آموزش استفاده از قابلیت تصحیح خودکار و تصحیح غلط های املایی در Word


تصحیح اشتباهات املایی در Word می تواند زمان بر باشد. خوشبختانه، مایکروسافت دارای 365 ویژگی به نام AutoCorrect است که به شما کمک می کند تا به طور خودکار اشتباهات املایی را در Word تصحیح کنید. می توانید کلمات خاصی را که استفاده می کنید اضافه کنید و متون منحصر به فرد خود را سریعتر ویرایش کنید. امروز در آموزش استفاده از قابلیت تصحیح خودکار و تصحیح غلط های املایی در Word مراحل را به شما آموزش می دهیم.

آموزش تصحیح خودکار کلمات و متن در Word

نحوه استفاده از تصحیح خودکار در Word

چه ویراستار، چه نویسنده یا فردی که در یک سازمان کار می کند، احتمالاً هنگام تایپ در Word از کلمات خاصی استفاده می کنید. احتمالاً استفاده از تابع Find Word می تواند به شما در حذف اشتباهات املایی کمک کند یا حتی می توانید از ماکروها برای یافتن اشتباهات برجسته استفاده کنید. اما این کار ممکن است کمی طول بکشد، به همین دلیل توصیه می کنیم از قابلیت تصحیح خودکار Word استفاده کنید و کار خود را سریعتر انجام دهید.

تصحیح خودکار قابلیتی است که به طور خودکار کلماتی که معمولاً اشتباه نوشته می شوند را تصحیح می کند و علامت ها و اختصارات خاصی را با متن خاصی جایگزین می کند. همانطور که تایپ می کنید، به جای برجسته کردن متن به عنوان غلط املایی، کلمات موجود در لیست AutoCorrect به طور خودکار با املای صحیح جایگزین می شوند.

توجه داشته باشید که اگر تنظیماتی را در برنامه Word خود اعمال کرده اید که عملکرد معمول را به هم زده است، می توانید قبل از ادامه این مقاله از 5 روش بازنشانی تنظیمات Word و بازگشت به حالت اولیه استفاده کنید.

تصحیح خودکار در Word کجاست؟

می توانید با افزودن کلمات جدید به لیست جایگزین، تصحیح خودکار Word را سفارشی کنید. برای این کار می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

منوی File را انتخاب کنید.

تصحیح خودکار در Word کجاست؟

گزینه مورد نظر را انتخاب کنید.

تصحیح خودکار در Word کجاست؟

از سمت چپ روی تب Proofing کلیک کنید. روی دکمه AutoCorrect Options کلیک کنید.

تصحیح خودکار در Word کجاست؟

پنجره گزینه های AutoCorrect باز می شود.

می توانید از 8 روشی که قبلا آموزش دادیم برای غیرفعال کردن خطای گیر Word استفاده کنید.

توضیح گزینه های تصحیح خودکار کلمات در Word

هنگام کار با تصحیح خودکار در Word، گزینه های زیر را مشاهده خواهید کرد: (توجه داشته باشید که بسیاری از این تنظیمات برای متون انگلیسی اعمال می شود)

توضیح گزینه های تصحیح خودکار کلمات در Word

گزینه ها تصحیح کلمه در Word شرح
1 نمایش دکمه های گزینه های تصحیح خودکار از این گزینه برای نمایش یک دکمه یا نوار آبی کوچک در زیر متن تصحیح شده خودکار استفاده می شود. روی این دکمه کلیک کنید تا منویی نمایش داده شود که در آن می توانید تصحیح را لغو کنید یا گزینه های AutoCorrect را تنظیم کنید.
2 دو حرف اولیه را درست کنید این گزینه حروف را از حرف دوم به حروف کوچک تبدیل می کند.
3 حرف اول جملات را با حروف بزرگ بنویسید این گزینه حرف اول جمله را بزرگ می کند.
4 حرف اول خانه های جدول را بزرگ بنویسید این گزینه برای بزرگ کردن حرف اول یک کلمه در سلول جدول استفاده می شود.
5 نام روزها را با حروف بزرگ بنویسید از این گزینه برای بزرگنمایی نام روزهای هفته استفاده می شود.
6 استفاده تصادفی صحیح از کلید CAPS LOCK این گزینه برای تصحیح خطاهایی که هنگام فشردن تصادفی کلید CAPS رخ می دهد استفاده می شود.
7 هنگام تایپ متن را جایگزین کنید این گزینه کلمات صحیح را جایگزین اشتباهات تایپی می کند.
8 به طور خودکار از پیشنهادات جستجوگر املا استفاده کنید این گزینه به Word می‌گوید هنگام تایپ، غلط املایی را با کلماتی که توسط جستجوگر املا توصیه می‌شود جایگزین کند.

