آزمایش بزرگ دیگری برای واکسن HIV شکست خورد


محققان روز چهارشنبه اعلام کردند تنها واکسن اچ آی وی در مراحل پایانی آزمایشات شکست خورده است. این شکست ضربه بزرگی به تلاش‌ها برای کنترل اپیدمی جهانی HIV وارد کرد و به فهرست طولانی تلاش‌های ناموفق برای ساخت واکسن علیه HIV اضافه شد.

این آزمایش که Mosaico نام داشت، با همکاری دولت ایالات متحده و شرکت داروسازی جانسون اند جانسون انجام شد. این آزمایش که در سال 2019 آغاز شد، در هشت کشور اروپایی و ایالات متحده متوقف شد. محققان حدود 3900 مرد را که با مردان و افراد تراجنسیتی رابطه جنسی داشتند، ثبت نام کردند که همگی در معرض خطر ابتلا به HIV بودند.

به گزارش ان‌بی‌سی نیوز، رهبران این مطالعه تصمیم گرفتند پس از اینکه یک هیئت مستقل داده‌ها و نظارت بر ایمنی، یافته‌های آزمایش را بررسی کرد و هیچ مدرکی مبنی بر کاهش میزان عفونت HIV در شرکت‌کنندگان از واکسن آزمایشی پیدا نکرد، تلاش‌های تحقیقاتی بزرگ را متوقف کنند.

دکتر آنتونی فائوچی، مدیر سابق موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی ایالات متحده (NIAID) و یکی از نویسندگان این مطالعه، شکست این آزمایش را ناامیدکننده خواند، اما گفت که روش‌های دیگری برای تحقیقات واکسن اچ‌آی‌وی وجود دارد که او می‌بیند. به عنوان امیدوار کننده فائوسی گفت: «من فکر نمی‌کنم محققان باید از واکسن HIV دست بکشند.

فائوچی قبلاً گفته بود که تا زمانی که واکسن اچ‌آی‌وی ساخته نشود که حداقل 50 درصد مؤثر باشد، از NIAID بازنشسته نخواهد شد، اما اواخر ماه گذشته زمانی که آرزویش محقق نشد از سمت خود کناره‌گیری کرد.

علاوه بر NIAID و Janssen، که بخشی از جانسون و جانسون است، آزمایش Mosaico توسط شبکه آزمایش‌های واکسن HIV، که مقر آن در مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون در سیاتل است، و همچنین USAMRDC (تحقیق و توسعه پزشکی ارتش ایالات متحده) پشتیبانی می‌شود. فرمان). تبدیل شد.

به گفته کارشناسان، عدم عملکرد موزاییکو دور از انتظار نبود. در آگوست 2021، آزمایش دیگری به نام Imbokodo که واکسن مشابهی را در زنان آفریقایی آزمایش کرد، ناموفق اعلام شد. به گفته یکی از سخنگویان NIAID، این سازمان 56 میلیون دلار برای این دو آزمایش هزینه کرده است.

واکسن‌های آزمایش‌شده در هر دو آزمایش، از نوعی ویروس سرماخوردگی برای تحویل موزاییک‌های ایمونوژن استفاده کردند که حاوی مواد ژنتیکی از سویه‌های متعدد HIV است و قرار است یک پاسخ ایمنی قوی و محافظ ایجاد کند.

شرکت کنندگان در آزمایش Mosaico، 18 تا 60 ساله، چهار تزریق واکسن یا دارونما را طی 12 ماه دریافت کردند. هیئت نظارت تفاوت معنی داری در میزان عفونت HIV بین دو گروه مورد مطالعه پیدا نکرد.

فائوسی گفت که یکی از محدودیت های عمده واکسن موزاییکی تولید آنتی بادی های غیر خنثی کننده بود. وی گفت: اکنون مشخص شده است که واکسن هایی که آنتی بادی های خنثی کننده تولید نمی کنند در برابر HIV موثر نیستند.

فائوچی گفت نوآوری‌های امیدوارکننده در واکسن HIV که محققان روی آن کار می‌کنند، از جمله تلاش‌هایی برای استفاده از فناوری واکسن mRNA، که برخی از واکسن‌های ویروس کرونا بر اساس آن هستند، ممکن است کلید موفقیت یک واکسن موثر HIV باشد.

فائوچی خاطرنشان کرد، یک مشکل حیاتی که دهه‌ها تحقیقات واکسن HIV را درگیر کرده است، ضعفی است که ویروس از آن به خوبی استفاده کرده است: پاسخ ایمنی طبیعی به عفونت برای مهار ویروس کافی نیست. او گفت: «بنابراین، واکسن‌ها برای مؤثر بودن باید بتوانند از عفونت طبیعی بهتر عمل کنند.» این استاندارد بسیار بالایی است که واکسن ها باید داشته باشند.”

