آخرین ضربه دولت چین به جک ما; کارآفرینی که از سیاست‌های پکن انتقاد می‌کند، Ant Group را ترک می‌کند


جک مامیلیاردر و کارآفرین چینی پس از سال ها قرار است از گروه مورچه جدا شود. این آخرین نتیجه سرکوب صنعت فناوری این کشور توسط دولت چین است. در سال‌های اخیر، جک ما تصمیم گرفته است تا با افزایش سخت‌گیری‌های پکن، از کسب‌وکارهای آنلاین خود فاصله بگیرد.

طبق گزارش فایننشال تایمز، جک ما در حال حاضر بیش از 50 درصد از حق رای در تصمیمات گروه مورچه ها را دارد. پس از تحولات جدید، سهم جک ما به 6.2 درصد کاهش می یابد.

تغییر مدیریت گروه مورچه، که اولین بار در سال گذشته اعلام شد، به این شرکت کمک می کند تا از برزخ فعلی خود که در سال 2020 آغاز شده بود خارج شود. Ant Group در آن زمان برای عرضه اولیه عمومی (IPO) آماده می شد، اما این روند در آخرین بار لغو شد. دقیقه

با تغییر مدیریت، Entgroup باید یک سال دیگر منتظر بماند تا سهام خود را در هنگ کنگ عرضه کند. این شرکت برای حضور در هیئت نوآوری علم و فناوری بورس شانگهای (موسوم به STAR) به دو سال زمان نیاز دارد. اگر نهادهای نظارتی سخت‌گیری کنند، این زمان ممکن است بیشتر هم شود.

جک ما به عنوان یکی از بنیانگذاران علی بابا، یکی از غول های صنعت تجارت الکترونیک نیز شناخته می شود. در سال 2011، ما تجارت مالی Ant Group را از Alibaba جدا کردیم.

موقعیت جک ما در گروه مورچه و علی بابا پس از انتقاد وی از دولت چین به طرز چشمگیری تغییر کرده است. وی از چین و بانک های دولتی به دلیل عدم فروش سهام آنت گروپ انتقاد کرده بود. در پی انتقادات جک ما، رئیس جمهور چین شخصاً از عرضه سهام گروه مورچه به بازار جلوگیری کرد و مدتی بعد مقامات نظارتی چین تحقیقات گسترده ای را علیه شرکت های جک ما آغاز کردند. در نتیجه این اتفاقات، جک ما از محافل خبری دور شد و برای مدت طولانی از چین خارج شد.

مقالات مرتبط

با خروج جک ما از Ant Group، این شرکت دیگر یک رهبر واحد نخواهد داشت. در بیانیه Ant Group آمده است که اعضای هیئت مدیره این شرکت شامل لورا چارئیس هیئت مدیره سهام هنگ کنگ می شود، آنها بیش از نیمی از حق رای را خواهند داشت.