آغاز آزمایش عمومی چت ربات هوش مصنوعی چین به نام MOSS برای رقابت با ChatGPT


روند کلی توسعه MOSS شبیه به فرآیند ساخت ChatGPT است که شامل دو مرحله است. آموزش پردازش زبان طبیعی و آموزش درک معنای سوالات و درخواست ها به افراد. در مرحله اول، OpenAI بیش از صدها هزار درخواست انسانی را برای آموزش ChatGPT جمع آوری کرد و از نظر دهندگان حرفه ای از همه طبقات جامعه خواست تا پاسخ سؤالات و درخواست ها را بنویسند. این داده ها در مرحله بعد وارد پایگاه داده شدند تا چت بات به تدریج پیام های مختلف انسانی را درک کند.

تیم دانشگاه فودان رویکرد متفاوتی در پیش گرفت و با اجازه دادن به ربات چت برای تعامل با انسان ها و سایر مدل های هوش مصنوعی، یادگیری و مدل سازی MOSS را به طرز چشمگیری افزایش داد. بنابراین، آموزش زبان طبیعی MOSS به زمان بسیار کمتری نسبت به ChatGPT نیاز داشت.

طبق اعلامیه زیپ کردن، تفاوت بین MOSS و ChatGPT عمدتاً در مرحله آموزش زبان طبیعی است. تعداد پارامترهای MOSS بسیار کمتر از ChatGPT است و هنوز ظرفیت زیادی برای بهبود و تکمیل قابلیت‌های ذخیره‌سازی دانش آن وجود دارد. Chatbot Chiti در مرحله آزمایشی خود قرار دارد و داده ها و بازخوردهای کاربران را با اجازه آنها برای بهبود قابلیت های مکالمه خود جمع آوری می کند. این هوش مصنوعی چینی در آینده علاوه بر مکالمه، قابلیت های دیگری مانند نقاشی، صحبت کردن، آهنگسازی، آموزش و حتی کمک به دانشمندان برای انجام تحقیقات عملی کارآمدتر را ارائه خواهد کرد.

به گزارش Pandaily، در حال حاضر یکی از مهم ترین کاستی های MOSS درک زبان چینی است. این بیشتر به دلیل محتوای نامرتب در صفحات وب چینی است که برای آموزش مدل های هوش مصنوعی استفاده می شود. بنابراین، آزمایشگاه پردازش زبان طبیعی دانشگاه فودان بر غربالگری محتوای متنی چینی برای مرحله بعدی آموزش مدل متمرکز شده است.

در نهایت باید اشاره کنیم که هنوز مسائل زیادی وجود دارد که باید قبل از راه اندازی رسمی و عمومی چت ربات های هوش مصنوعی حل شود. دانشگاه فودان اخیراً با مدیران و محققین بیش از 12 شرکت فعال در زمینه هوش مصنوعی همکاری کرده است تا با کمک آنها مراحل توسعه و کاربردهای بالقوه هوش مصنوعی و خطرات امنیتی آن را تحلیل کند.