آتش بازی اینتل در رده اقتصادی; پردازنده های 65 واتی نسل سیزدهم 64 درصد سریعتر از قبل هستند


بر اساس نتایج تست های انجام شده توسط chi11eddog، عملکرد پردازنده های نسل سیزدهم اینتل نسبت به مدل های قبلی خود بهبود چشمگیری داشته است. این تست ها بر روی یک مادربرد ناشناخته برای تمامی مدل های پردازنده های نسل سیزدهم اینتل انجام شد و عملکرد آنها با مدل های نسل دوازدهم مقایسه شد.

تست عملکرد پردازنده های نسل سیزدهم اینتل نسبت به مدل های قبلی خود بر روی سیستمی با مادربرد و حافظه یکسان انجام شده است اما نمی دانیم که حافظه این سیستم DDR5 بوده یا DDR4. این پردازنده ها تنها با یک بنچمارک تست شدند و نمی توان با توجه به نتایج به دست آمده در مورد عملکرد بازی آنها اظهار نظر کرد. با این حال، معیار Cinebench امروزه به یکی از محبوب ترین ابزارها برای اندازه گیری عملکرد پردازنده تبدیل شده است.

امتیاز عملکرد تک هسته ای پردازنده های نسل سیزدهم اینتل در Cinebench

(امتیاز عملکرد تک هسته ای Cinebench پردازنده های نسل سیزدهم اینتل)

طبق گفته Videocards، Core i9-13900 اینتل در تست عملکرد تک هسته‌ای Cinebench حدود 10 درصد سریع‌تر از نسل قبلی خود بود. این پردازنده همچنین در عملکرد چند هسته ای تا 53 درصد سریعتر از همتای نسل دوازدهم خود ظاهر شد. فرکانس مدل جدیدتر 500 مگاهرتز بیشتر است و از هشت هسته کارآمدتر بهره می برد و این ویژگی یکی از مهم ترین دلایل افزایش قابل توجه عملکرد آن نسبت به نسل قبل است.

مقاله مرتبط:

سرعت سایر مدل های پردازنده های نسل سیزدهم اینتل در بخش عملکرد تک هسته ای و چند هسته ای به ترتیب 3 تا 6 و 28 تا 64 درصد بیشتر از نسل دوازدهم آنها بود. بزرگترین جهش در میان آنها مربوط به مدل غیر K پردازنده Core i5-13500 است که 64 درصد سریعتر از نسل قبلی خود است. البته سرعت این مدل در قسمت عملکرد تک هسته ای چندان جالب نیست.

امتیاز عملکرد چند هسته ای پردازنده های نسل سیزدهم اینتل در Cinebench

(امتیاز عملکرد چند هسته ای پردازنده های نسل سیزدهم اینتل در Cinebench)

حداکثر توان مصرفی تمامی پردازنده های نسل سیزدهم اینتل به طور پیش فرض 65 وات است و با مادربردهای LGA1700 فعلی و همچنین مدل های آینده سازگاری دارند. این مدل ها از حافظه های DDR4 و DDR5 نیز پشتیبانی می کنند.

اینتل در تاریخ 3 ژانویه از پنج مدل از پردازنده های نسل سیزدهم خود به همراه مادربردهای جدید سری B760 رونمایی خواهد کرد.