تلاشی چند ده ساله

در سال 1984، پس از کشف HIV به عنوان عامل ایجاد کننده ایدز در سال قبل، مارگارت هکلر، وزیر بهداشت پرزیدنت رونالد ریگان، ادعا کرد که واکسنی برای مبارزه با ویروس ایدز در عرض دو سال ساخته خواهد شد. در دهه‌های پس از آن، نه آزمایش بالینی در مراحل پایانی واکسن HIV انجام شده است، از جمله Mosaico و Imbokodo، و همچنین آزمایش PrEPVacc در آفریقا.

تنها یکی از این واکسن‌ها (فقط در سطح متوسط ​​که به اندازه کافی قوی برای دریافت نیست) در آزمایشی که در تایلند بین سال‌های 2003 و 2006 انجام شد، تا حدودی موثر نشان داده شده است که نتایج آن در سال 2009 منتشر شد. در سال‌های پس از آن محققان مختلف آزمایش تایلندی را به امید به دست آوردن بینشی در مورد ساخت واکسن های بهتر HIV مورد مطالعه قرار داده اند.

تنها یکی از این واکسن‌ها در آزمایشی که بین سال‌های 2003 تا 2006 در تایلند انجام شد، مؤثر بود و یافته‌های آن در سال 2009 منتشر شد. با این حال، واکسن نسبتاً مؤثر به اندازه‌ای قوی نبود که بتواند تأییدیه نظارتی را به دست آورد.

تلاش طولانی مدت برای طراحی واکسن های ایمبوکودو و موزاییکو تا حدی بر تلاش برای افزایش موفقیت آزمایش تایلندی استوار بود. دکتر سوزان بوشبیندر، اپیدمیولوژیست در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، که کارآزمایی Mosaico را رهبری می کرد، گفت: “ما امیدوار بودیم که نشانه ای از کارایی این واکسن را ببینیم.” وی افزود: خوشبختانه هیچ نگرانی آشکاری در مورد ایمنی واکسن وجود نداشت.

بوشبیندر گفت که هنوز برای تعیین دلایل شکست واکسن موزاییک زود است. در ماه‌های آینده، تیم او نمونه‌های خون شرکت‌کنندگان را تجزیه و تحلیل خواهند کرد تا علت آن را بیابند. آنها همچنین به دنبال این هستند که ببینند آیا واکسن در زیرگروه خاصی از شرکت کنندگان کار می کند یا خیر. او امیدوار است که یافته های حاضر به توسعه واکسن HIV در آینده کمک کند.

سایر ابزارهای پیشگیری از HIV

جنیفر کیتس، مدیر بهداشت جهانی و سیاست HIV در بنیاد خانواده کایزر، گفت که شکست این آزمایش یادآور پیچیدگی توسعه واکسن HIV است و چرا ادامه این نوع تحقیقات مهم است. کیتس افزود: “خوشبختانه، مداخلات بسیار موثری برای پیشگیری از HIV وجود دارد.” “چالشی که ما با آن روبرو هستیم این است که مطمئن شویم آنها به همه افرادی که در معرض خطر هستند دسترسی پیدا می کنند.”

پروفیلاکسی قبل از قرار گرفتن در معرض یا PrEP، که در آن افراد در معرض خطر ابتلا به HIV، داروهای ضد رتروویروسی را قبل از قرار گرفتن احتمالی در معرض ویروس مصرف می‌کنند، در پیشگیری از عفونت بسیار موثر است، اما به طور گسترده در سطح جهانی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

علاوه بر این، تحقیقات منتشر شده در اواسط دهه 2000 نشان داد که ختنه داوطلبانه مردان خطر انتقال HIV از زن به مرد را تا حدود 60 درصد کاهش می دهد. این منجر به تلاش قابل توجهی برای ترویج ختنه در جنوب صحرای آفریقا شده است که دو سوم موارد HIV را تشکیل می دهد.

بر اساس برآوردها، در سال 2021، حدود 37.4 میلیون نفر در سراسر جهان به HIV آلوده شده اند و هر ساله حدود 1.5 میلیون نفر به ویروس ایدز مبتلا می شوند. این رقم از زمان اوج خود در سال 1996 به کمتر از نصف کاهش یافته است. بنابراین اگرچه غلبه بر اچ آی وی بدون واکسن بسیار چالش برانگیز است، اما از نظر تئوری مهار آن امکان پذیر است.

خوشبختانه، درمان موفق HIV خطر انتقال جنسی را از بین می برد. بنابراین، انتقال HIV در سال‌های اخیر عمدتاً به دلیل گسترش چشمگیر درمان ضد رتروویروسی کاهش یافته است.

با توجه به ظهور PrEP که برای اولین بار در سال 2012 در ایالات متحده تایید شد، طراحی آزمایشی Mosaico از نظر اخلاقی چالش برانگیز بود. برای اثبات کارکرد واکسن، محققان باید شرکت‌کنندگانی را که در طول زمان در معرض خطر ابتلا به HIV هستند، ثبت نام کنند. بنابراین، Mosaico ابتدا PrEP را به کسانی که به دنبال ثبت نام در کارآزمایی بودند، پیشنهاد داد و تنها کسانی را به عنوان شرکت کننده پذیرفت که علیرغم خطر ابتلا به HIV، قاطعانه از درمان پیشگیرانه خودداری کردند.