آلودگی نوری پیوند باستانی بشر با ستارگان را قطع کرده است


حیوانات مهاجر، از جمله پرندگان و حشرات، توسط “آسمان خراش” های خیره کننده شهرها از مسیرهای پرواز طبیعی خود منحرف می شوند. در تابستان 2019، میلیون‌ها ملخ مهاجر به لاس‌وگاس هجوم آوردند، زیرا پرتوهای یادبود نورانی 11 سپتامبر، گله‌های پرندگان مهاجر شب‌پرواز را مانند آهن‌ربا جذب می‌کرد.

این پرندگان که با نورهای شهر پرت شده اند، با آسمان خراش ها برخورد می کنند. جمعیت حشرات در سراسر جهان در حال کاهش است و آلودگی نوری زندگی شبانه آنها را مختل می کند.

آلودگی نوری چیست؟

آلودگی نوری ناشی از همان مکانیسمی است که آسمان را در طول روز آبی می کند. نور خورشید شامل تمام رنگ های رنگین کمان است که هر کدام دارای طول موج متفاوتی هستند. هوای اطراف ما از ذرات کوچک (مانند مولکول های اکسیژن و دی اکسید کربن) تشکیل شده است.

هنگامی که نور خورشید از هوا عبور می کند، با این اجزا برخورد می کند و در جهات تصادفی پراکنده می شود. نور آبی (طول موج کوتاهتر) بیشتر از نور قرمز (طول موج بلندتر) پراکنده می شود. در نتیجه چشمان ما نور آبی بیشتری از آسمان در همه جهات دریافت می کنند.

این اجزای هوا باعث می شوند آسمان در شب روشن شود. بخش کوچکی از نورگیر نتیجه منابع نور طبیعی مانند نور ستاره و جو زمین است. اما بیشتر نوری که نورگیر را می سازد مصنوعی است.

آلودگی نوری بر توانایی ما برای مطالعه جهان تأثیر می گذارد. حتی رصدخانه های جدیدی که بر فراز قله های دور ساخته شده اند نیز تحت تأثیر گسترش شهری قرار دارند. آلودگی نوری آنقدر گسترده است که بر سه چهارم تمام مشاهدات تأثیر گذاشته است.

جستجو

دلیلی برای ناامیدی وجود ندارد. اگرچه ما آلودگی نوری ایجاد کردیم، اما خودمان می توانیم آن را برطرف کنیم.

انجمن های آسمان تاریک در سرتاسر جهان برای آموزش مردم در مورد خطرات آلودگی نوری و حمایت از قوانینی برای محافظت از ذخایر آسمان تاریک تلاش می کنند. آنها مردم را تشویق می کنند تا با آسمان تاریک ستاره ای ارتباط برقرار کنند.

مبارزه با آلودگی نوری از خانه شروع می شود. اگر برای ایمنی باید چراغ‌های منطقه را روشن نگه دارید، از لامپ‌های فرورفته استفاده کنید که فقط نور را به سمت پایین می‌تابانند. از لامپ هایی استفاده کنید که در طول موج های فرابنفش و آبی ساطع نمی شوند. زیرا این چراغ ها برای حیات وحش مضر هستند. کنترل هوشمند چراغ ها همچنین به کاهش تاثیر خانه شما بر حیات وحش کمک می کند و تماشای آسمان شب را برای شما آسان تر می کند.