نحوه اضافه کردن ورودی های تصحیح خودکار در Word

با توجه به جدول بالا و انتخاب گزینه های مورد نظر خود به پایین صفحه نگاه می کنیم. در اینجا، زمانی که متن از ستون سمت چپ تایپ می شود، به طور خودکار با متن از ستون سمت راست جایگزین می شود.

متن مورد نظر را در قسمت Replace وارد کنید.

وقتی متن را تایپ می کنید، AutoCorrect فعال می شود و این کلمه جایگزین می شود.

متن را در قسمت With وارد کنید.

وقتی AutoCorrect فعال است، این متن جایگزین فیلد قبلی می شود.

نحوه اضافه کردن ورودی های تصحیح خودکار در Word

روی Add کلیک کنید.

با انجام این کار ورودی های تصحیح خودکار ایجاد می شود.

همچنین می توانید با انتخاب یک ردیف و کلیک بر روی Delete، ورودی ها را از اینجا حذف کنید. می توانید با برداشتن تیک گزینه Replace text در حین تایپ، AutoCorrect را به طور کامل غیرفعال کنید.

روی OK کلیک کنید تا پنجره Word Options بسته شود

ورودی های تصحیح خودکار ایجاد شده اند و از این پس می توانید متن را در Word به صورت خودکار تصحیح کنید.

توضیحاتی در مورد دکمه Exceptions برای تصحیح خودکار متن در Word

چه زمانی تصحیح اشتباهات در Word می توانید روی دکمه Exceptions کلیک کنید تا پنجره ای مانند تصویر زیر را مشاهده کنید که از چندین تب تشکیل شده است:

  • نامه مشت
  • کلاه های اولیه
  • اصلاحات دیگر

این گزینه ها برای کلمات با فرمت های خاص مانند نام محصول یا شرکت ایده آل هستند. نمونه‌های خوب این استثنائات کلماتی مانند iPhone هستند که نمی‌خواهید با حروف بزرگ بنویسید. کلمه یا عبارت در کادر Don’t letter بعد از یا Don’t correct (به دلخواه) ظاهر می شود. برای افزودن آن به لیست زیر روی Add کلیک کنید. پس از اتمام، روی OK کلیک کنید.

توضیحاتی در مورد دکمه Exceptions برای تصحیح خودکار متن در Word

تصحیح خودکار کلمات در Word با Math AutoCorrect

اگر معادلات را تایپ می کنید و از توابع ریاضی در Word استفاده می کنید، ممکن است بخواهید از Math AutoCorrect استفاده کنید. این هدر تقریباً مانند هدر AutoCorrect کار می کند. می‌توانید فهرستی از جایگزین‌هایی را که می‌توانید اضافه، حذف یا ویرایش کنید، ببینید.

توجه داشته باشید که وقتی AutoCorrect و Math AutoCorrect با هم استفاده می شوند. قوانین تصحیح خودکار غالب خواهد بود. همچنین، مانند AutoCorrect، می توانید با انتخاب کادر متنی Replace هنگام تایپ، Math AutoCorrect را فعال کنید. در قسمت Replace عبارتی را که می خواهید با محتوای فیلد With جایگزین کنید وارد کنید.

تصحیح خودکار کلمات در Word با Math AutoCorrect

اگر نیاز به یافتن اشتباهات املایی در مرورگر خود دارید، می توانید با استفاده از آموزش تصحیح املای فارسی را به گوگل کروم اضافه کنید و کار خود را آسان کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

همانطور که امروز در آموزش استفاده از تابع تصحیح خودکار و تصحیح غلط های املایی در Word مشاهده کردید، تصحیح خودکار Word روند سریع تری نسبت به تابع Find دارد. اگر تجربه، نظر یا پیشنهادی در رابطه با مقاله امروز دارید، می توانید آن را در قسمت نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.