابی هارد دیسک می افتد، فراموشی رمز عبور جیمیل است. بسیاری از افراد از جیمیل به عنوان مهم ترین وسیله ارتباطی خود استفاده می کنند و این موضوع اهمیت فراموش نکردن رمز عبور را دوچندان می کند. با این حال، نگران نباشید؛ زیرا گوگل روش هایی برای آن دارد بازیابی رمز فراموش شده برای کمک به کاربران در نظر گرفته شده است.

در ادامه چندین روش مختلف برای بازیابی رمز عبور فراموش شده جیمیل را معرفی می کنیم. پس تا پایان این مقاله با تیرازیس فایل همراه باشید.

روش های بازیابی رمز عبور جیمیل

قبل از تلاش برای یادگیری نحوه بازیابی رمز عبور جیمیل، باید بگوییم که ایجاد تغییرات در تنظیمات صفحه بازیابی اکانت جیمیل موضوع بسیار مهمی است. پس از ساخت اکانت گوگل، در قسمت پایین تنظیمات شخصی، گزینه مربوط به تغییر رمز عبور و تنظیمات بازیابی را انتخاب کنید.

در مرحله بعد وارد صفحه جدیدی می شوید که دارای چندین بخش مختلف است. در قسمت اول می توانید ایمیل دیگری را به عنوان پشتیبان معرفی کنید تا در صورت فراموشی رمز عبور از آن برای بازیابی اکانت استفاده کنید.

قسمت دوم مربوط به شماره تلفن است که بسیار مهم است. توصیه می‌کنیم هنگام ایجاد حساب جی‌میل، شماره تلفن خود را برای احراز هویت و تأیید گوگل وارد کنید تا در مواقع لزوم از آن استفاده کنید.

صفحه اطلاعات شخصی جیمیل

می توانید رمز عبور جیمیل خود را بدون نگرانی از فراموش کردن آن بازیابی کنید. توصیه می کنیم از رمزهایی استفاده کنید که علاوه بر پیچیدگی، یک رویداد مهم را به شما یادآوری کنند تا بتوانید آن را به خوبی به خاطر بسپارید.

صفحه اصلی برای انتخاب روش بازیابی ایمیل

آخرین رمز عبور به خاطر سپرده می شود

اولین راه برای بازیابی رمز فراموش شده استفاده از گزینه اصلی است که از شما می خواهد آخرین رمز عبوری را که به یاد دارید وارد کنید. هر آنچه در ذهن شما باقی مانده است، در کادر بنویسید و روی Next کلیک کنید. سپس Google درخواستی را به دستگاه ثبت شده ارسال می کند و از شما می خواهد هویت خود را تأیید کنید. آن را باز کنید و روی Yes, it’s me ضربه بزنید.

آخرین گذرواژه ای که به یاد دارید را وارد کنید

سپس باید تا شش ساعت منتظر بمانید تا Google تأیید کند که شما مالک حساب هستید و پیوند بازنشانی رمز عبور را به ایمیل شما ارسال کند. اگر رمز عبور قدیمی خود را به خاطر نمی آورید، از روش بعدی استفاده کنید.

ارسال تایید به دستگاه از قبل ثبت شده

در حالی که هنوز در صفحه بازیابی حساب هستید، روی Try other way کلیک کنید تا Google یک درخواست احراز هویت را به گوشی هوشمند شما ارسال کند. در تلفن خود، اعلان را باز کنید و روی Yes, it’s me ضربه بزنید. با این کار گوگل صحت ادعای شما را تایید می کند و پس از شش ساعت لینک بازنشانی رمز عبور برای شما ارسال می شود.

اعلان برای تأیید هویت توسط Google به تلفن هوشمند ارسال شده است

در این روش گاهی اوقات یک عدد به کاربر نمایش داده می شود. او موظف است از بین سه عددی که در اعلان ارسال شده به گوشی هوشمندش قابل مشاهده است، گزینه صحیح را انتخاب کند.

نمایشگر عددی در وسط صفحه برای نمایش در گوشی هوشمند

اگر قبلاً دستگاهی را ثبت نکرده اید که بتواند اعلان های Google را دریافت کند، روش بعدی به شما کمک می کند.

