آمار غیرمنتظره: فروش گرافیک اینتل به همان سطح AMD رسیده است؟


اینتل حدود یک سال است که پردازنده های گرافیکی سری Arc Alchemist را برای لپ تاپ و دسکتاپ عرضه می کند و آمارهای جدید نشان می دهد که سهم بازار این شرکت به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

بر اساس گزارش Tom’s Hardware به نقل از موسسه تحقیقاتی Jon Peddie، انویدیا با بیش از 80 درصد سهم همچنان بزرگترین تولید کننده پردازنده های گرافیکی گسسته در جهان است.

در سه ماهه چهارم سال 2022، سه شرکت انویدیا، AMD و اینتل در مجموع 13 میلیون پردازنده گرافیکی مجزا برای سیستم های دسکتاپ و لپ تاپ منتشر کردند. تعداد گرافیک های عرضه شده توسط این شرکت ها در سه ماهه چهارم سال 2021 به 26 میلیون واحد رسید. این تفاوت در آمار چندان تعجب آور نیست، زیرا فروش رایانه های شخصی در سه ماهه آخر سال گذشته به شدت کاهش یافته است.

انویدیا جایگاه خود را به عنوان برترین تامین کننده پردازنده های گرافیکی گسسته با 82 درصد از سهم بازار حفظ کرد. این پردازنده‌های گرافیکی یکی از کسب‌وکارهای اصلی انویدیا هستند و تیم سبز به شدت روی آن‌ها تمرکز دارد.

در همین حال، سهم بازار AMD از 18 درصد در سه ماهه چهارم سال 2021 به تنها 9 درصد در سه ماهه چهارم سال 2022 رسید. در همین بازه زمانی، سهم اینتل از حدود 5 درصد به 9 درصد افزایش یافت. هر یک از اینتل و AMD بیش از 1.17 میلیون کارت گرافیک مجزا در سه ماهه پایانی سال 2022 فروختند.

در نگاه اول این آمار حکایت از یک شکست بزرگ برای AMD و یک برد بزرگ برای اینتل دارد، اما نکات مهمی نیز در این بین وجود دارد. آمار فروش اینتل بر اساس گزارش های مالی و میانگین قیمت فروش محصولات این شرکت برآورد شده است. به همین دلیل، ممکن است آمار چندان دقیق نباشد. این احتمال وجود دارد که AMD همچنان از نظر فروش گسسته GPU از اینتل جلوتر باشد.

Jon Peddie Research می گوید که ارقام اینتل به تعداد کارت های گرافیکی که این شرکت در خرده فروشی عرضه کرده است، اشاره دارد. به این ترتیب نمی توان بر اساس این آمار تعداد افرادی که برای خرید گرافیک اینتل رفته اند تخمین زد. برخی از این گرافیک ها ممکن است هنوز در خرده فروشان موجود باشد. اکنون می دانیم که در کل بازار کارت های گرافیک، گرافیک های بیشتری به خرده فروشان عرضه می شود تا اینکه به مصرف کنندگان فروخته می شود.

با این حال، موفقیت اینتل در بازار پردازنده گرافیکی را نمی توان نادیده گرفت. تیم آبی برای چندین دهه به عنوان بزرگترین تامین کننده گرافیک یکپارچه شناخته شده است، اما در اواخر سال 2020 به بازار گرافیک گسسته بازگشت.