کد بازیابی رمز عبور را به ایمیل ارسال کنید

فرض کنید در هنگام ثبت نام ایمیل دیگری تنظیم کرده اید تا در مواقع اضطراری مانند فراموش کردن رمز عبور از آن استفاده کنید. با استفاده از این گزینه یک کد شش رقمی برای شما ارسال می شود که به شما امکان می دهد رمز عبور جدید تعیین کرده و دوباره به حساب کاربری خود دسترسی پیدا کنید. کافی است حساب ایمیل جایگزین خود را بررسی کنید تا کد مربوطه را ببینید، سپس آن را وارد کنید تا رمز عبور جدید دریافت کنید.

مکانی برای نوشتن ایمیل های جایگزین

بازیابی رمز عبور جیمیل از طریق پیامک

یکی دیگر از راه های بسیار ساده برای بازیابی رمز عبور حساب جیمیل، استفاده از شماره تلفن است. با انتخاب گزینه فراموش شده رمز عبور در صفحه اصلی وب سایت جیمیل و با درخواست احراز هویت و ارسال کد به شماره تلفن مشخص شده، می توانید رمز عبور اکانت جیمیل خود را به راحتی بازیابی کنید.


امنیت اکانت جیمیل خود را افزایش دهید

پس از تنظیم رمز عبور جدید، Google از شما می‌خواهد تنظیمات امنیتی مرتبط با حساب خود را بررسی کنید. اگر قبلاً شماره تلفن و ایمیل جایگزینی برای مواقع اضطراری اعلام نکرده اید، در ابتدای مقاله ذکر شد که باید این کار را انجام دهید.

شما می توانید با کلیک بر روی عکس نمایه خود در گوشه سمت راست بالای صفحه وارد تنظیمات اکانت گوگل شوید و شرایط امنیتی جیمیل را ارتقا دهید.

وارد اطلاعات حساب کاربری شوید

می توانید دوباره ایمیل و شماره تلفن خود را بررسی کنید. همچنین امکان مشاهده آخرین دستگاه هایی که از آنها وارد حساب کاربری خود شده اید نیز وجود دارد. با این کار وضعیت ورود و خروج از حساب کاربری شما مشخص می شود و در صورت مشاهده موارد مشکوک می توانید اقدامات حفاظتی را انجام دهید.

اطلاعات اولیه حساب گوگل

گزینه های دیگری در صفحه ورود وجود دارد که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید. احراز هویت دو مرحله ای به شما این امکان را می دهد که به جای وارد کردن رمز عبور و تایپ دستی، کد تأیید را به سرعت دریافت کنید.

بخش امنیت حساب گوگل


سوالات متداول

حال پس از آموزش بازیابی رمز جیمیل به سراغ سوالاتی می رویم که در ذهن برخی از کاربران مانده و به آنها پاسخ می دهیم.

آیا بازیابی رمز جیمیل بدون شماره موبایل امکان پذیر است؟

بله بازیابی رمز جیمیل بدون شماره موبایل امکان پذیر است. همانطور که در این مقاله ذکر شد، می توان از روش های ایمیل و گوشی هوشمند از پیش ثبت نام شده استفاده کرد.

آیا می توان رمز عبور فراموش شده جیمیل را با گوشی بازیابی کرد؟

بله، بازیابی رمز ایمیل از طریق گوشی هوشمند و اپلیکیشن جیمیل امکان پذیر است.

پس از فراموشی رمز عبور جیمیل چه کاری باید انجام دهم؟

اگر رمز عبور جیمیل خود را فراموش کردید نگران نباشید. فقط از یکی از روش های ذکر شده در این مقاله استفاده کنید تا به راحتی به رمز عبور خود دسترسی پیدا کنید.

مقالات مرتبط:

نتیجه

حفظ امنیت حساب جیمیل بسیار مهم است. سعی کنید همیشه رمزهایی برای حساب جیمیل خود تنظیم کنید که به راحتی آن ها را به خاطر بسپارید، اما اگر رمز عبور را فراموش کنید، دنیا تمام نشده است و بازیابی آن با سه روش ساده و کاربردی امکان پذیر است.